Így késleltesse az öregedést

Jelenleg világszerte mintegy 44 millió ember szenved az Alzheimer-kórtól, 2050-re ez a szám megduplázódik. Nem csoda, hogy számos kutatás foglalkozik a betegség kialakulásának okával és ellenszerével.

Alábbi válogatásunkban azt gyűjtöttük össze, mit kell tennünk ahhoz, hogy a lehető leghatékonyabban elhalaszthassuk az Alzheimert és a demenciát.

Teszt mutathatja az öregedés mértékét A biológiai életkor mérésére szolgáló fizikai teszt jól mutathatja az öregedés mértékében jelentkező, a különböző populációk közötti különbséget. Kattintson!

Tartsuk frissen az agyunkat

A Neurology szaklapban nemrégiben publikált tanulmány szerint mintegy 15 százalékkal lassabban következik be a demenciához köthető agyi romlás, ha egész életünk során folyamatosan stimuláltuk agyunkat írással, olvasással és más szellemi tevékenységekkel, úgyhogy érdemes nemcsak testünkkel, hanem elménkkel is foglalkozni! Ez azért is hasznos, mert neuroplaszticitásunkat is fokozza: ez azt jelzi, hogy agyunkban milyen könnyen kapcsolódnak egymással az idegsejtek - minél gyakrabban és rendszeresebben történik meg ez, annál erősebb lesz a kapcsolat is. Ezt új élmények szerzésével és tanulással tudjuk fokozni.

Maradjunk nyugodtak

A stressz közben termelődő hormonok kifejezetten rosszat tesznek agyi funkcióinknak. Az adrenalin és a kortizol normális esetben csak rövid ideig termelődik, viszont a hosszabb ideig tartó stressz közben termelődő mennyiség már rontja koncentrációnk mértékét. A túl sok kortizol ráadásul károsítja a hippokampuszt is, ami miatt tanulási, képességünk csökken és romlik a memóriánk. Nyugalmunk érdekében tehet, ha egyszerre egy dologra figyelünk csak és nem "multitaskolunk": bármennyire is azt hisszük, hogy képesek vagyunk egyszerre több dolgot végezni, ez csak ront a végeredményen.

Együnk felelősségteljesen

Svéd kutatók szerint sokkal jobban csökkenhet az életünk vége felé jelentkező Alzheimer vagy demencia esélye, ha napi 500 gramm gyümölcsöt és zöldséget fogyasztunk vegyesen. További tanulmányok arra is rámutatnak, hogy a sárgarépa, a káposztafélék, a citrusfélék, illetve a magas rosttartalmú kenyerek fogyasztása javítja a kognitív funkciókat. Egy oxfordi kutatás úgy véli, a mediterrán jellegű diéta kifejezetten hasznosnak számít, ha agyunk egészségéről van szó: az Alzheimer ellen védelmet nyújtanak az olajos magvak, az olívaolaj, a halak, a paradicsom és sötétzöld levelű zöldségek, főként, ha összességében étrendünkben kevesebb a vörös hús, a zsír és a vaj. A kutatók hozzátették: napi fél pohár bor, kis mennyiségű csokoládé és tetszőleges mennyiségű tea fogyasztása szintén javítja a kognitív funkciókat.

Az időskori betegségek elkerülhetők a megfelelő étrenddel

Az időskori betegségek elkerülhetők a megfelelő étrenddel

Szedjünk vitaminokat

Az oxfordi kutatócsoportban egyben arra is felfigyelt, hogy akiknek kevés B12-vitamin van a szervezetében, hatszor nagyobb eséllyel tapasztalja meg az időskori szellemi problémákat. Ezek ellen a kutatók javasolják a fokozott B12-vitamin-, illetve a folsavbevitelt: az előbbit a májban, halban, tojásban, tejben, joghurtokban, az utóbbit a májban, élesztőben, zöld levelű zöldségekben, okrában, lencsében, babban, banánban és eperben találhatjuk meg.

Amennyiben szeretne az Alzheimer-kór kezelésével kapcsolatos aktuális innovációkról és fejlesztési irányokról olvasni, kattintson az ide oldalra és olvassa el cikkeinket.

És sportoljunk is

Ehhez pedig elég, ha heti háromszor legalább 45 percet sétálunk. Az edzés és a fizikai munka ugyanis a neuronjaink között jobb kapcsolatot létesít - emlékezőtehetségünk, képességeink pedig mind attól függnek, hogy neuronjaink milyen jól képesek kapcsolódni egymással.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Panangin reklámfil (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -2 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra