Az mentheti meg a szívrohamtól, amire nem is gondolt

A pudingokban is használt maniókakivonatból készült parányi csövek előzhetik meg az anginás fájdalmakat, illetve néhány létező kezelési módszer mellékhatásait.

A Daily Mail brit napilap értesülései szerint az apró, hajcsavaróra emlékeztető csöveket a beszűkült, vagy elzáródott artériákba helyezik be, hogy kitágítsák azokat. Munkájuk végeztével a csövek néhány hónap múlva felszívódnak.

Ha a szívet tápláló erekben túl sok zsír rakódik le, beszűkülnek, így növekszik a bennük áramló vér nyomása. A vér hiánya jellegzetes mellkasi fájdalmat okoz. Az érintetteket gliceril trinitráttal kezelik, amely kitágítja az ereket az anginás rohamok idején. Azonban azoknál, akiknél nincs kimutatható hatása a kezelésnek, sebészeti beavatkozásra van szükség.

Baljós tünetek Az angina pectoris klinikai tünetegyüttes, melyet a szívizomzat (myocardium, e: miokardium) vérellátási elégtelensége vált ki. Hátterében szinte mindig koszorúsér szűkület áll. Szegycsont (sternum) mögötti (retrosternális), rohamokban jelentkező szorító mellkasi fájdalom jellemzi, mely testmozgásra fokozódik, pihenés és nyelv alá helyezett nitroglicerin tabletta hatására oldódik. Ilyenkor egy úgynevezett ballont ültetnek be az elzáródott artériába, amelyet felfújva kitágítják az eret és megszüntetik a zsíros lerakodást. Utána egy sztentnek nevezett, fémből készült spirált helyeznek az artériába, amely megakadályozza az ér jövőbeni beszűkülését.

Ennek az eszköznek azonban megvan a hátránya, amelyet sztent trombózisként ismernek: ilyenkor maga a spirál tömődik el egy beakadó vérrög miatt, ez pedig akár szívrohamot is eredményezhet. Ennek megakadályozására a pácienseknek vérhígító készítményeket adnak, ez azonban további mellékhatásokkal - túlzott vérzés, könnyen megnyíló sebek, fejfájás, hát-, és mellkasi fájdalom - járhatnak. A spirál miatt az artéria ráadásul elveszíti rugalmasságát, növekszik a gyulladás veszélye, illetve, mivel fémből van, zavarokat okozhat a későbbi képalkotó vizsgálatok során.

Az új típusú, tápiókából készülő csövek egyszerre tágítják az elzáródott, beszűkölt ereket, illetve a sirolimus nevű gyógyszer segítségével megakadályozzák jövőbeni lerakódások kialakulását. Néhány hónap múlva, a kezelés lezárása után a csövecskék maguktól lebomlanak, így csökken a vérrögképződés kialakulásának kockázata.

Szívroham ellen tápiókapuding?

Szívroham ellen tápiókapuding?

A tápiókakeményítőből és nádcukorból készülő csöveket jelenleg 30 páciensen tesztelik a kínai Csejiang egyetemen. A kutatásnak egyébként egy nem várt pozitív "mellékhatása" is volt: a kutatók rájöttek, hogy a szívkoszorúerekben található sejtek segítségével hatékonyan gyógyítható a sérült szívizomszövet. Az amerikai Vanderbilt egyetem kutatói szerint ezek a sejtek őssejtekként képesek viselkedni, ezáltal létrehozva a szívizomszövetben megsérült sejtek utódait.

A módszert egyelőre csak egereken tesztelték, de ha az eredmények biztatóak, a jövőben számos szívproblémára kínálhatnak megoldást az öregedéstől a diabéteszig .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Panangin reklámfil (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -2 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra