Koronavírus: mi a helyzet a vakcinákkal?

A koronavírus-járvány kirobbanása óta világszerte számos kutatócsoport látott munkához, hogy kifejlesszék a védőoltást az új kór ellen. Nézzük, ezek közül mennyi készítmény tart már a célegyenesnél.

Világszerte 130 vakcinafejlesztési projekt zajlik - mondta Jakab Ferenc, a Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutató Központ virológiai kutatócsoportjának vezetője a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában csütörtökön. A virológus ismertetése szerint ebből a 130 lehetséges koronavírus -vakcina közül körülbelül 30 van klinikai fázisban, és 6 olyan fejlesztésről tudni, amely már a klinikai tesztelés utolsó fázisában jár.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus elleni védőoltás, koronavírus vakcina, koronavírus oltás, koronavírus oltóanyag
A 130 lehetséges koronavírus-vakcina közül körülbelül 30 van klinikai fázisban.Képünk illusztráció, forrása: Getty Images

Mikor lesz elérhető a vakcina?

A szakember nem számít arra, hogy még idén lesz olyan védőoltás az új típusú koronavírus ellen, amely beadható és elérhető bárki számára. A legvalószínűbbnek azt tartja, hogy 2021 első negyedévében kezdődik el a vakcina tömeggyártása.

Tovább erősödik a koronavírus-járvány, így nem csoda, hogy világszerte a kór elleni védőoltás megjelenését várják. Mutatjuk, mire számít egy másik hazai szakember - kattintson ide!

Mi a baj az oxfordi vakcinával?

A virológus megemlítette azt is, hogy az AstraZeneca brit-svéd tulajdonban lévő gyógyszergyár korábban felfüggesztette koronavírus elleni vakcinájának tesztelését, mert az egyik kísérleti alany egy ritka és súlyos gyulladásos gerincbetegség tüneteit mutatta. A szakember elmondása szerint az "oxfordi vakcina" tesztelése már a harmadik fázisban járt, és több mint 50 ezer emberen próbálták ki. Közülük csak az előbb említett nőnél léptek fel mellékhatások, de egyelőre az sem biztos, hogy a betegséget a COVID-19 megelőzését szolgáló oltás okozta.

A Volán a sofőrjeit büntetné, amiért maszk nélküli utasokat engednek fel a járatokra - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Késő estére 3 és 9 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra