Anyatej a rizsföldekről

Egy amerikai biotechnológiai cég a közelmúltban engedélyt kapott az USA mezőgazdasági minisztériumától arra, hogy több mint 100 hektáros területen olyan genetikailag módosított rizst termesszen, amely hordozza az anyatej néhány fontos összetevőjét.

A csecsemők egészségének - ez régóta és sokszorosan bizonyított tudományos tény - az anyatejes táplálás, a szoptatás a záloga. A Ventria Bioscience nevű cég géntechnológusai a rizsnövény genetikai anyagát olyan humán génekkel egészítették ki, amelyek három, együtt csak az anyatejben és az emberi nyálban megtalálható fehérje termelésére késztetik a növényt.

Az új rizsfajtákban megtalálható fehérjék közül kettő, a lactoferrin és a lysozym a csecsemők számára rendkívül fontos, hiszen védik a fiatal szervezetet a vírusok, baktériumok vagy gombák okozta fertőzésektől, ismert és alkalmazott hasmenés elleni hatóanyagok. A gyártók eddig a lysozymet tojásfehérjéből vagy élesztőből, a lactoferrint tehéntejből vonták ki. A harmadik, most rizsben is megtermeszthető fehérje, az albumin a vérplazma egyik öszszetevője, amelyet infúziókban koraszülötteknek, és egyéb, a normál vértérfogat előállítását célzó kezeléseknél használnak. Az állati termékekből nyert enzimek legnagyobb hátránya drágaságuk mellett az, hogy esetenként súlyos allergiás reakciót váltanak ki. A növényi úton, a genetikailag módosított rizsszemekben előállított fehérjék jobban megfelelnek az emberi szervezet számára, előállításuk lényegesen olcsóbb, és akár nagy mennyiségben is megoldható. Ha a kísérleti vetés az idén szárba szökken, valószínűleg olyan rizsszemeket takaríthatnak be, amelyekből ez a három fehérje kémiai úton kinyerhető. A genetikailag módosított rizsből kivont enzimeket gyógyszerként felhasználva vagy tápszerekhez, esetleg más élelmiszerekhez adagolva megelőzhetők, illetve kezelhetők lehetnek a súlyos hasmenéses betegségek és a nyomukban fellépő kiszáradás és vérszegénység, amelynek - a WHO adatai szerint - a fejlődő világban évente több mint kétmillió gyermek esik áldozatul.

A pharmingnak - vagyis a genetikailag módosított növényfajták gyógyszerhatóanyagok előállítására történő termesztésének - számos ellenzője is van. Legfőbb érvük szerint gyakorlatilag nem lehet megakadályozni, hogy a génmódosított gabona kereszteződjön étkezési célra szánt társával, és az ellenőrizetlen élelmiszer a gyógyszergyárak helyett az asztalunkra jusson.

A rizs esetében ez a veszély azonban kisebb, mivel önbeporzó növényről van szó. A kutatók a vetés helyszínének megválasztásánál is a biztonságra törekedtek. Az ültetvényeket Kansasben engedélyezték, ahol egyébként sehol sem termelnek rizst, így a gyártó és a hatóságok szerint csaknem kizárható a keresztbeporzás valószínűsége.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Az átmenetileg megnövekvő gomoly- és fátyolfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, helyenként erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 25 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra