A leggyakoribb őszi betegségek

A nyirkos, hűvös, változékony időjárás számos panaszt okoz ősszel, jó hír, hogy kellő odafigyeléssel még a reuma és a vírusfertőzések is megelőzhetők, nem csak a rossz kedélyállapot enyhíthető.

Bár az orvostudomány szerint nincs olyan, hogy őszi betegség, de mégis számos betegség akad, amelyek gyakoribbak ebben az évszakban. Jellemző egészségügyi panaszok ősszel többek között a vírusfertőzések, meghűléses betegségek, a gyomor- és bélproblémák, húgyúti fertőzések, valamint az allergia és az ízületi problémák is.

Ősszel gyakoriak a felső légúti megbetegedések
Ősszel gyakoriak a felső légúti megbetegedések

Ennek több oka is van, ahogy kevesebb napfényhez és D-vitaminhoz jutunk, úgy a szervezet védekezési folyamatai gyengülnek, a lehűlő levegő nyálkahártyáink védelmi képességét igen próbára teszi, miután pedig mindenki visszatér a közösségbe, a cseppfertőzéssel terjedő vírusok lesben állnak minden kilincsen, billentyűzeten, közlekedési eszközön. A nátha, a különböző fertőző felső légúti megbetegedések (torokgyulladás, melléküregek gyulladása), az influenza (melynek súlyos szövődménye a tüdőgyulladás) mind gyakori megbetegedés.

Ezeket főzze, ha megfázott

A közösségi betegségek szempontjából a leginkább veszélyeztetettek a bölcsődés és a kis óvodás korosztály, a még nem kialakult, megerősödött immunrendszerrel rendelkező gyerekek az egész családot ágynak dönthetik, a már említett cseppfertőzéssel terjedő vírusos megbetegedések mellett a húgyúti fertőzések, hasmenés, hányás is nagyon gyakori. Mindazonáltal, évente 6-8 légúti és 2-3 gyomormegbetegedés tekinthető normálisnak, amennyiben ennél többször beteg a gyerek, érdemes alaposabb kivizsgálásra vinni.

A közösségből a járványos kötőhártya-gyulladás mellett herpeszt, tetvet (fej, ruha, lapos), rühességet, ótvart, bélférgességet is összeszedhet a gyerek, de a vírusos betegségek közül az egyik legfertőzőbb a szintén cseppfertőzés útján terjedő bárányhimlő, ami felnőtt korban általában súlyosabb lefolyású, és a szövődmények is gyakoribbak. Ugyancsak figyelni kell a skarlátra is, a cseppfertőzés és érintés útján terjedő betegséget a gyermek mindaddig terjeszti, míg torokváladékában kimutatható a baktérium.

Nem csak a vírusokkal és baktériumokkal kell számolni!

Az ősz köztudottan az allergiaszezon ideje, a parlagfű augusztustól októberig virágzik, de akárcsak a fekete üröm, a csalánfélék, libatopfélék, füvek is ontják még magukból a polleneket az őszi hónapokban. Amennyiben a hideg idő beköszöntével nehézlégzést és múlni nem akaró köhögést, az asztma tüneteit tapasztaljuk, vizsgáltassuk ki magunkat!

A gyomorfekélyes , székrekedéses, bélgyulladásos problémákkal is leginkább az őszi időszakban fordulnak sokan orvoshoz, ehhez részben hozzájárulhat a nehéz, zsíros ételek fogyasztása, a fokozódó munkahelyi stressz, a kevesebb mozgás. A bélpanaszok skálája igen széles, ezért nem mindenkinél és nem ugyanúgy jelenik meg, a lényeg, hogy ne lepődjünk meg, ha tüneteket észlelünk, hanem keressünk fel szakorvost, és figyeljünk az étkezésre, a rendszeres mozgásra és lelki egyensúlyunkra. Ősszel ugyanis szervezetünk dopaminszintje a napsugarak és a D-vitamin mérséklődése miatt csökken, amely hangulatunkra is nagy hatással van.

Az időjárás-változás hatással van ránk!

A nyirkosra, hűvösre, változékonyra forduló időjárás leginkább az idősebbeket viseli meg, ilyenkor kiújulnak, rosszabbodnak az ízületi gyulladások , megjelennek az ízületi fájdalmak, ezekre azonban idejében fel lehet készülni és eredményesen csökkenthetjük a problémákat.

A felfázások , húgyúti betegségek és a női problémák is gyakoriak ősszel, a velük járó kellemetlenségek (vizelési inger, fájdalmas vizelés, folyás) mind megelőzhetőek kellő odafigyeléssel, nem csak réteges öltözködéssel, hanem a napi vízmennyiség biztosításával és az alapvető szabályok betartásával. Enyhe tünetek esetén használjunk jól bevált otthoni szereket - fokhagyma, gyömbér, vörös áfonya - vagy keressünk fel szakrendelést!

A legfontosabb, amit az ősz leggyakoribb betegségei ellen tehetünk, az az immunrendszer megerősítése, a szervezet vitamin- és ásványi anyag igényeinek biztosítása, valamint a megfelelő higiénés szabályok alkalmazása, szükség esetén a rendelkezésre álló védőoltások megszerzése (ennek időpontja betegségenként eltérő lehet!)! Az is sokat segít, ha nem hanyagoljuk el a már diagnosztizált betegségeinket, így az allergiás, a reumás vagy ízületi panaszainkat, hanem odafigyelünk kiújulásuk megelőzésére is!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

Döntően borult lesz az ég, és dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra