Életképesebbek az űrben a baktériumok

Az asztronauták a hosszabb űrutazások alkalmával, például amikor a Holdra, a Marsra vagy a Nemzetközi Űrállomásra mennek, sokkal nagyobb veszéllyel kapnak el fertőző betegségeket, mint a Földön élő emberek. Az űrben ugyanis a baktériumok könnyebben szaporodnak és életképesebbek.

Azt már évtizedek óta tudják a kutatók, hogy a súlytalanság állapota hatással van a csont sűrűségére, az izmok nagyságára és az immunrendszerre. De úgy tűnik, nem csak az ellenálló képesség gyengülése okoz gondot az asztronautáknak.

Egy, az Atlantis űrrepülőgép asztronautáinak bevonásával készült vizsgálat szerint a szalmonella baktérium például háromszor akkora eséllyel vált ki megbetegedést az olyan alacsony gravitációs mezőjű térben, mint egy űrrepülő.

Szalmonella és tífusz az űrrepülőn

Az űrrepülő tavaly szeptemberben indult útnak a Nemzetközi Űrállomás felé. Az asztronauták magukkal vittek egy olyan baktériummintát, amely a szalmonella és a tifusz kiváltója. Ezzel párhuzamosan egy ugyanolyan baktériummintát vizsgáltak meg a NASA földi kutatói, szinte ugyanolyan körülmények között, mint amilyen az Atlantison volt.

Egy szimulációs helyiséget a többi mellett ugyanazt a hőmérsékletre melegítettek és ugyanolyan páratartalmat hoztak létre. Az egyedüli különbözőség az volt, hogy itt a súlytalanság állapotát nem hozták létre.

Megváltozott genetikai összetétel

A kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy a baktérium hogyan alkalmazkodik a megváltozott körülményekhez, és megváltoztatja-e genetikai összetételét.

A válasz: igen. Összesen 167 gén módosult, ezzel pedig a baktérium sokkal életképesebbé vált az űrben, mint amilyen a Földön.

A NASA kutatásai ezen a téren nagy segítséget jelenthetnek a járványok megelőzésére a Földön is. A genetikai vizsgálat, amelynek középpontjában a szalmonella baktérium terjedése áll, ígéretes lehet egy új készítmény kifejlesztéséhez.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Nagyrészt borult lesz az ég, de napközben az Alföldön, délutántól pedig már Borsodban is szakadozik, vékonyodik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább csak az ország északi, északnyugati felén valószínű eső, zápor, míg az Alföldön zivatarok is lehetnek. Többfelé megerősödik a nyugatias szél, zivatar környezetében akár viharos lökés is lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 12 és 19 fok között alakul. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra