Hat fontos tudnivaló a HPV-ről

Nincs még egy olyan nemi úton terjedő betegség, amelyen az emberek 50-80 százaléka átesne, méghozzá úgy, hogy nem is tud róla. Pedig az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat szerint a HPV-fertőzéssel éppen ez a helyzet. Bár a legtöbben megússzák, ez a kórokozó nagyon veszélyes, azaz minél többet tudunk róla, annál jobb.

Nincs is nagyszerűbb annál, amikor két szív lángra gyúl, a szerelmes szenvedély pedig a testet is magával ragadja. De amennyire kívánatos a szex, olyan kockázatos is lehet az alkalomra váró láthatatlan gyilkosok miatt. A Humán Papilloma Vírus (HPV) nemcsak a leggyakoribb nemi úton terjedő betegség kórokozója, hanem a legveszélyesebb is, hiszen ez a vírus okozza a legtöbb rákos halálozást a nők körében.

HPV-teszt
A HPV rejtőzködő kórokozó, de teszttel könnyen kimutatható - Fotó: 123rf

Mivel a nemi szerveken szemölcsöket és daganatokat képezhet, de a szájüregben és a végbélben is okozhat rákot, a védőoltás alkalmazása mindkét nemnél ajánlatos. Annál is inkább, mert a HPV-fertőzés átadható a szexuális előjáték, illetve a hüvelyi, anális és orális aktus során is. Azok vannak nagyobb kockázatnak kitéve, akik védekezés nélkül létesítenek szexuális kapcsolatot, illetve gyakrabban cserélgetik a partnereiket - figyelmeztet az ÁNTSZ . De ezen kívül az alábbi, kevesebb figyelmet kapó dolgokról is érdemes tudni a HPV-vel kapcsolatban.

1. Több mint 200 különböző HPV-törzs létezik

A HPV valójában nem egyetlen kórokozó, hanem legalább 130, de lehet, hogy több mint 200 vírus is a csoportjába tartozik. Az amerikai Nemzeti Rákkutató Intézet szerint a szexuális úton terjedő HPV-nek van egy magas és egy alacsony kockázatú változata. A legtöbb alacsony kockázatú típus nem vezet betegséghez , de egyesek genitális szemölcsöket és ritkán előforduló légzési papillomatózist okozhatnak, amikor jóindulatú tumorok növekednek a légutakban. A magas kockázatú HPV-k többféle rákot válthatnak ki. A 200-ból mintegy 14 nagy HPV típus tartozik a magas kockázatúak közé, amelyek többféle rákot is okozhatnak.

2. A magas kockázatú HPV-törzsek felelnek szinte az összes méhnyakrákért

Míg a HPV általában nem veszélyezteti a férfiakat, a magas kockázatú HPV-törzsek rendkívül veszélyesek a nőkre a méhnyakrák kórokozójaként. Azonban, ha egy nőnél kimutatták a HPV-fertőzést vagy méhnyak-diszpláziát (a méhnyak sejtjeiben bekövetkezett változásokat), az nem feltétlenül jelenti, hogy méhnyakrákot kap. Annak az esélye, hogy egy HPV-törzs rákot okozzon, alacsony, és a legtöbb HPV-fertőzés külső beavatkozás nélkül megszűnik. De néha a folyamat más irányt vesz, és többféle rák, köztük a méhnyakrákra is kialakulhat.

3. A HPV évekig észrevétlen maradhat a szervezetben

A pácienseinek még akkor is lehet HPV-fertőzésük, ha már régóta tartó szexuális kapcsolatban állnak egyetlen partnerrel. A vírus évekig észrevétlen maradhat a szervezetben. Ezért olyan fontos a rendszeres méhnyakrák-szűrés. Sok nő azt az utat követi, hogy a szexuális partnere megváltoztatása után bejelentkezik ellenőrző vizsgálatra . Az orvosok szerint is ez a legjobb módja, hogy vigyázzanak a szexuális egészségükre. Mivel a nemi betegségek terjedhetnek a hüvelyi, orális és anális szexeken keresztül, de akár a genitális területen bőrről a bőrre is, az óvszerhasználat szintén fontos eszköz a betegségek terjedésének megakadályozására.

4. Csak szűréssel kaphatunk tiszta képet a HPV-státuszunkról

Mivel a HPV gyakran nem jár tünetekkel, csak a rendszeres szűrés a megfelelő módja annak, hogy elcsípjük. A 30 és 65 év közötti korosztálynál a HPV-ellenőrzés a rutin méhnyakrák szűrés része kell, hogy legyen. A 30 éves kor után végzett szűrés nagyobb valószínűséggel azonosíthat olyan HPV-fertőzést, amely rákká válhat.

5. Ha időben felfedezik, a méhnyakrák jó eséllyel gyógyítható

A korai stádiumú méhnyakrák általában nem mutat semmilyen jelet vagy tünetet, de az előrehaladott rákos megbetegedés rendellenes hüvelyi vérzést , folyást okozhat, illetve a szexuális együttlétek után is megjelenhet a vérzés. A szűrés azonosíthatja a magas kockázatú HPV-törzseket és más rendellenességek jelenlétét, mielőtt a méhnyakrák kialakulna. Ha a rákot korai stádiumban felismerik, a betegség jól kezelhető, illetve a rákot megelőző elváltozások kimutatásával felfedezhető a betegség.

A méhnyakrákot az első időszakban igen nehéz észrevenni, mert nem jár különösebb tünetekkel, csak akkor, ha a daganat már továbbterjedt a hólyagra, a májra, a belekre vagy akár a tüdőre. A rendszeres rákszűrésnek éppen ezért hatalmas szerepe van, hiszen minél korábbi stádiumban ismerik fel a betegséget, annál jobbak a gyógyulás esélyei. Érdemes azonban odafigyelni bizonyos jelekre, és ha ezeket tapasztaljuk magunkon, mindenképpen felkeresni az orvosunkat! Azonban ne essünk pánikba, a tünetek nemcsak daganatot jelezhetnek. Részletek!

6. Védőoltás minden esetre

A HPV másutt is okozhat rákot a szeméremtesten, a péniszen, a hüvelyben, a végbélben, a torok hátsó részében, a nyelven, a mandulák környékén stb. Ezekre nincs szűrővizsgálat, így a védőoltás adja a legnagyobb biztonságot. Ezt 11-12 éves korban érdemes beadni, hogy időben kialakulhasson a megfelelő védettség. A védőoltásokról az ÁNTSZ honlapján részletes tájékoztatás található.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra