Koronavírus: tényleg hatékony lehet a D-vitamin

A D-vitamin-hiányban szenvedők nagyobb eséllyel fertőződnek meg az új koronavírussal - állapította meg egy friss tanulmány.

Szervezetünk egészséges működéséhez elengedhetetlen a megfelelő D-vitamin-szint. Bár sokáig úgy hitték, hogy csupán a csontok egészségéhez szükséges, ám egyre több kutatás támasztja alá, hogy szerepe ennél jóval sokrétűbb. Támogatja például a különböző immunfolyamatokat, véd a légúti fertőzésekkel szemben , valamint pozitív hatást gyakorol a nyiroksejtekre. Ez okokból a járvány kitörése óta vizsgálják a D-vitamin hatását a koronavírussal fertőzött betegekre. Az IflScience oldalán is közzétett, friss kutatás szerint a vitamin valóban nyújthat némi védelmet a vírus pusztító hatásai ellen.

Kell-e D-vitamint szedni a bezártság miatt? A D-vitamin az egyik legfontosabb vegyület testünk számára, rengeteg szervünk működéséhez elengedhetetlen. Táplálékkal nehézkes pótolni, a napfény hatására viszont szervezetünk is képes termelni. Ám most, hogy a járvány miatt jóval kevesebbet tartózkodunk a szabadban, felmerül a kérdés: szükséges-e pótolni, és ha igen, milyen mennyiség ajánlott? Kattintson a részletekért!

Védhet a vitamin a fertőzéstől?

A D-vitamin-hiányt már a járvány elejétől kezdve a betegség kockázati tényezői között tartották számon a kutatók. Mivel a vitaminok olcsóak és széles körben elérhetőek, ezért sokan bíztak benne, hogy a szedésük valóban segítheti a szervezetet a vírus elleni védekezésben. Egyértelmű tudományos bizonyíték még nem igazolta ezt, egy friss kutatás azonban komoly lépés lehet afelé, hogy megértsék a D-vitamin és a koronavírus kapcsolatát.

A D-vitamin szedése védhet a vírustól a tanulmány szerint. Fotó: Getty Images
A D-vitamin szedése védhet a vírustól a tanulmány szerint. Fotó: Getty Images

David Meltzer, a Chicagói Egyetem professzora összegyűjtötte olyan páciensek adatait, akiket teszteltek koronavírusra, illetve egy átfogó vizsgálaton is részt kellett venniük, aminek során a D-vitamin-szintjüket is megállapították. Az eredmények szerint a vitaminhiánnyal küzdők 21,6 százaléka kapta el a koronavírust, míg azok körében, akik D-vitamin-szintje elérte az egészséges mértéket, csupán 12,2 százalék volt a fertőzöttek aránya.

Az eredményeket azonban befolyásolhatja az is, hogy a mintavételek nem egyszerre, hanem különböző időpontokban történtek, ez pedig a résztvevők vitaminszintjére is hatással lehetett. A kutatók szerint az is lehetséges, hogy az alacsony D-vitamin-szint nem közvetlenül teszi kiszolgáltatottabbá a szervezetet a vírussal szemben, csupán elindít olyan folyamatokat, amelyek az immunrendszer gyengüléséhez, így a betegség kialakulásához vezethetnek. Már vizsgálják, hogy a D-vitamin szedése milyen hatással van a koronavírusos betegek állapotára, ennek eredményét azonban későbbre ígérik a kutatók.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt erősen vagy közepesen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra