Koronavírus: járványügyi káosz van kialakulóban itthon?

A Portfólió szerint a betegek felderítésében és elkülönítésében is nagy lemaradásban lehet a magyar járványügy. Mutatjuk, miért gondolják ezt.

Megkésett vagy hatóságilag soha el nem végzett koronavírus-tesztelésekről, a kontaktszemélyek tesztelésének, sőt elkülönítésének hiányáról, a háziorvosok hozzáállásának problémáiról és az egyéni felelősség fontosságáról is remek képet fest a Portfólió.hu három olvasójának beszámolóján alapuló cikke, melyben a hírportál arra a következtetésre jutott: a betegek felderítésében és elkülönítésében is nagy lemaradásban lehet a magyar járványügy. Mint írják, a járványügyi szakemberek és a döntéshozók napokban tett megnyilvánulásaiból sejthető, hogy a hazai tesztelési kapacitás elérte határait. Az olvasói történetekből azonban az is kirajzolódik, hogy már nemcsak a tesztelés, de a kontaktkutatás és a karantén elrendelése is egyre gyakrabban késik.

Ennyit számít az egyéni felelősségérzet

A lap beszámol többek között Béla álnevű olvasójának történetéről, aki egy igazolt koronavírus -fertőzött, a hatóság felé is leadott kontaktszemélyeként a mai napig szabadon járkálhatna, ha nem vonult volna önkéntes karanténba, amikor a barátjáról, Juditról kiderült a pozitivitása 5 nappal a találkozásuk után. Béla egyébként már elkezdett tüneteket produkálni, ezért nem várt tovább a hatóság embereire, és mivel a háziorvosa nem volt hajlandó megrendelni neki az egyébként kontaktoknak kötelező tesztet , így magánúton szűrette magát, ennek eredményére vár. Elmondásából kiderült, hozzá hasonlóan járt Judit is, akit a háziorvosa annak ellenére nem teszteltetett, hogy egyértelmű tünetei - magas láz, fáradtság, nehézlégzés - voltak és egy addigra igazoltan fertőzött kollégája.

Úgy tűnik, a hazai tesztelési kapacitás elérte határait.
Úgy tűnik, a hazai tesztelési kapacitás elérte határait. Fotó: Getty Images

A cikkben hangsúlyozták, mire Béla pozitivitása igazolt lesz, és izolálják, addig a feltételezett megfertőződésétől 10 nap telik el, azért csak ennyi, mert nem várt tovább a hatóságokra. És bár Judit pozitivitásának kiderülésekor a férfi önkéntes karanténba vonult, az addig eltelt öt napban legalább 25 emberrel érintkezett közvetlenül, hosszú időn át, zárt térben. Őket - ha igazolódik Béla pozitivitása - majd még ezt követően kereshetik a hatóság emberei, ám addig ki tudja, mennyi idő telik el és hány másik embert fertőznek meg azok, akik esetleg elkapták a férfitól a SARS-CoV-2 vírust.

Koronavírus: naponta ennyi magyar kér tesztet A koronavírus-járvány miatt naponta hétezren kérnek tesztet, ezért is kellett növelni a tesztek szállításához szükséges betegkocsik számát. A tesztek kiértékeléséhez a laboratóriumi kapacitás azonban elegendő - ismertette Müller Cecília országos tisztifőorvos. Kattintson a részletekért.

Kísértetiesen hasonló esetről számolt be egy Máté névre "keresztelt" olvasójuk is, akinél 6 nappal az után rendelték csak el a hatóságok a kötelező karantént, hogy ismerőséről kiderült, pozitív, és leadta őt kontaktszemélynek. Máté potenciálisan csak azért nem fertőzött meg másokat, mert saját felelősségére hivatkozva addig sem hagyta el a lakását. A férfinél azóta egyébként már jelentkeztek a tünetek. Mint a lapnak elmondta, "gondolkodott rajta, hogy magánúton beszerezzen egy tesztet, de mivel egyértelmű tünetei vannak, attól tart, hogy a magánintézmény nem végzi el a tesztet, miközben a háziorvos pont az egyébként enyhe tünetek miatt nem fog tesztet elrendelni".

A háziorvosokon múlik?

A portál által ismertetett harmadik történet csak még inkább megerősítette az előző kettőből is levonható következtetést: nagyon sok múlik a háziorvos hozzáállásán. Adott egy fertőzött édesanya, akinek a fia, Viktor és annak barátnője is szoros kontaktja volt. Utóbbinak a háziorvos azt mondta, csak akkor tesztelik őt, ha erről a járványügyi hatóság rendelkezik. Míg a férfi orvosa indokoltnak látta a tesztet, így el is végeztette azt. Az most ugorjuk át, hogy a fiatalokat csak a fertőzés igazolása utáni 3-4. napon helyezték hatósági házi karanténba, de mi a helyzet az egymással látszólag ellentétesen eljáró háziorvosokkal? Ekkora a mérlegelési lehetőségük vagy ennyit számít a hozzáállásuk? - polemizál a lap, mely még egy érdekes aspektusra rávilágít olvasója történetén keresztül.

Köztudott, hogy a kontaktszemélyeknek kötelező a 14 nap házi karantén, vagy a 2 negatív teszt, ha "szabadulni" akarnak. Az igazoltan koronavírusos anyuka azonban azt a tájékoztatást kapta, "a pozitív teszttől számítva 10 napon belül egy e-mailes nyilatkozat után (amelyben jó egészségi állapotról számol be), negatív teszt nélkül is elhagyhatja a karantént". A Portfólió ezzel kapcsolatban megkereste az operatív törzset, ám a cikk megjelenéséig nem kaptak választ. Megjegyzik azonban, hogy Viktor édesanyja nagyon enyhe tüneteket mutatott, és állítólag a lefutás kései szakaszában már nem olyan fertőző a vírus - ez magyarázhatja azt is, hogy a fia szoros kontaktként sem kapta el a betegséget.

Elavult tesztelési protokoll

"A Magyarországon érvényben levő tesztelési protokollt már csak nagyon kevés ország használja, mert az már nem alkalmas a vírus terjedésének megállítására" - írja a lap, emlékeztetve, ez a módszer addig lehetett hatékony, amíg kisszámú csoportos fertőzésekről volt szó. Szerintük nem tűnik igaznak az a napjainkban népszerű tévhit, hogy a több teszt miatt lett több beteg, úgy vélik, ez inkább fordítva van: a felfutó betegségszám okozott több tesztet, hiszen több gyanús esetnél és több kontaktnál automatikusan megnő a tesztek száma. Járványügyi szakemberekre hivatkozva megemlítik, már szerintük is rosszabb a detektálási arányunk a második hullámban, mint az elsőben, ami a fenti történetekkel együtt csak még inkább alátámasztja, hogy a hazai tesztelési kapacitások elérték határaikat . Úgy vélik, az még a kisebb gond, hogy az izolált kontaktokat nem tesztelik, az viszont már nagy baj, hogy a fenti példák szerint még csak nem is izolálják őket, vagy nagyon későn. "A teszteken belül megugró pozitivitási ráta is arra utal, hogy a járvány kicsúszott a hatóságok kezei közül" - állapítja meg a cikk szerzője.

Elhalaszthatják a szalagavató ünnepségeket. A Pedagóguskar szerint az iskolákban nagy az erre vonatkozó egyetértés. További részletekért kattintson társportálunk, az nlc.hu cikkére .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +4 °C

A Nyugat-Dunántúlon erősen felhős vagy borult lesz az ég, másutt délelőtt még csak kisebb körzetekben lehet felhős idő, csak délutántól várható felhőzet-növekedés. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon kicsivel 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Az előrejelzések alapján hétfőn frontmentes időnk lesz, így a frontérzékenyek tünetei várhatóan nem erősödnek fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra