Miért kell odafigyelni a prosztatára?

A középkorú férfiak közel fele tapasztal valamilyen prosztata rendellenességet, melyre általában a gyakorta jelentkező vizelési problémák hívják fel a figyelmet.

Már az első panaszok esetén érdemes orvoshoz fordulni, hiszen így megelőzhető az állapot romlás, a tünetek súlyosbodása, elérhető a leghatékonyabb, legmegfelelőbb terápia. Bár némi kényelmetlenséggel számolni kell a vizsgálat során, de a szűrés elengedhetetlenül fontos, akár életet is menthet!

A dülmirigy, vagyis a prosztata a férfi nemi szerv része, normális esetben szelídgesztenye alakú, 20-25 gramm súlyú szerv. Az 50 év feletti férfiak jelentős hányada észlel különböző intenzitású alsó húgyúti panaszokat, melyek hátterében jórészt a prosztata jóindulatú megnagyobbodása áll. Ilyenkor a dülmirigy súlya a normálisnak akár tízszeresére is megnövekedhet. A megnagyobbodott szerv elnyomja a húgycsövet, akadályozza a vizelet megfelelő áramlását, súlyos vizeletelfolyási és vizeletürítési problémákat okozhat. A betegség kezdetén a tünetek enyhék, legfeljebb a gyakrabban jelentkező vizelési inger és a gyengébb sugárban ürülő vizelet jelzi a problémát. Később azonban, különösen elhanyagolt esetben vizeletelakadás, akaratlan vizeletvesztés alakulhat ki. Súlyosabb szövődményként, pedig a hólyagban pangó vizeletben elszaporodó baktériumok okozhatnak kellemetlen húgyúti gyulladásokat.

A tökmag jótékony hatással van a prosztatára
A tökmag jótékony hatással van a prosztatára

A prosztata állapotáról, méretéről, érzékenységéről a szakember fizikális vizsgálattal, a végbél felől tapintással bizonyosodik meg, de az ellenőrzés kiegészülhet labor és képalkotó vizsgálatokkal is. A prosztata-megnagyobbodás jól kezelhető elváltozás. Az urológus dönt arról, egy-egy esetben melyik terápia lehet a leghatékonyabb. Széles a paletta: a gyógynövények mellett a gyógyszeres kezelés, de a szövetek műtéti eltávolítása is szóba jöhet, szükség esetén az eljárások ötvözhetők, kombinálhatók is. Míg az úgynevezett alfa-receptor blokkolók hatására javulhat, normalizálódhat a vizeletürítés, addig egy másik készítmény a prosztata nagyságát csökkenti. Általában akkor ajánlják, ha a prosztata nagysága, tömege meghaladta a normális állapot kétszeresét.

Egyes gyógynövények, növényi kivonatok (szabalpálma gyümölcse, a csalángyökér, a tökmag, a fűpollen, a kisvirágú füzike, az aranyvessző és a liliomgyökér) kedvezően befolyásolják a prosztata problémákat, megállíthatják a prosztata növekedését, elősegítik a normális vizeletáramlást. Ugyanakkor csökkenthetik a szövődményeket, elkerülhetővé teszik a súlyosabb beavatkozásokat. Amennyiben a megnagyobbodott prosztata miatt elzáródik a húgycső, a vizeletürítés lehetetlenné válik, akkor katéter felhelyezése után mielőbbi műtét indokolt.

Prosztatagyulladás is állhat a férfiak leggyakoribb szexuális diszfunkciója, a korai magömlés hátterében.

A dülmirigy problémái közül a prosztatagyulladás is gyakorta előfordul. A legtöbbször enyhe alhasi, keresztcsonti, heretáji fájdalom kíséri. Főbb tünete a szexuális élet zavara, a fájdalmas magömlés, a merevedés minőségének romlása, a csökkenő nemi vágy. Prosztatagyulladás esetén ágynyugalom, antibiotikum kúra javasolt, általában 8-14 nap elteltével megszűnhet a gyulladás. Amennyiben a magas láz, a fájdalom nem szűnik, tályogképződés is kialakulhat, ekkor a műtét elengedhetetlenné válik. Amennyiben a gyulladás krónikus, hosszabb antibiotikum kezelés szükséges, mindemellett kerülendők az alkohol, és a fűszeres ételek.

A prosztata rosszindulatú daganatos megbetegedése (prosztatarák) a férfiak körében a második leggyakoribb halálozási ok. A prosztatarák gyakran nem okoz panaszokat, így nehezen különböztethető meg a dülmirigy jóindulatú megnagyobbodásától. A kezdeti szakaszban lévő daganatos elváltozást sokszor a jóindulatú prosztata megnagyobbodás szövettani vizsgálata nyomán diagnosztizálják. Amennyiben a daganat a prosztata központi zónájából indul ki, a tünetek már a kezdetekben észlelhetők. Mivel a tumor a vizelet elfolyását akadályozza a szimptómák hasonlóak a jóindulatú prosztata megnagyobbodás tüneteihez. A külső zónából kiinduló daganatra viszont gyakran csak az áttétek megjelenése után derül fény. Sajnos ez utóbbi eset a gyakoribb, de szűrővizsgálatokkal idejében felismerhető a probléma.

Az elmúlt két évtizedben a PSA (prosztata specifikus antigén) vizsgálat a prosztata daganat felismerésének és után követésének fontos eszközévé vált. A PSA, a prosztata mirigyhámsejtjei által termelt enzim, ami az ondó elfolyósodását szolgálja. Jóllehet maga az egészséges prosztataszövet is előállítja, de szintjének emelkedését egyéb körülmények (az életkor, a prosztata jóindulatú megnagyobbodása, gyulladásos folyamatok) is befolyásolják. A vérből történő PSA meghatározás segítséget nyújthat a prosztatarák diagnózisában. Nehezen induló, fájdalmas vizeletürítés, gyakori éjszakai vizelési inger, gyenge vizeletsugár esetén javasolt a sürgős PSA szűrés. A prosztatarák a kezdeti stádiumban általában tünetmentes, így sok férfi csak későn jut el orvoshoz, ezért 45-50 éves kor felett évente ajánlott ellenőriztetni.

Amennyiben a vizsgálat eredményei a prosztata megbetegedésére utalnak, ujjal történő tapintásos, illetve ultrahang vizsgálattal eldönthető, hogy szükséges-e szövettani minta, biopszia. A prosztatarákos betegek 20-40%-ának PSA értéke a normál tartományban van. Az enyhén emelkedett, ún. szürke-zónában található PSA-szint rákot jelezhet, ám ez biztonsággal csak biopsziával állapítható meg.

A pro-PSA vizsgálatnak köszönhetően azonban hatékonyabb a prosztatarák korai diagnózisa, egyúttal jelentősen csökkenthető a feleslegesen végzett biopsziák száma. A pro-PSA, (összes) PSA és szabad PSA (fPSA) tesztek eredményeiből képezik a phi (prostate health index) értéket, mellyel megbecsülhető a prosztatarák kockázata. Nagyobb biztonsággal ad információt a biopszia szükségességéről az olyan 50 év feletti férfiaknál, akiknél az összes PSA koncentráció nem, vagy csak enyhén emelkedett. Ez egyben azt is jelenti, hogy daganat hiányában kisebb valószínűséggel végeznek szövettani vizsgálatot. Rosszindulatú elváltozás esetén gyakori a műtéti megoldás, ám ma már számos gyógyszer létezik e problémára. A hormonkezelés hatékony lehet azoknál prosztatarákban szenvedő férfiaknál, akiknél a betegség kiújult, vagy elterjedt. Ez segíthet lassítani a betegség súlyosbodását, ugyanakkor javíthat az életminőségen.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Nagyrészt borult lesz az ég, de napközben az Alföldön, délutántól pedig már Borsodban is szakadozik, vékonyodik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább csak az ország északi, északnyugati felén valószínű eső, zápor, míg az Alföldön zivatarok is lehetnek. Többfelé megerősödik a nyugatias szél, zivatar környezetében akár viharos lökés is lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 12 és 19 fok között alakul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra