EU-szóvivő: nem bizonyított a magyar kapcsolat, brit lap szerint "nyers húst exportált" a Bernar...

Philip Todd, a brüsszeli EU-bizottság egészségügyi kérdésekben illetékes szóvivője kedden a BBC rádiónak azt mondta: nincs egyértelmű bizonyíték arra, hogy a brit Bernard Matthews baromficég angliai telepén kitört madárinfluenza-járvány vírusa Magyarországról exportált hússal érkezett Nagy-Britanniába.

Todd szerint az Angliában és a nem sokkal korábban Magyarországon kimutatott vírus között szorosnak tűnő hasonlóság van, az azonban nem ismert, hogy még ha ugyanarról a vírusról van is szó, az hogy került volna Magyarországról Nagy-Britanniába.

Colin Butter, a brit Állategészségügyi Intézet (Institute for Animal Health) vezető madárinfluenza-szakértője éppen előző nap, külföldi tudósítóknak tartott londoni tájékoztatóján kijelentette: az Angliában kimutatott vírus molekuláris jellemzői annyira közel esnek a magyarországihoz, hogy az "abszolút biztossá" teszi a magyarországi eredetet.

A szakértő hozzátette: ennek alapján az is bizonyos, hogy a vírus nem közvetve, tehát például vadmadarak révén jutott be Nagy-Britanniába, hanem "igen közvetlen" módon, például "valamilyen" szennyezett hústermékkel.

A brit környezetvédelmi, élelmezési és vidékügyi minisztérium (DEFRA) már a múlt héten azt jelentette be hivatalos közleményben, hogy a kelet-angliai madárinfluenza-járványt okozó vírus az eddigi molekuláris vizsgálatok alapján "jó eséllyel" teljesen azonos a múlt havi magyarországi madárinfluenza-eseteket okozó vírustörzzsel. Ennek alapján a DEFRA "számos egyéb feltételezés mellett" vizsgálja annak lehetőségét is, hogy nincs-e kapcsolat a januári magyarországi madárinfluenza-előfordulások, a Magyarországról érkező baromfihús és a Bernard Matthews Suffolk grófságbeli telepén kimutatott madárinfluenzás esetek között, állt a múlt hét végi közleményben.

A keddi The Times ugyanakkor Süth Miklós országos főállatorvost idézve azt írta: nyers volt az a hat teherautónyi pulykahús, amelyet a múlt héten a Bernard Matthews baromficég exportált "a madárinfluenza-járvány gócában lévő üzeméből" magyarországi telepére.

A DEFRA illetékesei az elmúlt 24 órában azzal az érvvel vették védelmükbe a Bernard Matthews telepéről Magyarországra irányított szállítmányt - amelyről egyébként a hét elején Bognár Lajos helyettes főállatorvos számolt be egy brit kereskedelmi tévének -, hogy azok főzött hústermékek voltak, így minimális volt az esélye annak, hogy vírust terjesztenek.

Süth Miklós azonban a keddi The Times szerint azt mondta, hogy nyers húsról van szó, és a Bernard Matthews csak nyers, feldolgozott pulykahúst exportál az angliai Holtonban működő telepéről. E húsból a brit cég tulajdonában lévő SáGa Foods egyik üzemében virsliféléket készítenek, amelyeket Magyarországon, Németországban és Olaszországban terjesztenek, idézi a magyar főállatorvost a vezető brit napilap.

A The Times szerint a szóban forgó szállítmány "visszavihette Közép-Európába a H5N1 (madárinfluenza-)vírust", és a nyershús-exportról szóló bejelentés "azonnal politikai és diplomáciai vitát robbantott ki London és Budapest között". Süth Miklós a lap szerint "felháborodott" azon, hogy fertőzött területről érkezett nyershús-szállítmány.

"Sebtében találkozót szerveztek" David Miliband brit agrárminiszter és Czakó Borbála londoni magyar nagykövet között, "megkísérelve helyreállítani a két EU-tagállam együttműködését" - áll a The Times cikkében, amely szerint Miliband telefonon beszélt Gráf József magyar mezőgazdasági miniszterrel és Süth Miklóssal is.

A magyar nagykövettel tartott találkozóról, illetve a magyar agrárminiszterrel folytatott telefonbeszélgetésről előző nap Miliband is beszámolt, mondván: az együttműködés a magyar kormánnyal "intenzív és konstruktív", és a két fél együtt dolgozik a kór eredetének felderítésén.

A DEFRA szóvivője nem kommentálta közvetlenül a nyershús-szállítmányról szóló feltételezést, és csak annyit mondott, hogy "az ügyben vizsgálat folyik".

A lap szerint a magyar fél előző nap arról értesítette a brit hatóságokat, hogy a tavaly novemberig visszamenőleg megvizsgált hússzállítási útvonalak alapján nem érkezett a H5N1 vírustól sújtott csongrádi térségből baromfi a Bernard Matthews által használt vágóhidakra, például Kecskemétre.

A Bernard Matthews angliai pulykafeldolgozójában egyébként - a DEFRA engedélyével - kedden újrakezdődött a vágás és a feldolgozás, amit sokan bíráltak, mivel két hét sem telt el az első madárinfluenzás esetek észlelése óta.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Időjárási frontra az előrejelzések szerint nem kell számítani, így az időjárásra érzékenyek tünetei várhtóan csillapodnak majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra