A rejtélyes Hepatitis F és G vírus

Az emberi szervezet egyik legfontosabb szervének, a májnak, sejtjeiben számos vírus képes szaporodni, melyek májgyulladást okozhatnak, de mi a helyzet a Hepatitis-F-fertőzéssel?

Az akut májgyulladás különféle okokra vezethető vissza, ám ezek közül a leggyakoribb a vírusfertőzés miatt kialakuló megbetegedés. Hepatitis-vírusoknak azokat a vírusokat nevezzük, amelyek hepatotrópok, azaz elsősorban a májban szaporodnak, illetve azt betegítik meg. Ez az egyetlen közös jellemzőjük, rendszertanilag ugyanis egymástól távol álló, felépítésükben és legtöbb tulajdonságukban jelentősen eltérő vírusokat takarnak.

A leggyakrabban májgyulladást okozó vírusokról, azaz a hepatitis A-ról, B-ről és C-ről mindenki hallott már. Vannak azonban rajtuk kívül más, májunk egészségét veszélyeztető hepatitis vírusok is: cikkünkben ezeket mutatjuk be .

Jelenleg a klasszikus hepatitis vírusok közé a Hepatitis A-E vírusokat soroljuk. Ezek mindegyike okozhat heveny májgyulladást, közülük a B, C és a D pedig bizonyítottan kiemelkedő szerepet tudhat magáénak az idült hepatitis, májcirrózis és májrák kialakulásában.

Hepatitis-F

Ezt követően néhány vírusos hepatitis esettel - amelyek mindegyike transzfúzió után (iatrogen) és szórványosan jelentkezett, de nem lehetett a fenti vírusok kóroki tényezőinek megfeleltetni - a Hepatitis-F vírust hozták kapcsolatba, amiről akkoriban még úgy sejtették, hogy a Hepatitis B egyik ágense.

Egy 1994-es tanulmányban a nem Hepatitis A-E vírusok által okozott májgyulladásban szenvedő betegek székletéből izolált DNS-vírust Rhesus-majmokba juttatták, ahol ezt követően úgyszintén hepatitis alakult ki. Ekkor derült ki, hogy nem a B vírus egyik változatáról, hanem attól eltérő genetikai tulajdonságokkal rendelkező, 27-37 nm-es, kettősszálú (ds) DNS genomú Toga vírus-szerű kórokozóról van szó. Erre helyenként már HFV-2-ként hivatkoznak. A vírust egy kísérleti majom májsejtjeinek citoplazmáiban találták meg, de az összes beoltott állat esetében 20 nap alatt megjelentek az antigének, és megemelkedett a transzamináz (májsejtekben termelődő enzim) szintje is, a máj elváltozásai pedig akut hepatitist mutattak.

Hepatitis-vírusoknak azokat a vírusokat nevezzük, amelyek hepatotrópok, azaz elsősorban a májban szaporodnak, illetve azt betegítik meg, hepatitisz Hepatitis F májgyulladás Hepatitis-G
A klasszikus hepatitis vírusok közé a Hepatitis A-E vírusokat soroljuk. Fotó: 123rf

Hepatitis-G

Ugyanilyen ritkaságszámba megy a két évvel később, 1996-ban izolált Hepatitis G vírus (HGV), ám az általa okozott megbetegedések sem teljesen tisztázottak. Szerkezetileg nagyon hasonló hozzá a GB-vírus C (GBV-C), amely az amerikai lakosság 1,5 százalékában megtalálható, ezért még további kutatások fogják eldönteni, hogy ennek van-e bármilyen kóroki szerepe a humán betegségekben. A GBV-C vírus a Flaviviridae család tagja, akárcsak a már említett Toga vírus is.

Bár az 1990-es években több eset is előfordult, amely során a HFV-t tartották felelősnek, végül egyik esetben sem mutatták ki egyértelműen kóroki tényezőként, így rendkívül kevés adat áll rendelkezésre a kórlefolyást, diagnózist, kezelést illetően. Sőt egyes kutatások szerint nem mutat rokonságot a legismertebb hepatitisvírusokkal, és nem is okoz májproblémákat emberek esetében.

Szövettani készítményekben Hepatitis F fertőzésnél HFV-1 ágens esetében óriássejteket mutattak ki a biopsziás anyagban, illetve a szövettani metszetben, amely ez esetben paramyxovírusra utal.

Bár nem a májban szaporodnak el, de májgyulladást okozhatnak egyes herpeszvírusok (Epstein-Barr vírus, cytomegalovírus, herpes simplex vírus, varicella zoster vírus, humán herpesz vírus 6), entero-, és adenovírusok, továbbá a kullancsencephalitis , a kanyaró és a rubeola vírusa is. Ráadásul számos olyan vírusos májgyulladásos megbetegedés fordul elő még napjainkban is, amelyek esetében a kórokozó nem ismert.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra