Mi okozhatja a nyirokcsomók megnagyobbodását?

Fertőzések következtében a nyirokcsomók megduzzadnak, majd a betegség leküzdésével visszanyerik eredeti állapotukat. Aggodalomra ad okot, ha a nyirokcsomók megnagyobbodása látszólag ok nélkül következik be, vagy a fertőzés megszűnését követően, hetek alatt sem múlik el.

A nyirokcsomók szerepe

Az elszórtan, nyirokerek mentén elhelyezkedő, a nyirokrendszer részét képező szervek száma 500-600 körüli a szervezetben - magyarázza dr. Kádár János immunológus, az Immunközpont főorvosa. Csoportokban megtalálhatóak a nyak, a hónalj, a has és az ágyék területén. A nyirokmirigyek az immunrendszer fontos részei, szűrő funkciót töltenek be, a fehérvérsejtek egyik típusának termelésével veszik fel a harcot a szervezetbe került kórokozókkal.

Leggyakrabban fertőzés okozza

A nyirokcsomók normál mérete borsószem nagyságú, ám fertőzések, betegségek miatt akár üveggolyó méretűre, vagy még nagyobbra is növekedhetnek. A legtöbben a nyaki nyirokcsomókat ismerjük, ez a legkönnyebben tapintható, az orvos is ezt vizsgálja, a légúti fertőzéssel, torokfájással, vagy mandulagyulladás tüneteivel hozzá fordulunk. A nyirokcsomók közül ugyanis mindig az lép működésbe, amelyik a fertőzés helyéhez legközelebb esik.

A fertőzés helyét is jelzi

A fejtetőt érintő fertőzések esetén a fej hátsó részén található nyirokcsomók mérete nő meg. A karon jelentkező, például bőrfertőzések a hónaljban; a lábak, vagy nemi szervek környékének fertőzései az ágyékban lévő nyirokmirigyek duzzanatát okozzák. Az egész szervezetet érintő megbetegedések, mint például az influenza, mononukleózis , vagy bárányhimlő pedig a test több pontján is megnagyobbodott nyirokcsomókat idézhetnek elő.

A nyirokcsomók gyulladását legtöbbször fertőzés okozza

A nyirokcsomók gyulladását legtöbbször fertőzés okozza

Daganatra is figyelmeztethet

Bizonyos esetekben a daganatos sejtek a nyirokerekbe jutva jelezhetik a közelben kialakult rosszindulatú elváltozást is. Ilyenkor a megnagyobbodás sokkal lassabban jön létre, mint fertőzések esetében és rendszerint fájdalommal sem jár. Emlődaganat esetén a hónaljban jelentkező nagyobbodás, a torok területén kialakult daganatot a nyaki, a tüdődaganatot a szinte észrevehetetlen mellkasi, vagy hasi nyirokmirigyek megnagyobbodása jelzi. A nyirok-, vagy vérrendszert érintő daganatok pedig a test több pontján is okozhatják a nyirokcsomók duzzanatát.

Mikor forduljunk orvoshoz?

A fertőzések lezajlását követő hetekben a nyirokmirigyek duzzanata csökken, visszahúzódnak eredeti méretükre. Ha ez mégsem következne be, vagy látszólag minden ok, a közelmúltban lezajlott betegség nélkül is megnagyobbodnak, akkor javasolt orvoshoz fordulni. A kezelés mindig a kiváltó ok függvényében, személyre szabottan történik.

Forrás: immunkozpont.hu

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

A Tiszántúl mellett a Dunántúlon is szakadozik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre is kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra