Egyre tehetetlenebbek vagyunk a vírusokkal szemben (2)

Az orvosok ma lényegében tehetetlenek a vírusokkal és a baktériumokkal szemben, mert a víruskutatások az utóbbi öt-nyolc évben nem hoztak áttörést, a baktériumok pedig kettő-négy éven belül ellenállóak lesznek az újonnan kifejlesztett antibiotikumokra. Ezért a legfontosabb az elővigyázatosság és a megelőzés, illetve, hogy az orvosok egy alapfertőzésre ne rögtön a legújabb antibiotikumot írják fel - mondta a Magyar Tüdőgyógyász Társaság elnökségi tagja.

Az utóbbi öt-nyolc évben alig lépett előre a tudomány a vírusok elleni védekezésben, a néhány esztendővel ezelőtti SARS-, valamint a madárinfluenza-járvány azt jelzi, hogy válságos helyzetet is okozhat az, ha egy-egy vírus mutációja megfertőzi az embereket - mondta az InfoRádiónak Horváth Ildikó.

A Magyar Tüdőgyógyász Társaság elnökségi tagja közölte: amikor felbukkant a SARS, az egész világ hónapokon át tehetetlen volt vele szemben. A fertőzés olyan tüdőgyulladást okozott, amely nagyon gyorsan végzett azokkal, akik elkapták, az egyetlen módszer, amellyel hatékonyan lehetett védekezni ellene, az izoláció volt.

Világméretűvé válhatnak a járványok

Csupán néhány hónap kellett ahhoz, hogy a SARS megjelenjen Kanadában és az Egyesült Államokban, mivel a mobilitás olyan mértékű a Földön, hogy rendkívül gyorsan elterjed egy nagyon kis, lokálisnak tűnő járvány is - tette hozzá Horváth Ildikó.

Bakteriális fertőzések ellen sokféle gyógyszer van, a probléma azonban az, hogy az újonnan felfedezetteket rendkívül hamar elkezdik használni az orvosok az alapesetekben is.

"Kiismerik" a baktériumok a gyógyszereket

"Ezek a baktériumok nagyon hamar kiismerik az új gyógyszert, és két-három-négy év után jelentős mértékű rezisztencia, ellenállóképesség alakul ki bennük" - mondta a szakértő.

A legtöbb szakmai ajánlás éppen ezért azt fogalmazza meg, hogy egyszerű alapesetekben az orvosok igyekezzenek a hagyományos, jól bevált készítményeket és ne a legújabb, legdivatosabb szereket felírni, egyszerűen azért, hogy legyen mit adni az intenzív osztályon fekvő betegeknek - közölte a Magyar Tüdőgyógyász Társaság elnökségi tagja.

Gyakran előfordul ugyanis, hogy a súlyos betegek multirezisztens, a gyógyszeres kezelésnek ellenálló baktériumokat hordoznak - fűzte hozzá Horváth Ildikó.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra