A HPV-fertőzés lehetséges jelei

Nem csupán a nemi szemölcsök kialakulása miatt lehet veszélyes a humán papilloma vírus (HPV), de jelentős szerepet játszik a méhnyakrák kialakulásában is. Mit kell tudni a HPV-fertőzésről, és hogyan kezelhető?

A HPV, azaz a humán papilloma vírus családja világszerte a leggyakrabban fertőző mikroorganizmusok egyike. Már több mint 150 törzsét azonosították, melynek nagyobb része nem okoz semmilyen tünetet, bizonyos fajtái ugyanakkor súlyos betegségek kialakulását is elősegítheti. Bár a HPV vírus nem okoz feltétlenül méhnyakrákot , mégis fontos a védekezés ellene. Milyen veszélyeket rejt, és mit tehetünk a megelőzésért?

A HPV-fertőzéssel kapcsolatban két elemi hibát véthetünk: túl komolyan vesszük, azaz a fertőzés tényét önmagában is kezelendő betegségnek tekintjük, illetve ha nem vesszük komolyan, és a fertőzött egyént rák veszélyének tesszük ki. A fertőzés veszélyeiről bővebben az alábbi cikkünkben olvashatnak!

A HPV-fertőzés jelei

A HPV rendellenes sejtosztódást, sejtburjánzást okozhat a szervezet laphám-felületein, a kezeken, a lábakon, a hangszalagon, a szájüregben és a nemi szerveken. Utóbbi tájékán úgynevezett nemi szemölcsöt , kondilómát okozhat, és hosszú távon akár "rákmegelőző" állapotot és rosszindulatú daganatot idézhet elő. Leggyakrabban szexuális úton terjed a betegség, de nem szexuális úton, bőr-bőr vagy nyálkahártya-nyálkahártya érintkezésével is továbbadható. A monogám párkapcsolat így jó védekezési mód a fertőzés ellen, nagyobb eséllyel kapja ugyanis meg a HPV vírusát, aki gyakran váltogatja partnereit. Az óvszer sem jelenthet teljes védelmet a vírussal szemben.

A HPV ellen az óvszer sem jelenthet teljes védelmet
A HPV ellen az óvszer sem jelenthet teljes védelmet

Nem feltétlenül a fertőzést követően jelentkeznek a tünetek, a sejtburjánzáshoz más, külső tényezők is szükségesek, emiatt a betegség nem ritkán évekig is észrevétlenül jelen lehet a szervezetben. Átlagosan körülbelül három hónap a lappangási ideje.

A nemi szervi régióban gyulladásként, illetve kondilómaként is jelentkezhet. Előbbi során az érintett régióban felmaródás alakul ki, míg a kondilóma a fent említett, karfiolszerű kinövéseket eredményezi. Vérellátási zavarok miatt gyakran részben elhal vagy begyullad a kondilóma, ami további irritációkat és folyást eredményez. A vírussal érintkezők mintegy kétharmadánál jön létre a fertőzés, más nemi betegség egyidejű jelenléte pedig segíti a kialakulását.

A HPV kimutatására léteznek már gyorstesztek, amelyek tünetmentes állapotban is árulkodhatnak a fertőzésről. A méhnyakrákot ugyanakkor csak szűrővizsgálattal lehet időben azonosítani, ezért a nemileg aktív nőknek javasolt legalább 2-3 évente részt venniük egy szűrésen , hogy a daganatot még a 0. stádiumban azonosíthassák, mikor az még tökéletesen gyógyítható.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Panangin reklámfil (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra