Hogyan és miért kell kezelni a körömgombát?

Nagy felelőtlenség a részünkről, ha arra várunk, hogy majd magától elmúljon a körömgombánk, egyre csak halogatva a kezelést. Természetesen az sem mindegy, milyen szerekkel akarunk megszabadulni a kínosan takargatott tünetektől.

A statisztikai adatok arról árulkodnak, hogy a tünetek ismeretének hiányában későn fordulunk szakorvoshoz a körömgombával. A gombásodás, ha nem kezeljük időben, több körömre is átterjedhet - így már a legapróbb elváltozással érdemes elmenni a szakorvoshoz. Semmi okunk nem lehet például az örömre - főleg a strandszezonra készülődve - ha például valamely körmünk (vagy akár több) színe - fehéres, sárgás, barnás vagy zöldes lesz, vagy külleme láthatóan megváltozik, megvastagszik vagy töredezetté válik. Igaz, hogy a köröm elszíneződésének, alaki változásainak más oka - mint például pikkelysömör, vagy keringési zavar - is lehet, ám amennyiben gyorsan terjedő tüneteket észlelünk, szinte biztos, hogy körömgombával van dolgunk.

Tenyésztés után kezelés

Annak érdekében, hogy szemernyi kétségünk se legyen afelől, hogy körömgombával állunk szemben, még a kezelés megkezdése előtt érdemes elvégeztetni egy tenyésztést. Jó tudni, hogy már a vizsgálat előtti fél évben mellőzni kell mindenféle kozmetikumot, helyi kezelést, különben téves eredmény fog születni, vagy egyáltalán nem mutathatók ki a gombák.

Ha már kiderült, milyen gombával van dolgunk, akkor kezdődhet a kezelés - ma már többféle szerből válogathatunk, ráadásul sok a vény nélkül kapható, helyileg ható szer is. Ez utóbbiak egyik nagy előnye, hogy a májat kikerülve hatnak - ugyanakkor dilemma lehet, hogy elég hatékonyak-e. A szakorvosok egybehangzó véleménye szerint ezek a szerek - gyógyszeres körömlakkok krémek, ecsetelők és stiftek - is hatékonyak, ha kitartóan és következetesen használjuk őket.

Szintén mellettük szól, hogy egyszerű használni őket - egyes készítmények hatóanyaga könnyedén bejut a körömlemezbe, nem kell eltávolítani a körmöt, nem kell reszelgetni. A gyógyszeres körömlakkok színtelenek, míg a krémekhez általában tapasz is tartozik, amelyet a kenőcs felvitele után rá kell erősíteni az érintett körömre; ez viszont elég kellemetlen megoldás lehet, mert eltávolítja a körmünket.

Egyes készítmények hatóanyaga könnyedén bejut a körömlemezbe

Egyes készítmények hatóanyaga könnyedén bejut a körömlemezbe

Súlyosabb esetekben az orvos szájon át szedhető készítményeket - ezek általában vénykötelesek - írhat fel a helyileg alkalmazott készítmények mellé vagy helyett, amelyek a szedésük után is még hosszú ideig hatnak. Antibiotikumos kúra csak akkor merül fel, ha bakteriális fertőzés is felüti a fejét. Egy erősebb, belsőleg ható gyógyszernél számolni kell a mellékhatásokkal is, orvosi kivizsgálás nélkül pedig nem is vághatunk bele - máj-, szívproblémák, terhesség és szoptatás esetén nem is jöhetnek szóba.

Nem múlik el magától

Egy dologban biztosak lehetünk, a körömgomba nem fog elmúlni magától, sőt csak rosszabbodhat. A gombák rendkívül ellenálló kórokozók, így gyógyításuk kitartó munkát és odafigyelést igényel. A fertőzés mértékétől és a kezelés fajtájától függően a gyógyulás pár héttől akár több hónapon át tarthat - az elkezdett terápiát pedig nem érdemes addig abbahagyni, amíg a beteg köröm le nem nő teljes egészében. A betegség 95 százalékban a lábkörmöket, és 5 százalékban a kéz körmeit érinti. Azért gyakoribb a lábon, mert a kezek többet szellőznek, jobban figyelünk a kézkörmökre, míg lábaink általában egész nap zárt cipőkbe kényszerülnek. Ha megszabadultunk a gombáktól, figyeljünk a megelőző higiéniai előírásokra, mert könnyen újrafertőződhetnek a körmeink.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Délnyugat felől tovább folytatódik a felhősödés, ezzel együtt a csapadékhajlam is fokozatosan növekszik. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra