Lyme-kór: mi a szerológiai vizsgálat?

A kullancsok által terjesztett Lyme-kór egy meglehetősen alattomos betegség, amely akár évtizedekig is megkeserítheti a fertőzöttek életét. Ráadásul a kór pontos diagnózisának felállítása sem egyszerű feladat.

A Lyme-kór vagy más néven borrelózis okozója a közönséges kullancs által terjesztett Borrelia burgdorferi sensu lato baktériumcsoport. A borréliák a kullancsok bélcsatornájában szaporodnak, és legalább 24 órás vérszívás során, vagy hamarabb, a kullancs eltávolításakor kerülnek át az ember szervezetébe.

A betegség legelső tünete általában a csípés körül megjelenő, legalább 5 cm-esre megnövő, többnyire ovális alakú bőrpír, amely többnyire alig viszket, és nem fájdalmas. A folt legalább egy hétig, néha azonban egy évig is látható. És bár előbb-utóbb elmúlik magától is, megszűnése nem okvetlenül jelenti a kórokozó pusztulását.

A Lyme-kór tünetei: ízületi gyulladás, fejfájás, rossz közérzet, agyvelőgyulladás, izomgyengeség, végtagzsibbadás, agyhártyagyulladás, ovális alakú bőrpír a csípés körül, ovális alakú foltok a bőrön, Lyme-folt, bőrsorvadás, bőr lilás elszíneződése, lassú elbutulás, kóros feledékenység, arcidegbénulás, ideggyulladás, szemmozgató idegek károsodása. További információért kattintson!

A betegség diagnosztizálást minden esetben szakemberre kell bízni, kimutatására pedig világszerte az immunszerológia a leginkább használt eljárás.

A Lyme-kór okozója a kullancsok által terjesztett Borrelia burgdorferi sensu lato baktériumcsoport
A Lyme-kór okozója a kullancsok által terjesztett baktériumcsoport

Szerológiai vizsgálatok

Fontos tudni, hogy a fertőzöttek rutin laboratóriumi leleteiben általában nincs eltérés. A diagnózist a jellemző klinikai tünetek (Lyme-folt) és a kórokozó vagy a kórokozóra adott immunválasz kimutatása igazolja.

A betegség igazolására az úgynevezett szerológiai vizsgálatokat használják, mikor a vérszérumból kimutatott baktériumhoz kötődő ellenanyagokat vizsgálják.

Ezek az ellenanyagok, vagy más néven antitestek olyan fehérjemolekulák, amelyeket az immunrendszer termel annak érdekében, hogy felismerje és semlegesítse a szervezetbe került idegen anyagokat, mint például a Lyme-kórt okozó baktériumot. A Lyme-kórral kapcsolatban két antitestet különböztetünk meg: IgM és IgG osztályút. A fertőzés bekövetkeztekor először az IgM jelenik meg, majd relatív rövid időn belül el is tűnik, miközben az IgG is megjelenik, és a fertőzés fennállása során folyamatosan emelkedik.

Sajnálatos módon a Lyme-kór szerológiai eljárásai a mai napi nincsenek standardizálva, a tesztek pontossága 50-80 százalék között mozog. A pontatlanság miatt az orvosoknak csak a tünetekkel együtt szabad értékelniük az eredményeket.

A szerológiai vizsgálat formái

Jelenleg kétféle módszer áll rendlelkezése. Az ELISA típusú vizsgálatok, amelyek valamennyi borreliafehérje ellen termelt antitestet együtt mérik, és a Western blot vizsgálatok, amelyek során számos antitestet lehet elkülönítve mérni. A diagnózis első lépése szokott lenni az ELISA teszt, majd ennek pozitivitása esetén következik a Western Blot vizsgálat.

ELISA vizsgálat

Mivel ez a teszt az ellenanyagok között nem tesz különbséget, maximum tájékoztató eredményt adhat. A vizsgálat elvégzésekor mindig felhívják a betegek figyelmét a teszt megbízhatatlanságára, ugyanis egy kutatás szerint a bizonyítottan fertőzött betegek 35%-ában negatív eredményt adott. Ez a teszt nem alkalmas a betegség gyógyulásának követésére.

Western blot vizsgálat

A Western blot vizsgálatnak több változata is létezik, a tesztek között és ezek értékelésében is nagy eltérések lehetnek. Ennél az eljárásnál először felaprítják a Lyme-baktériumot, majd a fehérjéit molekulasúly szerint szétválasztják, és az ezekhez kötődő ellenanyagok mennyiségét vizsgálják. Bár a Western blot érzékenysége nem jobb, mint az ELISA módszernek, de specifikusabb.

Fontos tudni! A jelenlegi lyme tesztek pontatlansága miatt megeshet, hogy a páciens tesztjei folyamatosan negatívak lesznek, ennek ellenére fennálló lyme-kórja van. Ennek oka lehet, hogy sok esetben az immunrendszer nem termel antitestet annak ellenére, hogy a baktérium jelen van a szervezetben, így pedig a vizsgálat is negatív eredményt adhat. Több oka is lehet annak, hogy egy lyme-fertőzött beteg szervezetében nem jelennek meg az antitestek, például ha az illető antibiotikumos kezelés alatt áll.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

Döntően borult lesz az ég, és dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra