Csimpánzvírussal "kiütni" a maláriát

London, 2008. február 2. (MTI) - A csimpánzokból izolált vírus elvezetheti a tudósokat a malária elleni védőoltás kifejlesztéséhez.

A kutatók immár két évtizede próbálkoznak egy olyan szer kifejlesztésével, amellyel sikerrel felvehetnék a harcot az évente egymillió halálos áldozat követelő gyilkos kórral - olvasható a BBC News hírei között.

Az Oxfordi Egyetem kutatói csimpánzokból izolált vírust használnak arra, hogy immunválaszt provokáljanak olyan sejtek részéről, amelyekbe a malária kórokozói befészkelik magukat.

A vizsgálatok épphogy beindultak és sikeresnek tűnnek, a vakcina akár már öt éven belül is kapható lesz.

A kutatók a genetikailag módosított csimpánz-adenovírust a malária kórokozójának génjével kombinálva próbálják megsemmisíteni a parazita egysejtűt, mihelyt az bejut a szervezetbe.

Korábbi vizsgálatokban a megfázást vagy gyomorbélhurutot okozó humán adenovírusok kifejezetten hatásosnak bizonyultak az effajta immunválaszok kiváltásában. Mivel azonban rengeteg ember átesett már humán adenovírus okozta fertőzésen, a kutatók a csimpánz-adenovírusoktól remélnek segítséget.

Mint a kutatást irányító Sarah Gilbert hangsúlyozta, a csimpánzok saját "adenovíruskészlettel" rendelkeznek, amelyek igen ritkán betegítik meg az embereket. Ennek következtében az emberi szervezet még nem fejlesztett ki immunválaszt e kórokozókkal szemben.

"Ezért választottuk ezt a vírust az új vakcina alapjául" - mondta el Sarah Gilbert.

Az Oxfordi Egyetem teamje csupán egyike azon tudóscsoportoknak, amelyek potenciális oltóanyagukkal a kísérleti stádiumhoz értek.

A betegség komplex volta miatt nehéz diónak bizonyult. A maláriát kiváltó egysejtű parazita gének ezreivel rendelkezik, lényegesen többel, mint számos olyan betegség kórokozója, amely ellen már kifejlesztettek oltóanyagot.

Vakcina híján az orvosok munkájukban csupán a gyógyszeres kezelésre támaszkodhatnak. A megelőzés egyetlen eszköze pedig az ágyat körülvevő moszkitóháló, amely meggátolja a vérszívókat abban, hogy éjszakai portyázásuk során bejuttassák a kórokozót áldozataik szervezetébe.

Mindez azt jelenti, hogy aligha tarthatók be a 2000-ben tett ígéretek, miszerint tíz éven belül a felére csökkentik a malária megbetegedési és halálozási mutatóit.

Mindazonáltal a szakértők meggyőződése szerint jelentős előrehaladás történt.

Colin Sutherland, a Londoni Közegészségügyi és Trópusi Járványtani Egyetem kutatója ígéretesnek nevezte oxfordi kollégái munkáját.

"Úgy gondolom, hogy közelebb kerültünk a vakcina megalkotásához, most jobban bízunk ebben, mint az előző évtized során. A gond az, hogy a megoldandó feladat nagyon összetett. Ám ha létrehozzuk az oltóanyagot, ez lesz az egyik legnagyobb eredmény a vakcináció történetében" - hangsúlyozta Colin Sutherland.

(MTI-Panoráma)

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra