Miért nem volt súlyosabb az influenza-világjárvány?

Az immunrendszerünk korábbi, az influenza szezonális változatával történő találkozása mérsékelhette a 2009-es, egész világra kiterjedő járvány következményeit - olvasható a Clinical Infectious Diseases legfrissebb számában.

A Texas A and M Egyetem munkatársai a 2009-2010-es influenzaszezon során felnőttek százait tanulmányozták, és arra a következtetésre jutottak, hogy azok, akik korábban már találkoztak a kórokozó szezonális változatával, kevesebb eséllyel fertőződtek meg, és amennyiben mégis, a következmények kevésbé voltak súlyosak, mint azoknál, akik immunrendszere még nem ismerte a vírust.

Az influenzafertőzésnek két formája van: a szezonális influenza, illetve a világjárványt okozó típus. A 2009-ben járványt okozó H1N1-törzs korábban a szezonális megbetegedésekben jelentkezett, ezért megalapozott volt az a feltételezés, hogy az immunrendszer korábbi fertőzésekre vonatkozó "memóriája" ebben a H1N1 esetén is érvényesült. Maga a H1 egy, a vírus felszínén lévő fehérje, ezért az immunrendszer képes ellene antitesteket termelni, melyek a kórokozót felismerik, és meggátolják, hogy az az egészséges sejtekbe behatoljon. Ugyan a szezonális és a járványt okozó influenza mechanizmusa eltér, de a H1-fehérje mindkét formában jelen volt.

A H1N1-okozta influenzajárvány 2009 őszén tört ki, ennek során Dr. Robert Couch és munkatársai 513, kezdetben egészséges felnőtt egyén egészségügyi utánkövetését végezték el. A vizsgálat kezdetén mindegyik résztvevőtől vérmintát és toroknyálkahártya-mintát vettek. A járvány során 116-an betegedtek meg, melyet a 2010 tavaszán vett vérmintából, a specifikus antitestek szintjének mérésével mutattak ki. Akiknél az első vérminta azt mutatta, hogy korábban nem találkoztak a vírussal, 33 százalékban betegedtek meg. Ezzel szemben azoknál, akik már az első mérési ponton is rendelkeztek antitestekkel, a fertőzés csupán 18 százalékban jelentkezett.

Ezek alapján a kutatók megállapították, hogy azoknál, akiknél járvány kezdetén már megfelelő volt antitestek szintje, egyfajta védettség volt megfigyelhető, és amennyiben megbetegedtek, a betegség lefolyása a vártnál kevésbé bizonyult súlyosnak. Ugyan a védelem nem teljes, de ellensúlyozhatja a káros behatást, így a katasztrófa elkerülhető. Az 1918-as járványos influenzának 675 ezren estek áldozatul, ezzel szemben a 2009-es járványnak csupán 14 ezer halálesetet tulajdonítottak - ez a szám alacsonyabb, mint egy hagyományos influenzaszezon fatális következményei.

A megfigyelés hasonló, mint amit az 1977-es orosz influenza kapcsán leírtak: az a szintén H1N1-típusú vírus inkább a 25 évnél fiatalabbakat betegítette meg, ők ugyanis még nem találkozhattak ugyanazzal a vírussal, mely az 50-es években keringett.

Videó: HáziPatika.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +14 °C
Minimum: +3 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton esetleg zivatar is lehet. A nyugatias szelet az északi megyékben kísérhetik élénk, erős, záporok, zivatarok környékén esetleg viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Továbbra is változékony marad az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra