Alig lassítja a járványt az iskolabezárás

Bár világszerte a diákok 91 százaléka már otthonról tanul, az iskolák bezárása nem lassítja jelentősen a koronavírus terjedését.

Ahogy a koronavírus világszerte terjedni kezdett, több nemzetnél is az egyik első intézkedés az iskolák bezárása volt. Az UNESCO adatai szerint világszerte az iskolások több mint 91 százalékát érintik ezek az rendelkezések, amelyektől azt remélik, hogy a járvány terjedésének az ütemét is lassítani tudják. A University College London (UCL) szakembereinek friss kutatása szerint azonban az iskolabezárásnak önmagában nincs jelentősebb hatása a koronavírus terjedésének ütemére.

Önmagában nem elegendő az iskolabezárás

A kutatócsoport 16 olyan tanulmányt hasonlított össze, amelyek az elmúlt évtizedek járványaival foglalkozott. Megvizsgálták például a mostani epidémiához sok szempontból hasonlítható, 2003-as SARS-járványt is, amely a hivatalos adatok szerint nyolcezer embert fertőzött meg és 774 ember halálát okozta. A korábbi tanulmányok szerint az iskolák bezárása hatásos lehet egy olyan kórokozó megfékezésére, amely lassan terjed és nagyobb arányban érinti a gyerekeket. Az új koronavírus esetén azonban ennek éppen az ellenkezője igaz - hívták fel a figyelmet a szakemberek.

Koronavírus: egy méternél nem jut messzebbre? Egy amerikai aerobiológus, Dr. Donald Milton szerint a WHO-nak a tengerentúli járványügyi központ gyakorlatát kellene követnie az óvintézkedések ajánlásánál. Kattintson a részletekért!

Arról egyelőre nincsenek megbízható kutatások, hogy az iskolabezárásoknak milyen hatása lehet az új koronavírus (SARS-CoV-2) terjedésére. A kutatók azonban a korábbi adatok szerint azt gondolják, hogy ez a hatás csekély a többi intézkedéshez, elsősorban a szociális távolságtartáshoz és a kijárási tilalomhoz képest. Vagyis annak, hogy a gyermekek nem érintkeznek egymással az iskolában, nincs jelentősebb hatása akkor, ha egyébként a parkokban, boltokban emberek tömegei találkoznak és fertőzik tovább egymást.

Hiányoztok felirat a nyíracsádi Szent Piroska Görögkatolikus Általános Iskola kerítésén. Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt
Hiányoztok - felirat a nyíracsádi Szent Piroska Görögkatolikus Általános Iskola kerítésén. Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

Komoly hatása van a családokra

A tanulmányt szerző Russell Viner professzor (aki a brit Gyermekgyógyászati és Gyermekegészségügyi Királyi Kollégium tagja is egyben) szerint fontos lenne azt is figyelembe venni, hogy az iskolák bezárásának milyen egyéb társadalmi hatásai lehetnek. Ez ugyanis ronthatja a gyerekek oktatásának minőségét és befolyásolhatja a mentális egészségüket is. Emellett a szülőket is nehezebb anyagi helyzetbe hozhatja, hiszen sok dolgozó csak a munkája rovására tud otthon maradni és gondoskodni a gyermeke ellátásáról. Az intézkedés elsősorban a kiszolgáltatott helyzetben lévő, társadalmi periférián élő családokat hozhatja még nehezebb helyzetbe.

Robert Dingwall, a Nottingham Trent Egyetem szociológus professzora szerint az iskolák bezárásának közegészségügyi előnyei valószínűleg nem arányosak a gyermekekre és családjukra háruló társadalmi és gazdasági költségekkel. Hangsúlyozta ugyanakkor azt is: az új koronavírus terjedésével kapcsolatban még mindig túl sok a kérdés, így szükségesek lehetnek a megszokottnál is szigorúbb intézkedések. A tanulmány mindazonáltal azt sugallja, hogy a járvány lecsengésekor a lehető leghamarabb érdemes lehet újranyitni az iskolákat.

A gyerekek számára megfoghatatlan a jelenlegi helyzet, de van pár lehetőségünk, hogy segítsünk nekik feldolgozni a sok szorongást. Bővebben ezekről a lehetőségekről az alábbi cikkben olvashatunk!

Forrás: The Guardian

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Nagyrészt borult lesz az ég, de napközben az Alföldön, délutántól pedig már Borsodban is szakadozik, vékonyodik, gomolyosodik a felhőzet. Napközben egyre inkább az ország északi, északnyugati felére korlátozódik az eső, míg az Alföldön zivatarok is lehetnek. Többfelé megerősödik a nyugatias szél, zivatar környezetében akár viharos lökés is lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 12 és 19 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra