Hogyan ismerhető fel a hepatitis?

A hepatitis vírusokban több közös vonás is van, de ezek leginkább a tünetekben érhetők tetten. Hogy baj esetén felismerjük a kórokozó jelenlétét, bemutatjuk típusonként a szimptómákat.

A hepatitis fertőzést úgynevezett hepatotróp (májsejtekben szaporodó) vírusok okozzák, a fertőződést az azt kiváltó vírustörzs szerint hepatitis A, B, C, D vagy E betegségnek nevezzük, amelyek jelentősen eltérnek egymástól.

Hepatitis A

Hogy kaphatjuk el?

Széklettel szennyezett ivóvízzel, fertőzött élelmiszerekkel terjed. A rossz higiénés viszonyok hajlamosítanak a fertőzésre, de sajnos ötcsillagos szállodában is elkaphatjuk (pl. jégkocka, vagy fertőzött vízzel tisztított saláták fogyasztásával). Alapvető higiéniai eljárások betartásával megelőzhető lenne. Védőoltás létezik; a két oltás beadása életre szóló védettséget ad.

Tünetei

Magas láz, gyomorrontásra emlékeztető tünetek, elesettség, étvágytalanság - különösen gyanús, ha utazás után egy hónappal jönnek elő a panaszok (főleg, ha úti célunk trópusi vagy mediterrán ország volt). A hasi panaszokat követően jelenik meg a sárgaság : a bőr és a szem fehérjéje sárgásan elszíneződik, a vizelet sötétebb színűvé, míg a széklet világosabbá válik.

A betegség lefolyása

Teljes meggyógyulás remélhető néhány hét leforgása alatt. A lábadozás ideje hosszú, főleg felnőttkorban, a beteg sokáig gyenge, csökkent fizikai teljesítőképessége.

Hepatitis esetén gyakori tünet a hányás
Hepatitis esetén gyakori tünet a hányás

Hepatitis B

Hogy kaphatjuk el?

Szexuális úton, injekciókkal, vénás droghasználattal, nem sterilen végzett tetoválással , testékszer-behelyezéssel, (fertőzött személlyel) közös körömolló, borotva, fogkefe használatával, de a fertőzött anya is megbetegítheti gyermekét szüléskor. A fentiek kiküszöbölése mellett a védőoltás védelmet jelent a vírussal szemben!

Tünetei

A fertőzöttek kétharmadánál a betegség tünetek nélkül zajlik, így észrevétlen maradhat. Ritkán jelzi fáradékonyság. Az érintettek másik harmadára jellemzők az 1-6 hónapos lappangási idő után az akut májgyulladás klasszikus tünetei, mint a hepatitis A vírus esetében. A krónikus gyulladást főként a laboratóriumi leletek jelzik, úgymint a májenzimek (GPT, GOT) emelkedése. Ritkán a has puffadása, emésztési zavarok vizsgálata során, vagy gócbetegségek (ízületi- és érgyulladások) kivizsgálásakor derül fény a betegségre.

A betegség lefolyása

A betegség sokszor különös kezelés nélkül is meggyógyul, vagy hordozói állapotba megy át, de idült májgyulladás, májzsugor, és végül májrák is kialakulhat a betegség következtében.

Hepatitis C

Tudta? Sok tévhit kapcsolódik a hepatitishez, és rengeteg félelem. Ragályos vagy csak drogokkal terjed? Szex útján terjed-e? Aki elkapja, belehal? De kezdjük az elején: mit kell tudnunk a hepatitisekről ?

Hogy kaphatjuk el?

1993 előtt kapott vérkészítmény esetén jelentős a kockázat, ma pedig főleg intravénás droghasználattal, nem steril tetoválás útján, testékszer-behelyezéssel, fertőzöttel közös körömolló-, borotva-, fogkefe-használattal terjed. Megelőzni csak felelős életvitellel lehetséges.

Tünetei

A legtöbb esetben lappangva kezdődik. Ritka, hogy az akut májgyulladás tünetei (hányás, levertség, fejfájás, végtagfájdalmak, étvágytalanság, majd a sárgaság) jelentkeznek. A betegek többségére a teljes panaszmentesség jellemző. A hosszú évtizedeken át zajló alattomos, krónikus májgyulladás észrevétlenül pusztítja a májat, annak tartalékai lassan fogynak. Tünetmentessége miatt az a rizikócsoportba tartózóknak erősen ajánlottak a gyorstesztek, az ellenőrzések.

A betegség lefolyása

A fertőzöttek kb. 20 százaléka spontán meggyógyul, de a többiek eseteben a megbetegedés krónikussá válik. Lassan akár - átlag 20-25 év alatt - májcirrózis alakulhat ki ill. kb. 5 százalékban májrák. A májcirrózis állapotában már teljes gyógyulás nem érhető el, éppen ezért nagyon fontos a betegség korai felismerésé és kezelése. Ma már többféle vírusellenes kezelés is létezik, melyekkel 95-100 százalékban gyógyíthatóvá vált ez a megbetegedés. Májcirrózis esetén teljes gyógyulás már csak a májátültetéstől várható. Jó hír azonban az is, hogy amennyiben kialakulását időben észlelik, ma már többféle lokális ill. gyógyszeres terápia alkalmazható jó eredménnyel.

Hepatitis D

Hogy kaphatjuk el?

Emberben csak hepatitis B-vel együtt okoz májbetegséget. Főleg a mediterrán és trópusi területeken terjed, véráram útján. A hepatitis B elleni védőoltás a HDV-vel szemben is védelmet biztosít.

Tünetei

Egy időben szerzett hepatitis B és D vírusfertőzés az átlagosnál súlyosabb májgyulladás formájában jelentkezhet. Ha a hepatitis D fertőzést az idült hepatitis B vírusfertőzött kapja, akkor heveny fellángolás észlelhető lehet, de sokszor a kettős fertőzés is panaszmentesen zajlik.

A betegség lefolyása

Súlyos májgyulladást okoz, amely májzsugorhoz vezet.

Hepatitis E

Hogyan kaphatjuk el?

Több altípusa ismert. Az egyik emberről emberre széklet útján és szájon keresztül terjed, mint a hepatitis A, a másik állatokról (sertés, vaddisznó vagy rágcsáló) emberre. Mindkét típus átvitelében a fertőzött víz, illetve az általuk szennyezett élelmiszerek szerepe jelentős

Tünetei

A vírus 15-60 napig is lappanghat, mire a vírusos májgyulladás tipikusnak nevezhető tünetei jelentkeznek, mint hepatitis A vírus esetén

A betegség lefolyása

A legtöbb esetben jellegzetes tünetek nélkül lezajlik a betegség, míg az esetek kis százalékára jellemző a májgyulladás kialakulása. A terhesség késői szakaszában a fertőzés azonban súlyos, halálos is lehet.

Hogy Önnek is lehet-e esélye, oka a májbetegségre, végezze el rövid tesztünket, amelyből kiderül. Ide kattintva megtalálja a rövid kvízt a krónikus májgyulladás felismerésére.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +4 °C

A Nyugat-Dunántúlon erősen felhős vagy borult lesz az ég, másutt délelőtt még csak kisebb körzetekben lehet felhős idő, csak délutántól várható felhőzet-növekedés. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon kicsivel 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Az előrejelzések alapján hétfőn frontmentes időnk lesz, így a frontérzékenyek tünetei várhatóan nem erősödnek fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra