Mit árul el a szemünk fehérje?

A főemlősök közül csak az embernek van nagy, fényes és látható szemfehérje. Egy új kutatás szerint a szemünk fehérje fontos üzeneteket hordozhat, melyek segítik a kötődést és a túlélést.

Mit üzen a szemfehérje?

A főemlősök közül az emberek szemének fehér része a leginkább látható, ennek következtében sokkal könnyebben kommunikálhatunk másokkal: a hangsúlyos és jól látható szemfehérje segítségével pontosabban meg tudjuk határozni, hogy hova néz a másik, ez pedig a nonverbális jelzések pontosabb értelmezését teszi lehetővé.

A szemfehérje, vagyis a sclera tudatos és tudattalan szinten is képes üzeneteket közvetíteni, a látás szemfehérje betegségek sclera autizmus szem
A szemfehérje, vagyis a sclera tudatos és tudattalan szinten is képes üzeneteket közvetíteni

A szemfehérje, vagyis a sclera tudatos és tudattalan szinten is képes üzeneteket közvetíteni a többi ember felé: a véreres szem kialvatlanságra vagy másnaposságra utalhat - ez a tudatos szint. Tudattalanul azonban sokszor azt vizsgáljuk, hogy a szemnek milyen mozgásai vannak, mennyi látszódik a szemfehérjéből a szem megfelelő kvadránsaiban.

Mi miről árulkodik arcunkon? Sokunk arcán látható valami, amit szeretnénk megváltoztatni, legyenek azok ráncok vagy a kopaszodás nyomai. Egyes esetekben azonban ez többmindent is jelenthet, ezekből gyűjtöttünk össze egy csokorral. Tudjon meg többet, kattintson ! Ezek a milliszekundumnyi változások is fontos üzeneteket hordozhatnak, gondoljunk csak arra, ha valaki forgatja a szemét vagy éppen lesüti azt és nem hajlandó a másik szemében nézni. A tágra nyílt szemek, melyeknél sok fehérje látszik, félelmet vagy meglepetést sugároz. A keskenyre szűkült szem, melynél kevés fehérje látszódik, a vidámságra, örömre, boldogságra utal.

Szemünk fehérjével növeljük a szociális kötődést

A kooperatív szem elmélete szerint az emberi szem jellegzetességei azért alakultak ki, hogy könnyebben követhessük a másik tekintetét kommunikáció vagy közös munka közben. Ez pedig növeli a szociális kötődést.

Egy korábban megjelent kutatás eredményei szerint a szemfehérje által közvetített jelzések értelmezését csecsemőkorban, nagyjából a születés utáni hetedik hónapban sajátítjuk el. "A kutatásunk bizonyította, hogy az agyi fejlődés során olyan speciális képességet sajátítunk el, mely automatikusan értelmezi a szem által közvetített jelzéseket" - mondta Tobias Grossmann, a University of Virginia pszichológusa, a tanulmány egyik szerzője.

Könnyebben megérthetjük az autistákat

"A csecsemők is nagyon érzékenyen reagálnak a szemfehérje változásaira, és anélkül reagálnak ezekre, hogy a jelzéseket tudatos szinten elemeznék. Ráadásul a jelek értelmezéséhez nagyon rövid időre van szükségük, a kísérletben ugyanis mindössze 50 milliszekundumig mutattunk nekik képeket."

A Proceedings of the National Academy of Sciences című szaklapban megjelent kutatás eredményei a szakértők szerint a jövőben például abban is segíthetnek, hogy jobban megértsük az autizmussal élőket (akik nehezebben vagy egyáltalán nem tudják értelmezni ezeket a jelzéseket).

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A napközben átmenetileg megnövekvő gomoly- és fátyolfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, nyugati szelet erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 25 fok között várható. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra