Milyen a cukorterheléses vizsgálat?

A cukorterheléses vizsgálat fő célja, hogy felismerjék a lappangó cukorbetegséget. Hogyan zajlik ez a vizsgálat és miként készüljünk rá?

Miért szükséges a vizsgálat?

A cukorterheléses vizsgálattal elsősorban a cukorbetegség ismerhető fel, illetve az azt megelőző állapot a pre-diabétesz, azaz a csökkent cukortolerancia derülhet ki. A cukorbetegség a terhes nőknél akkor is kialakulhat, ha előtte egészségesek voltak, így minden terhes nőnél fontos a cukorterheléses vizsgálat elvégzése. Ez az állapot az anyát és a magzatot is veszélyezteti, így a terhesség 28. hetében végzik el ezt a vizsgálatot. Ha az evés utáni illetve az éhgyomri vércukorérték alapján felállítható a cukorbetegség diagnózisa, nem szabad elvégezni a vizsgálatot.

Hogyan zajlik a vizsgálat?

Először éhgyomri vércukrot mérnek vénás vérből, ezt követően 75 mg glükózt tartalmazó vizet kell meginni. A víz elfogyasztása után azt vizsgálják, hogyan alkalmazkodott a szervezetünk a nagy mennyiségű cukorhoz. Ez úgy történik, hogy a megfelelő időközönként vért vesznek, majd ez alapján állítják fel az értékeket.

A cukorterheléses vizsgálat lényege, a bizonyos időközönként levett vér vizsgálata

Milyen a normál érték?

Ha a vizsgálat eredménye negatív, akkor normálértékről beszélünk. Emellett lehet még pozitív, illetve határeset, ilyenkor csökkent glükóz-toleranciáról beszélünk.

Ha a teszt pozitív lett, az alábbi értékek derülnek ki:

Várandósok esetében akkor pozitív, ha:

- a két mért érték nagyobb, mint a vérvételi időponthoz tartozó értékhatár (ezek 5,8 - 10,5 mmol/l között vannak).

- csökkent glükóz-tolerancia, ha a 2 órás és még egy érték nagyobb, mint 7,8 mmol/l, de kisebb, mint 11,1 mmol/l.

Nem várandósok esetében akkor pozitív, ha:

- a 2 órás és még egy érték nagyobb, mint 11,1 mmol/l

- csökkent glükóz-toleranciáról beszélhetünk, ha a 2 órás és még egy érték nagyobb, mint 7,8 mmol/l de kisebb, mint 11,1 mmol/l.

Hogyan készüljünk a vizsgálatra?

Ne igyunk, ne együnk és ne dohányozzunk a vizsgálatot megelőző 8 órában, egyedül a vízfogyasztás megengedett. A rendszeres gyógyszerfogyasztásról mindenképpen tájékoztassuk a vizsgálatot végző szakembert! Ha az ájulás és rosszullét rendszeresen jelentkező probléma vérvétel során, ezt is közöljük a szakemberrel! Ha a tömény cukros víz elfogyasztása problémát okoz, csavarhatunk bele egy kis citromlevet.

Ha a vizsgálat során a cukros víztől hányingerünk támadna, érdemes felülkerekedni ezen az érzésen, ugyanis hányás esetén újra el kell végezni a vizsgálatot. Ha a vérvételek között izzadás, gyengeség és remegés jelentkezne, érdemes szólni az orvosnak, ugyanis előfordul, hogy annyira leeshet a vércukorszintünk , hogy le kell állítani a tesztet.

A cukorbetegség 10 figyelmeztető tünete

Mi történik a vizsgálat után?

Ha a vizsgálat eredménye pozitív, további vizsgálatokat rendelnek el a kórkép súlyosságának illetve az esetleges szövődmények felmérésére. Az eltérés súlyossága mutatja meg, mit szükséges tenni a vizsgálatot követően. Szoros megfigyelést, rendszeres vérvizsgálatot, szénhidrátszegény diétát, gyógyszeres kezelést írhatnak elő.

Az alapos kivizsgálás és az előírások betartása mindenki számára fontos, de kifejezetten a terhes nőket érinti, hiszen ők a magzatot is veszélyeztethetik.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Panangin reklámfil (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -2 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra