Nyolc tipp, hogy ne térjen vissza a körömgomba!

Akinek már volt gombás fertőzése, fokozott figyelmet kell fordítania arra, hogy a betegség ne térjen vissza! Szerencsére ez némi odafigyeléssel és a tanácsok megfogadásával nem lesz olyan nehéz.

Felmérések szerint, akinek egyszer már volt körömgombája, az később is könnyen összeszedheti a fertőzést - sőt minden ötödik embernek, aki kezelte ugyan a fertőzéstt, már a következő évben kiújul a betegség. Tanácsainkkal azonban megakadályozhatják ezt!

1. Ne hagyja abba idő előtt a kezelést!

A gomba elleni kezelést nem elég addig folytatni, míg észleljük a tüneteket, hanem addig kell amíg azt az orvos javasolja, vagy ameddig az a gyógyszer, készítmény betegtájékoztatójában olvasható. A tünetek ugyanis gyorsabban elmúlhatnak, mint maga a fertőzés, így sokan idő előtt abbahagyják a kezelést. Nem tévesztendő össze a kezelés és a gyógyulás időtartama.

2. Ne dobja ki a gombaölő készítményt!

A megfelelő higiénia (rendszeres fürdés, a hajlatok szárazra törlése) mellett nem árt hetente egyszer gombaellenes krémet használni, lehetőleg lefekvés előtt.

3. A cipő ne csak divatos legyen, egészséges is!

A cipőinket is érdemes megvizsgálni: ne legyen túl szoros vagy szűk, amibe könnyen beleizzad a láb, és lehetőleg készüljön természetes anyagból. Legalább két cipőt váltson lehetőség szerint naponta, és mindig hagyjuk alaposan kiszáradni a cipő belsejét, mielőtt újra viselnénk azt!

4. Papucs kötelező!

A munkahelyünkön, hacsak nincsenek túl szigorú öltözködési szabályok, viseljünk kényelmes, szellős váltócipőt vagy papucsot. Az uszodába, edzőterembe, szaunába is vigyük magunkkal a saját műanyag papucsunkat, és ezt időnként forró, fertőtlenítőszeres vízzel mossuk ki.

5. A zokni természetes anyagból legyen!

Csak természetes anyagból, elsősorban pamutból készült zoknit hordjunk! Ha pedig előre tudjuk, hogy hosszabb ideig kell állnunk vagy mennünk (pl. városnéző túrán vagy kiránduláson), akkor legyen nálunk egy száraz, tiszta váltózokni is!

6. A hintőpor nem csak a babáknak való!

A hintőpor ugyan kiment egy kicsit a divatból, ám nagyon sokat segíthet - különösen antibakteriális változata -, hogy szárazon, de hidratáltan tartsuk a lábainkat. A cipőnk belsejét rendszeresen szórjuk be antibakteriális hintőporral, ez segít szárazon és frissen tartani a lábunkat.

7. Mindenkinek saját kéz és lábápoló készlete!

Semmilyen lábápoló eszközt, így körömvágót, reszelőt, ollót, de még a törülközőt se osszuk meg másokkal, mindenkinek legyen saját készlete! A körömápoló holmikat sem árt havonta fertőtleníteni.

8. Néha nem árt a szakmai segítség

Évente legalább kétszer érdemes felkeresni egy jó gyógypedikűröst, aki szakértelmével segíthet a megfelelő lábápolásban. A bőrkeményedések, vízhólyagok és tyúkszemek, a benőtt vagy betöredezett köröm (illetve ezek nem megfelelő kezelése) ugyanis fogékonyabbá teheti a lábat és körmöket a fertőzésekre.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Délnyugat felől tovább folytatódik a felhősödés, ezzel együtt a csapadékhajlam is fokozatosan növekszik. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra