Kanyarót kaphatnak a focidrukkerek

Magyarországon az egész kis babákat, illetve a 34 és 43 év közöttieket fenyegetheti a kanyarójárvány. Az oltás a legbiztosabb védekezés. Gyógyszer nincs rá, viszont akár halált vagy maradandó károsodást is okozhat.

Pár hét múlva kezdődik keleti szomszédunknál a labdarúgó-Európa-bajnokság, a szurkolóknak azonban nem árt az óvatosság. Az Országos Epidemiológiai Központ (OEK) figyelmeztetése szerint ugyanis Ukrajnában az elmúlt időszakban fokozottan terjedt a kanyarójárvány. (Tavaly év végén Nyugat-Európában is probléma volt a fertőzés, 2010-ben pedig Bulgáriában 22 ezren fertőződtek meg, közülük 24-en belehaltak). Mivel erősen fertőző vírusról van szó, nem tanácsos 15 hónaposnál kisebb gyermekkel odautazni, ahogy a harmincasoknak sem árt az óvatosság. Jó hír viszont, hogy a magyar lakosság 95-99 százaléka védett.

Oltás a megoldás

Azoknak az Ukrajnába utazó magyar állampolgároknak kell tartaniuk a kanyarótól, akik sem mesterséges, sem természetes immunitással nem rendelkeznek. Az egyetlen hatékony megelőzési módszer a két oltásból álló, kanyaróvírus-tartalmú védőoltás. Ezt az oltási sémát Magyarországon 1989 óta alkalmazzák, de már 1969 óta kötelező a védőoltás.

Mint Ócsai Lajos, az Országos Tisztifőorvosi hivatal járványügyi főosztályvezetője a HáziPatika.com-nak kifejtette, Magyarországon életkorhoz kötött, kötelező oltási rend van érvényben, ennek köszönhetően körülbelül 99 százalékos az oltottsági arány. Az OEK adatai szerint Magyarország 2002 és 2011 között mindössze 9 kanyarós megbetegedést jelentettek.

Európa több országában más a szabályozás, ez az oka, hogy ott komoly járványt okozott a kanyaró az elmúlt években. Ukrajnában az elmúlt időszakban megközelítőleg nyolcezren betegedtek meg, jelenleg napi 130-150 új beteget regisztrálnak.

A felnőttek térítés ellenében az OEK Nemzetközi Utazás-egészségügyi és Oltóközpontjában és a megyei kormányhivatalok népegészségügyi szakigazgatási szerve vagy más intézmények által működtetett nemzetközi oltóközpontokban kérhetnek oltást.

Ki védett és ki van veszélyben?

Két teljesen védett korosztály létezik Ócsai Lajos szerint: a 43 év fölöttiek, akik természetes úton átvészelték a járványt, illetve a 15 hónaposnál idősebb, de 32 évesnél fiatalabbak, akik a szinte teljes védettséget nyújtó, dupla védőoltást megkapták.

A 34 és 43 év közötti korosztályban azonban lehet, hogy valaki csak egy oltást kapott, és nem kapta meg a fertőzést korábban, így előfordulhat, hogy közülük valaki nem teljesen védett. Azt viszont sajnos csak vérvizsgálattal lehet kideríteni, hogy az 1969 előtt születettek közül valaki átesett-e már a betegségen. Veszélyben lehetnek azok a 15 hónaposnál fiatalabb csecsemők is, akik még nem kapták meg a kötelező MMR (mumpsz, kanyaró, rubeola elleni) oltásukat.

Súlyos szövődmények és halálos esetek

Mint Ócsai Lajos a HáziPatika.com-nak elmondta, a kanyaró a legveszélyesebb a gyerekkori "pöttyös betegségek" közül. "A kanyaró légúti megbetegedés, amely annyiban különbözik a többi ilyen betegségtől, hogy a megbetegítő képessége tökéletes. Azaz ha egy osztályteremben a tanárnő fertőz, a gyerekek pedig nem védettek, egy 45 perces óra után mindannyian megfertőződnek" - érzékeltette a vírus fertőzőképességét a szakértő. Ócsai Lajos hozzátette: mivel ez egy vírus, így az antibiotikum nem hat rá, azaz gyógyszerrel nem lehet kezelni, az immunrendszernek kell legyőznie.

A kanyaró vírusa elsősorban cseppfertőzéssel terjed, de nem csupán a beteg közvetlen környezetében lévők fertőződhetnek meg, hanem azok is, akik kissé távolabb tartózkodnak, és nincsenek beoltva. Ráadásul a kanyarós már akkor is fertőzőképes, amikor még nincsenek látható tünetek: a kiütések megjelenése előtt és után 5-5 nappal tovább tudja adni a fertőzést.

Mint Ócsai Lajos hangsúlyozta: szövődményként fényérzékenység, valamint agyvelőgyulladás vagy más idegrendszeri megbetegedés is kialakulhat. Minden századik betegnél maradandó károsodás lehet. De gége-, légcső- vagy tüdőgyulladást, hörghurutot, kötőhártya-gyulladást, szívizomgyulladást is okozhat. A szakértő figyelmeztetett arra is, hogy átlagosan minden ezredik beteg belehal a kanyaróba, pontosabban a szövődményeként fellépő agyvelőgyulladásba.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

Döntően borult lesz az ég, és dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra