Még közelebb a HIV-ellenes védőoltáshoz

A Rockefeller Egyetem (New York) munkatársai kimutatták, hogy egyesek immunrendszere olyan antitestet termel, melyek az AIDS-vírusát nem engedik kilépni a sejtekből, így gátolják azok terjedését.

Dr. Michel C. Nussenzweig professzor és munkatársainak eredménye ugyan mérföldkövet jelenthet a HIV-ellenes harcban, azonban a működő védőoltás még mindig távol van. A kutatók arra lehetőségre keresik a választ, hogy miként lehetne megtanítani a szervezet arra, hogy saját antitesteket kezdjen termelni (aktív védőoltás), ahelyett, hogy az orvosok kész antitesteket jutassanak be (passzív oltás).

Az 1990-es évektől kezdve az AIDS nagyrészt egy kezelhető krónikus betegséggé vált. Azonban még mindig nem gyógyítható, ami azt jelenti, hogy még mindig halálos - éppen ezért próbálkoznak a megelőzést célzó védőoltások fejlesztésével. A Science legfrissebb számában közölt tanulmány azokra a vírusellenes antitestekre koncentrált, melyet egyes betegek voltak képesek a termelni. Ezen immunelemek a vírust a sejt belsejében tartották, ami sikeresen gátolta vírus terjedését.

Azonban az antitestek nem képesek segíteni a már megfertőzött sejteken, ráadásul azok megjelenése csak a fertőzést követően 2-3 évvel jön létre. Emiatt még nem lehet megmondani, mennyire sikeres ez a kutatási irány. Az antitestet klónozó kutatók azt viszont biztosra veszik, hogy az anyagot tartalmazó szer legalább kiegészítő lehetőségként hozzá fog járulni a fertőzöttek kezeléséhez, késleltetve a betegség előrehaladását. Ugyan a szer szervezeten belüli élettartama várhatóan nem lesz hosszú, azonban a rendszeres kezeléssel érdemes lenne próbálkozni. A legnagyobb eredményt mindazonáltal a megelőző hatású oltás jelentené.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Derült lesz az ég, azonban főleg a Dunántúlon maradhatnak felhős körzetek, de csapadék nem valószínű. Párássá válik a levegő, helyenként - nagyobb eséllyel délnyugaton, nyugaton és északkeleten - köd is képződhet. A légmozgás gyenge vagy mérsékelt lesz. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 0 és +6 fok között alakul, de helyenként gyenge fagy is lehet. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra