HPV: nemcsak megelőzi, gyógyítja is a méhnyakrákot egy új vakcina

A szexuális úton terjedő humán papillomavírus (HPV) több rákmegelőző állapotért is felelős. A HPV-szűréseknek köszönhetően egyre több fertőzést diagnosztizálnak, ám egyelőre nincs megfelelő antivírus kezelés. Éppen ezért a világ egyik vezető gyógyszergyártója a Roche, illetve a rákgyógyszereiről ismert Transgene összefogtak, hogy kifejlesszenek egy új terápiás vakcinát.

A szexuális úton terjedő humán papillomavírus (HPV) több rákmegelőző állapotért is felelős. A HPV-szűréseknek köszönhetően egyre több fertőzést diagnosztizálnak, ám egyelőre nincs megfelelő antivírus kezelés. A sebészeti kimetszés jelenleg az egyetlen gyógyászati megoldás, és hatékony is, ám szövődményekkel és visszafertőződéssel járhat.

A világ egyik vezető gyógyszergyártója a Roche, illetve a rákellenes gyógyszereiről ismert Transgene összefogott egy olyan vakcina kifejlesztése érdekében, amely nem a HPV-vírus okozta fertőzések megelőzését, hanem a már kilakult betegségek kezelését segítené. A megállapodás részét képezi a jelenleg klinikai fejlesztés alatt álló Transgene terápiás vakcinája, amely jó eredménnyel gyógyítja a cervikális intraepiteliális neopláziát (CIN) - a HPV-fertőzés egyik, a rák legkezdetlegesebb, csak a hámra kiterjedő formája -, illetve a méhnyak rákmegelőző állapotának rendellenességeit. A vakcina tesztelése már túl van a második fázison - önkénteseken, majd nagyobb betegcsoporton tesztelték-, és éppen a harmadik fázisú klinikai vizsgálatokra vár, ahol további bizonyítékokat gyűjtenek arra, hogy a gyógyító és kockázati arány elfogadható-e a készítménynél. Ezen vizsgálatok pozitív eredményei nélkül ugyanis nem leeht törzskönyvezni egy új gyógyszert.

A HPV vírust teszik felelőssé a méhnyak rákmegelőző elváltozásaiért. A leggyakoribb szexuális úton terjedő megbetegedés, amely világszerte körülbelül négyszáz millió nőt érint. A legtöbb fertőzés egy éven belül megszűnik, ám a fennmaradó esetekben a megbetegedésre néhány év vagy évtized múlva 2. vagy 3. fokú cervikális intraepiteliális neoplázia (CIN 2/3) - olykor pedig mint méhnyakrák - formájában derül fény. Évente 1,4 millió új méhszájsebet, és félmillió méhnyakrákot diagnosztizálnak, amelyek hozzávetőlegesen közel fele a HPV16-tal hozható kapcsolatba. A HPV16 genotípusai, mint a HPV18, 31 és 33, által fertőzött méhnyaki sejtek a legnagyobb eséllyel rákosodnak el.

Az új vakcinát tehát nem a betegség megelőzésére, hanem a fertőzöttek kezelésekor használható terápiás oltásként, amelyet a cervikális intraepiteliális neopláziát, majd a későbbiekben méhnyakrákot okozó HPV egyik altípusa (16) ellen fejlesztettek ki. A gyógyszer alapját a nagymértékben legyengített, teljesen ártalmatlan úgynevezett MVA (módosított Ankara vírus) kórokozó közvetítő képezi, amely mint egy hatásjavító szer fokozza a HPV16 ellenanyag-termelését a szervezetben. Mint ismeretes, a terápiás vakcina az emberek immunrendszerét erősíti, hogy le tudják győzni a betegséget. A HPV16 vírussal fertőzött nők terápiájaként javítja az immunrendszert, kifejezetten a HPV16 által fertőzött, rákmegelőző genetikai változáson átesett (a HPV16 E6 és E7 antigének megjelenése) sejtekre fókuszálva. Mindemellett hatásjavítóként (interleukin-2 receptor molekula, immunsejtek felszínén található) serkenti a szervezet védekező rendszerének a fertőzés leküzdéséhez. Az interleukin-2 receptor molekula a nyugalomban lévő immunsejtek felszínén alig található meg, míg a működő (aktivált) immunsejtek szaporodásában és hatékony működésében fontos szerepet játszik, nélküle a szervezet védekezése lehetetlen volna.

A klinikai vizsgálatok második fázisában a vakcina biztonságos és jónak ígérkező klinikai eredményeket mutatott és hatékonyságot mutatott a HPV16 CIN 2/3 esetében (ez azt jelenti, hogy a vizsgált sejtek 2/3-3/3-ában tumorsejtekre jellemző elváltozások találhatók). Egy tavaly nyilvánosságra hozott, HPV16 CIN 2/3-mal diagnosztizált 21 nőt vizsgáló francia kísérlet eredményei bíztatóak voltak, mivel tíz nő esetében hat havi vakcinás kezelés után a CIN2/3 semmilyen szinten nem volt kimutatható - azaz visszafejlődött a rákmegelőző állapot, valamint a HPV16 E6 és E7 antigének is eltűntek. Mindemellett semmiféle mellékhatást nem észleltek, s újrafertőzés sem volt tapasztalható. A klinikai vizsgálatok harmadik fázisában a tervek szerint ötszáz főnyi HPV16 által okozott CIN2/3-mal fertőzött pácienst vonnak be.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A gomolyfelhők estére fokozatosan összeesnek, de addig még néhol - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet néhol élénk széllökések kísérik. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra