Kiderült, a szalmonella étvágygerjesztő

A hagyományos elképzelés szerint a betegség együtt jár az étvágytalansággal. A Cell című szaklap egy tanulmánya viszont kimutatta, hogy a Salmonella typhimurium kifejezetten növeli a megfertőzött étvágyát, ami elősegíti mind a kórokozó, mind a megfertőzött túlélését.

Az eddigi elképzelések szerint a szalmonellózishoz az étvágytalanságon kívül többek között a láz, az alvászavar, a szociális visszahúzódás társul, olyan adaptív stratégiák, amelyek növelik az akut fertőzés túlélésének esélyét. Azonban állatkísérletek arra hívják fel a figyelmet, hogy az étvágytalanság nem minden esetben előnyös a megfertőzött számára, az étvágy változásával kapcsolatos előnyök tehát igencsak kontextusfüggőek, írják tanulmányukban Sheila Rao és munkatársai.

szalmonella
Szalmonellatenyészet. Jobb csökkent a virulenciája, hogy jobban fertőzhessen

Bár az étvágytalanságot eddig is igen alaposan tanulmányozták, az egérkísérletek eredményén a kutatócsapat meglepődött, mivel kiderült, hogy a szalmonellafertőzés hatására nő az állatok étvágya. A kórokozó által blokkolt anorexiás válasz következtében javult a megfertőzött állatok túlélése, nőtt az általuk elfogyasztott táplálék mennyisége, nőtt a székletük mennyisége s, így hatékonyabban tudták továbbadni a fertőzést.

A kutatócsapatot vezető Janelle Ayres szerint először azt gondoltak, hogy minél nagyobb egy patogén betegségokozó képessége, annál inkább képes a továbbterjedésre is. Azonban most kiderült, hogy például az Salmonella typhimurium virulenciája kisebb lett az evolúció során, és így könnyebb további fertőzéseket kialakítania.

A szalmonella az embert is előszeretettel fertőzi meg. Az eddigi vizsgálatok, amelyek a pathogén és a megfertőzött gazdaszervezet étvágya közötti kapcsolatot tanulmányozták, valószínűleg azért nem adtak valós képet, mert leginkább azt nézték, mi történik a kísérleti állatokkal, ha a baktériumot vagy a baktérium által termelt anyagokat közvetlenül a véráramba juttatják. Ayres csoportja azonban orálisan fertőzte meg az állatokat, azaz utánozta a baktérium természetes fertőzési útvonalát (a szalmonella széklet általi szennyezéssel terjed).

A szalmonella egy baktérium, mely a szájon át kerül be a szervezetbe, rendszerint szennyezett élelmiszerrel vagy innivalóval. Magyarországon a betegség gyomor-bélhuruttal járó formája fordul elő. A tünetek általában a fertőzött élelmiszer elfogyasztása után 8-48 órával mutatkoznak meg. Jelentkezhet hányinger, hányás, hasmenés, melyhez hasi görcsök társulnak. Jellemző a hidegrázás, a magas, akár 40 fokos láz is.

A kutatók a Salmonella typhimurium étvágynövelő hatásának mechanizmusát is felderítették. A fertőzés miatt általában bekövetkező étvágycsökkenést a bélben felszabaduló citokinek okozzák. A baktérium azonban egy fehérjéje (SlrP) révén akadályozza a gyulladást.

A kutatók reményei szerint a fertőzés átadásának jobb megértése révén a jövőben jobb terápiás formák is kialakulhatnak, így elképzelhető, hogy antibiotikumok helyett a táplálkozás módosításával is kezelhetők lesznek egyes infekciók.

Forrás: medicalonline.hu

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Az átmenetileg megnövekvő gomoly- és fátyolfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, helyenként erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 25 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra