Ritka, de veszélyes ráktípus

Bár a vakbélrák viszonylag ritka daganattípus, kezelését megnehezíti, hogy szinte semmilyen korai tünettel nem rendelkezik.

A daganatok között a vakbélrák előfordulása viszonylag ritkának tekinthető. A Nemzeti Rákregiszter adatai szerint Magyarországon évente nagyságrendileg 5000-5500 embernél diagnosztizálnak vastagbéldaganatot , ennek nagyjából 2,5-4,5 százaléka vakbéldaganat. Nagyjából egyenlő arányban érinti a két nemet, előfordulása viszont szinte kizárólag a nagyon idős embereket érinti.

A vakbéldaganat kialakulásáról, első tüneteiről és a kezelés lehetőségeiről bővebben az alábbi cikkünkben olvashat!

Fontos a korai diagnózis

Öröklött genetikai háttér, az élet során kialakult génhibák, gyulladások, illetve táplálékkal bevitt káros anyagok is elősegíthetik a daganat kifejlődését. Kutatások szerint a rendszeresen dohányzók körében is nagyobb a betegség kialakulásának kockázata, valamint a cukorbetegség , a jelentős súlyfelesleg, a rostszegény táplálkozás is emeli a rizikót. Korai felismerése nehéz, mivel a betegség sokáig tünetmentes marad, de bizonyos esetekben görcsös hasi fájdalmak és puffadás jelentkezhet. Teljes bélelzáródáskor egyebek mellett heves hasi fájdalmak, feszülő has, hányás alakul ki: ilyenkor sürgős műtétet kell végezni.

A vakbélrák sokszor hasi fájdalmakkal, puffadással jelentkezhet
A vakbélrák sokszor hasi fájdalmakkal, puffadással jelentkezhet

Korai stádiumú vakbéldaganat nagyon enyhe, szemmel nem észlelhető vérzése a széklet vizsgálatával (úgynevezett székletvér-teszttel) kimutatható, de pontos diagnózist csak vastagbéltükrözéssel lehet felállítani. Emellett szükséges MR- vagy CT-vizsgálat is, ezekkel lehet megnézni, hogy kialakult-e távoli áttét, illetve hogy a daganat a hasüreg környező szerveire ráterjedt-e.

Elsődlegesen sebészileg kezelhető a daganat, a műtétet laparoszkóppal is végzik, és veszélytelen beavatkozásnak minősül. A kemoterápiától csak nagyon korai stádiumban lehet eltekinteni. Teljes gyógyulásra is csak korai diagnózis esetén van nagy esély - ha már májáttét is jelentkezett (ez a leggyakoribb), akkor annak viselkedése, kezelhetősége határozza meg a túlélési esélyeket.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra