Az ünnepi ivászat helyes stratégiája

Csak azért, mert itt vannak az ünnepek, és esetleg nem dolgozunk pár napig, nem érdemes lerészegedni. De az ünnepléshez, a könnyed, örömteli érzés kialakításához és fenntartásához jól jön pár ital. A kérdés csak az, hogy mikor, mennyi, és milyen.

Az ünnepek eléggé elhúzódnak, hiszen valójában a Mikulás megérkezésétől az új esztendő beköszöntéig tartanak. Persze, alkohollal leginkább karácsonykor és különösen szilveszter éjjelén terheljük meg magunkat. A túlzásba vitt ivászat azonban veszélyes lehet, hiszen nemcsak a másnaposság fenyeget, hanem a depresszió, a szorongás, a szívbetegségek és a rák felé vezető folyamatoknak is lökést adhat a nagy felelőtlenkedés. Az egészségtelen ételek fogyasztásával és a szükségtelenül sok evéssel együtt pedig a teljes anyagcsere-rendszerünket túlterhelhetjük, így rövid idő alatt sokat hízhatunk. Azaz a mértéktelen, ész nélküli étel- és alkoholfogyasztás teljes mértékben képes lerombolni azt a kellemes hangulatot és a jó érzéseket, amelyek miatt a legtöbb ember annyira várja az ünnepeket.

ivas
A buli helyett választott baráti beszélgetés kiegyensúlyozottabb alkoholfogyasztást eredményez

Az volna hát a megoldás, hogy az egészségtudatosság oltárán áldozzuk fel az ünnepi hangulatot? Erről szó sincs: inni lehet, de néhány szempontot azért érdemes szem előtt tartani. Azt is mondhatnánk, hogy ha megfelelő stratégiával vágunk neki az ünnepeknek, akkor anélkül is átvészelhetjük, hogy napokra magunk alá kerülnénk az elhúzódó felfúvódás , a kajakóma és a másnaposság miatt. Ehhez először is le kell számolni a tévhittel, hogy a túlzott mennyiségű nehéz ételt még több alkohollal kell szétcsapatni, másrészt be kell osztani az italokat, és mérsékelni kell a mennyiségüket. Harmadszor pedig nem jó mindent összeinni "egyszer élünk" alapon.

Hány ital túl sok?

A durva ivás soha nem jó ötlet. Nem lehet a sárga föld a mérték, bármennyire régen látott haverokkal találkozunk, bármennyire ki is akarunk rúgni a hámból, hogy megtörjük végre a munkás hétköznapok monotonitását. A család többnyire ezt egyébként sem nézi szívesen. Habár szervezetünk a legtöbb esetben képes a regenerációra, a sok alkohol egyértelműen megmérgez bennünket, hiszen a legkisebb mennyiség is ártalmas. Nem véletlen, hogy a világ vezető orvostársaságai a nőknek egy, a férfiaknak pedig napi két italban szabja meg az ajánlatos mennyiséget . De ez nem jelenti, hogy ha valaki egész héten nem ivott, akkor a hétvégén hét vagy tizennégy felest leguríthat, azt meg különösen nem, hogy a mennyiséget felszorozhatja az ünnepi faktorral.

Vincent Pedre és Kelli McGrane dietetikusok a Huffpostnak elmondták, hogy erősen javasolt ünnepekkor is ragaszkodni az egy-két ital éjszakánként szabályhoz. De ha nem vagyunk ennyire önmegtartóztatóak, a mértéket az ünnepekre tekintettel sem szabad elveszíteni. Ügyelnünk kell rá, hogy együnk is közben, ami segít lelassítani az alkohol felszívódását. Ezzel együtt is korlátoznunk kell magunkat az óránként legfeljebb egy ital tempóra, és egy este összesen négy italra. Ez a legtöbb embernek megfelel, de szükséges, hogy ismerjük a testünket, a képességeinket, hogy mennyit bírunk. Ha azt a jelzést kapjuk, hogy elég, akkor meg kell állni, és nem szabad a többiekkel tartani, akik más mennyiségre vannak beállítva.

Kerüljük a cukrot, amikor csak lehet!

Aligha kell magyarázni, hogy nem minden alkoholos ital egyenlő. A legtöbben a saját kárukon tanulják meg, hogy nem mindegy, mitől csípünk be, a berúgásról nem is beszélve. Általánosságban elmondható, hogy minél több a cukor az italban, annál rosszabb még a szalonspicc is tőle, ráadásul nagyobb valószínűséggel vezet súlygyarapodáshoz . Ezért veszélyesek az olyan koktélok, amelyek az elfogyasztásukkor varázslatosnak tűnnek, de magas cukortartalmuk miatt jobban megviselik a szervezetet, mintha csak egyszerű vörösbort, whiskeyt vagy tequilát fogyasztottunk volna. (Nem mintha a tömény italok kesztyűs kézzel bánnának a szervezetünkkel.) De ha valaki mindenáron koktélozni akar, válasszon egyszerűbb fajtákat tejszínes vagy szirupos hozzávalók nélkül.

Ahhoz, hogy hatékonyan lehessen kezelni az alkoholfüggőséget, fontos megérteni az ivás motivációit is. Ezek négy kategóriába sorolhatók: a határok feszegetése (mert izgalmas), a búfelejtés (hogy kitöröljük agyunkból a gondjainkat), a szociális motiváció (ünneplések, bulizások), alkalmazkodás a többiekhez (a könnyebb beilleszkedés reményében). Részletek!

Vannak szórakozási formák, amikor az alkohol jobban fogy. Ha elmegyünk buliba, zenés és táncos szórakozóhelyre, akkor arra az intenzív élményre vágyunk, amellyel csak ilyen helyeken lehet találkozni. Ha valaki nem fogyaszt el egy-két italt (bár ez nem törvényszerű), valószínűleg nem vagy nehezen kerül egy hullámhosszra a többiekkel. Ha buliból buliba visz az utunk akár több ünnepnapon keresztül, akkor ez bizony meg fogja viselni a szervezetünket, mert a túl erős ingerek, a túl sok hormon, a tánc miatti megerőltető mozgás, a kialvatlanság és persze az italok komoly kihívást fognak jelenteni. Így az ünnepek végén sokkal fáradtabbak leszünk, mint amikor letettük a munkát. Erre az a megoldás, hogy a szórakozást is beosztjuk . Jól jönnek a csendesebb beszélgetések, mások személyének, problémáinak, gondolatainak megismerése. A kulturált poharazás szintén maradandó élményt nyújthat, ráadásul testünknek is lesz ideje, hogy összeszedje magát az előző éjszaka miatt. Arról nem beszélve, hogy képesek leszünk a kétitalos szabályt is betartani.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra