"Nem valódi élelmiszert fogyasztanak a magyarok"

Főzés helyett készételeket vásárolunk az asztalunkra, ezzel azonban nem csak az alakunknak, de az egészségünknek is sokat ártunk. Vrábel Krisztina gasztrobloggerrel, az Egészséghősök pályázat egyik jelöltjével beszélgettünk.

Vrábel Krisztina gasztroblogger, a 160 grammos szénhidrátdiéta-könyvek szerzője saját példáján mutatta be, hogy testmozgással és megfelelő étrenddel óriási változáson mehetünk keresztül. Miután inzulinrezisztenciát diagnosztizáltak nála, gyökeresen megváltoztatta az életmódját, tapasztalatait pedig rengeteg emberrel megosztja a blogján, és tanácsokkal is szolgál nekik. Egészséghősök pályázatunk egyik jelöltjével a magyarok étkezési szokásairól is beszélgettünk.

"A cukorbetegség nem fáj" "Önmagában a cukorbetegség nem tűnik veszélyesnek, nem fáj, ezért sokan nem is törődnek vele" - Erős Antónia több mint egy évtizede hozta létre az Egy Csepp Figyelem Alapítványt, hogy felhívja az emberek figyelmét a diabétesz veszélyeire. Kattintson a részletekért!

HáziPatika.com: Mikor vált igazán fontossá önnek az egészséges életmód?

Vrábel Krisztina: Körülbelül hat évvel ezelőtt vált ez hangsúlyossá az életemben, amikor inzulinrezisztenciát diagnosztizáltak nálam. Abban az időszakban még én is inkább csak tapogatóztam a sötétben, de arra az elhatározásra jutottam, hogy sokkal nagyobb tudatosságot viszek az életmódomba. Az elmúlt években összegyűlt tapasztalataimat pedig igyekszem minél több emberrel megosztani, nekem ugyanis nagyon sokat segítettek ezek a dolgok, és hiszem, hogy az olvasóimnak is hasznukra válnak.

HáziPatika.com: Blogján keresztül is aktív kapcsolatot tart fent az olvasóival, sokan fordulnak önhöz különböző kérdésekkel. Mi a tapasztalata, mennyire tájékozottak a magyarok az egészségmegőrzés témájában? Ha meg is van az elhatározás bennük az életmódváltáshoz, tudják-e, hogyan kezdjenek neki?

V.K.: Némi javulás mindenképpen megfigyelhető az egészségkultúránkat illetően, az emberek kezdenek tudatosabbak lenni. Másrészt viszont azt is látom, hogy a rengeteg cikk között gyakran elveszettnek érzik magukat. Nekem az egészséges életmód a hobbimból tulajdonképpen a szakmámmá nőtte ki magát, napi szinten ezzel foglalkozom már évek óta. Akik azonban ennek az útnak a legelején tartanak, és éppen csak belevágtak az életmódváltásba, gyakran nehezen igazodnak el az interneten megtalálható, rengetegszer egymásnak is ellentmondó információk között. Emiatt nagyon sokan fordulnak hozzám olyan, számomra egyértelműnek tűnő kérdésekkel, amelyek kapcsán valóban nagyon sok a tévhit.

Tudok egy példát mondani éppen a mai napról: egy ismerősöm tanácsot kért egy lisztkeverékről, amelyről azt állította, hogy fogyókúrás lisztfajta, ezért fogyasztja. Elolvastam a címkéjét, majd elmondtam neki, hogy ebben tulajdonképpen ugyanannyi szénhidrát van, mint egy fehér lisztben. Ő viszont azért választotta ezt, mert gluténmentes , amelyről azt hallotta, hogy egészséges és segíti a fogyást. Ebben a hitben nyugodtan fogyasztotta esténként a gluténmentes palacsintákat, és nem értette, miért nem sikerül a várt ütemben megszabadulni a kilóktól. Sok az információ, de nagy a zaj, és az emberek nehezen szűrik ki a releváns tartalmakat.

Egészségesen étkezni olcsóbb, mint kész ételeket fogyasztani - vallja Vrábel Krisztina
Egészségesen étkezni olcsóbb, mint készételeket fogyasztani - vallja Vrábel Krisztina (fotó: Emmer László)

HáziPatika.com: Melyek a legnagyobb gondok a magyar emberek étkezésével? A szénhidrát túl sok, a zöldség túl kevés, vagy a változatossággal van leginkább probléma?

V.K.: Személyes véleményem szerint az a legnagyobb probléma, hogy nagy átlagban nem valódi élelmiszereket fogyasztanak a magyar emberek. A kosarunkba bepakolt ételek túlnyomó többsége feldolgozott termék - sok benne a cukor és a szénhidrát, de még több az adalék és a színezőanyag. A kínálat ezekből a termékekből hatalmas, és a reklámok állandóan csábítanak minket arra, hogy az összeset kipróbáljuk. Sajnos, nemcsak a minőséggel, de a mennyiséggel is gond van: nagyon sokat fogyasztunk ezekből a rettenetesen egészségtelen ételekből.

Rendkívül felgyorsult életet élünk, ami miatt sokan nem akarnak időt vesztegetni a főzésre, inkább mindent feldolgozott állapotban vásárolnak meg. Viszont ezek a megoldások vezettek oda, ahol most tartunk: a lakosság jelentős része túlsúlyos és valamilyen betegséggel küzd.

HáziPatika.com: Ha az életmódváltás témája szóba kerül, a leggyakoribb ellenreakció mindig az, hogy nincs pénz egészséges ételekre, ez csak a gazdagok kiváltsága. Mit gondol erről?

V.K.: Igen, magam is úgy tapasztalom, hogy a legtöbben a pénz-, illetve időhiányra hivatkoznak. Az én súlyom akkor csúszott el igazán, amikor itthon voltam a gyerekekkel, és ekkor tényleg azt éreztem, hogy a tennivalók reggeltől estig kitöltik a napomat. Pedig érezhetően ott lettek volna azok a 20 percek vagy félórák, amikor tudtam volna kicsit a sporttal foglalkozni, de én is ugyanezekkel az érvekkel takaróztam, ugyanezen az úton mentem végig. Ha azonban valóban leülnénk és kiszámolnánk, hogy akár egy hétre levetítve mibe kerül megvenni a kész, feldolgozott élelmiszereket, és mennyit fizetnénk az alapanyagokért, amelyeket mi is el tudnánk készíteni egészségesen, rájövünk: utóbbiért negyedannyit sem kell fizetni. Egészségesen étkezni ma igenis olcsóbb, mint előre elkészített termékeket fogyasztani.

Sokan azt hiszik, hogy az egészséges ételeket bonyolult elkészíteni, pedig tapasztalataim szerint éppen a legegyszerűbb megoldások a legjobbak. Keresni kell például a szezonális gyümölcsöket és zöldségeket, ezek pedig egyszerűen elkészíthetőek és sosem kerülnek sokba.

HáziPatika.com: Néhány éve könyvet is írt a 160 grammos szénhidrátdiétáról. Kinek ajánlható ez az étrend?

V.K.: Ez az étrend is a természetes, valódi élelmiszereket veszi alapul. A neve kicsit megtévesztő, nem feltétlenül kell mindenkinek pontosan 160 gramm szénhidrátot fogyasztani, de mindenképpen kontrollált, csökkentett szénhidrátbevitelt ír elő. Mivel ez a diéta teljes értékű - vagyis nem von meg semmilyen hasznos tápanyagot -, bárki követheti, aki szeretne egészségesen étkezni. Nálunk a gyerekek is így étkeznek - nyilvánvaló, hogy ha én is természetes ételeket fogyasztok, akkor nem fogom a gyerekek elé sem odatenni a feldolgozott élelmiszereket.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Időjárási frontra az előrejelzések szerint nem kell számítani, így az időjárásra érzékenyek tünetei várhtóan csillapodnak majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra