Nagyon sok a védtelen ember, jön az influenza

A világon évente sok millió ember dől ágynak a köznyelven influenzának nevezett betegségtől, és sajnos sokan bele is halnak. Az Egészségügyi Világszervezet őrszemhálózatot hozott létre. Magyarországon is biztonságban vagyunk - egyelőre.

Egyelőre nincs influenzajárvány, bár még nem úsztuk meg a fertőzés terjedését. A világon évente sok millió ember dől ágynak a köznyelven influenzának nevezett betegségtől, és sajnos sokan bele is halnak. Az Egészségügyi Világszervezet őrszemhálózatot hozott létre. Magyarországon is biztonságban vagyunk - egyelőre.

Minden évben az október közepe és május vége közötti időszakban üti fel fejét Magyarországon az influenza. Emberek tízezrei szenvednek ugyanazoktól a tünetektől: sajgó végtagok, magas láz, száraz köhögés és általános levertség kínozza őket. Ez még nem jelenti azt, hogy mindegyikük influenzás, nagy valószínűséggel csak influenzaszerű tüneteik vannak. Hogy megakadályozzák egy esetleges járvány kitörését, hazánkban a háziorvosok 20 százaléka hetente küld adatot az epidemiológiai központba. Ezek alapján készítenek országos statisztikát, ebből következtetnek a betegség elterjedtségére. Mindenkinél nem lehet izolálni és kimutatni a vírust, erre sem anyagi, sem emberi erőforrás nincsen, ezért a kijelölt további 74 háziorvos feladata, hogy mintát vegyen a legtipikusabb tünethordozóktól.

Az idén októberben kezdődő mérési időszak óta két esetben észleltek kifejezetten 2A és 1B vírusos megbetegedést. Ez jelzi, hogy már itt az influenza. Az alacsony esetszám azonban éppen az előbb elmondottakra utal: más betegségek is okoznak az influenzafertőzéssel járó tünetekhez hasonló kellemetlenségeket. Túlzott aggodalomra most sincs ok, mert az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (WHO) előrejelzése szerint csakúgy, mint tavaly, az idén is közepes méretű járvány várható.

Állandóan változik

Az influenza elleni küzdelem nehézségéhez nagyban hozzájárul, hogy a vírus rendkívül könnyedén változtatja a felépítését. Mivel gyakran cseréli alkotóelemeit, egy idő után az emberi szervezet nem ismeri fel, így képtelen védekezni ellene. Ilyen esetekben törnek ki a nagy járványok, ezek emberek millióit betegítik meg világszerte. Általában 25 évente jelennek meg az új vírusváltozatok, addig az alfajok keringenek mindenfelé. Emiatt az oltóanyag évről évre együtt változik a vírussal. Van azonban olyan típus is, amely évente többször is képes az átalakulásra, de az így létrejövő alfajokra általában hat az előzőleg beadott az ellenanyag. Ezt a jelenséget keresztimmunitásnak nevezik a szakemberek. A vakcinák fő összetevőit az előrejelzések alapján az idén az influenza A vírus alfajai: a H1N1, a H3N2 és az influenza B vírus gyengített változatainak "koktéljából" állították össze, a WHO ajánlása alapján.

Magyarországon az emberek 12 százaléka kap oltást minden évben. Elsősorban a veszélyeztetett csoportokhoz tartozók, például a krónikus szív- és érrendszeri betegek, a vese-, tüdő- és emésztőrendszeri betegségben szenvedők, valamint az összes hatvan éven felüli felnőtt kap térítésmentesen oltóanyagot. További huszonötezer adagot juttatnak a három éven aluli gyermekeknek.

Több oltás kell

Egy esetleges nagy járvány megtörésére azonban nem elegendő az említett mennyiség, ahhoz a teljes közösség felét be kellene oltani. Ezért látja szükségesnek Szolnoki István, az Országos Tisztifőorvosi Hivatal járványügyi főosztályvezető-helyettese, hogy, okulva a nemzetközi gyakorlatból, aki tudja, vásárolja meg az oltóanyagot. Ezt sok helyen az üzemorvosoknál is lehet kezdeményezni, de a tapasztalataik szerint a dolgozók nem keresik a lehetőséget. Egyedül a multicégeknél figyelhető meg a tudatos védekezés; ők tömegesen oltják be dolgozóikat, hiszen elemi érdekük, hogy ne érje veszteség őket a munkaerő kiesése miatt.

A gyermekek szervezete azonnal jelzi a bajt, de minél idősebb valaki, annál enyhébb formában mutatja meg magát a fertőzés. Ezért fordul elő, hogy az idős emberek nem lázasodnak be, vagy csak hőemelkedésük van, és az egyéb tünetek "elmennek" a korral járó többi kín között.Drámai tünetek híján az idős beteg sokszor nem fordul orvoshoz, így könnyen szövődmények alakulnak ki. Jellemző a tüdő-, a szívizom-gyulladás és más, baktérium okozta fertőzés, ezek sajnos végzetesek is lehetnek.

(2007.12.14. 11:25)

MH - Magyar Hírlap

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra