Közös felelősségünk a vérellátás

A gyógyításhoz elengedhetetlen a vér és vérkészítmények biztosítása, mely feladat nem csak az államra, de minden cselekvőképes állampolgárra felelősséget ró.

A jogszabály a vérellátás fogalmát úgy határozza meg, mint a gyógyításhoz szükséges vér és vérkészítmények biztosítására, illetőleg a vérkészítmények terápiás felhasználására irányuló egészségügyi és társadalmi tevékenységet.

A gyógyításhoz szükséges vér és vérkészítmények biztosítása körében a vérellátási feladatkörbe tartozik:

  • a szükségletek felmérése,
  • a Magyar Vöröskereszttel és más civil szervezetekkel együttműködve a véradások szervezése,
  • a véradók kivizsgálása,
  • a vér levétele terápiás készítmény előállítása céljából,
  • a vérkészítmények előállítása, beszerzése és vizsgálata,
  • a vérkészítmények tárolása és nyilvántartása,
  • a vérkészítmények készletezése,
  • a vérkészítmények ellenőrzése,
  • a vérkészítmények elosztása,
  • a már fel nem használható vér és vérkészítmények megsemmisítése.

A vérkészítmények terápiás felhasználása körében a vérellátás feladata

  • a vérkészítményre szoruló beteg transzfuziológiai (szerológiai) vizsgálata és az ennek megfelelő vérkészítmény kiválasztása,
  • a vérkészítmény beadásával kapcsolatos egészségügyi tevékenységben való közreműködés, valamint a beadással kapcsolatos szervezeti reakciók kivizsgálása, az erre vonatkozó adatok gyűjtése, értékelése.

A vérkészítmények biztonságos felhasználása érdekében törekedni kell a vérrel, illetve a vérkészítményekkel való nemzeti önellátásra. A vérellátási feladatokat az állami vérellátó szolgálat végzi, illetőleg felügyeli. A vér és a vérkészítmények - ha jogszabály ettől eltérően nem rendelkezik - kereskedelmi forgalomba nem hozhatók.

Amikor adjuk

A véradások szervezése során a véradók toborzását az önkéntesség és - a külön jogszabályban meghatározott esetek kivételével - a térítésmentesség elvei alapján kell végrehajtani. Tehát a véradásért főszabály szerint nem kérhető és nem adható térítés.

Véradásra minden 18 és 65 év közötti egészséges felnőtt ember jelentkezhet. A véradót a véradásra való alkalmassága tekintetében ki kell vizsgálni. Ennek során a véradó köteles a saját egészségi állapotáról, valamint életviteléről - amennyiben az a vér útján átvihető fertőző betegségek szempontjából jelentős - a vizsgálatot végző orvos kérdésére felvilágosítást adni. Férfiak évente akár 5-ször, nők maximum 3-szor adhatnak vért.

Amikor kapjuk

A beteg számára az egészségi állapota által szakmailag indokolt minőségű és mennyiségű vérkészítményt biztosítani kell. A magyar állampolgárok számára az ellátás térítésmentes. Nem magyar állampolgárok esetében - eltérő jogszabályi rendelkezés hiányában - a vérellátásért fizetni kell. Sürgős szükség esetén az anyagi fedezet megléte csak az ellátást követően vizsgálható.

A vérellátásról és a véradásról további információkat kaphatunk az Országos Vérellátó Szolgálat honlapján.

A vérellátás részletes szabályai megtalálhatóak az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 223-227. § szakaszaiban, valamint az emberi vér és vérkomponensek gyűjtésére, vizsgálatára, feldolgozására, tárolására és elosztására vonatkozó minőségi és biztonsági előírásokról, valamint ezek egyes technikai követelményeiről szóló 3/2005. (II. 10.) EüM rendelet szakaszaiban.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Tovább szakadozik, a legtöbb helyen csökken is a felhőzet, de maradnak felhős tájak. Az ország nagyobb részén csapadékmentes lesz az éjszaka. Párássá válik a levegő, foltokban köd képződhet. A nyugatias szelet helyenként élénk lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul, de a Dunántúl szélcsendes, derült tájain gyenge fagy is lehet. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra