Kemoterápia: mikor nő vissza a haj?

A daganatos megbetegedések ellen alkalmazott kemoterápia egyik leginkább közismert mellékhatása a hajkorona teljes elvesztése. Ugyan a probléma félelmetesen hangzik, az érintetteknek összességében még sincs oka kétségbe esni.

A panasz kiváltó okát a kezelési eljárás jellegében kell keresni. A kemoterápia ugyanis azt jelenti, hogy olyan speciális sejtmérgeket juttatnak a szervezetbe , amelyek elsősorban a gyorsan szaporodó sejteket támadják meg. Természetesen e körbe tartoznak a ráksejtek is - egyetemben bizonyos egészséges sejtekkel.

Rendszerint csak átmeneti jelleggel, de a kemoterápia szervezetünk számos funkciója kapcsán okozhat mellékhatásokat .

Négy hétig tartó várakozás

A kemoterápiás szereknek, azaz az úgynevezett citosztatikumoknak tehát például a szőrtüszők sejtjei is áldozatul eshetnek, ez okozza a hajhullást és a testszőrzet ritkulását. A panasz jellemzően a kezelés kezdetét követő 14. nap környékén jelentkezik.

A hajhullás a kemoterápiás kezelések egyik gyakori mellékhatása
A hajhullás a kemoterápiás kezelések egyik gyakori mellékhatása

Jó hír azonban, hogy a kezelés végeztével a hajszálak ismét növekedésnek indulnak, erre általában a 4. hétig kell várni. Változásként sokan azzal szembesülnek, hogy a hajszerkezetük megváltozott, az új haj lassabban növekszik, és gyakran sötétebb is lesz ahhoz képest, mint amilyen korábban volt. A jelenség pontos okai még nem ismertek, de férfiakat és nőket egyaránt érint.

Az átmeneti megoldás

A paróka használata megoldást nyújthat arra az időszakra, amíg a hajhiány fennáll. Ezt akár receptre is felírhatja a kezelőorvos, így évente egy alkalommal az érintett beteg támogatott áron vásárolhat parókát a kijelölt üzletekben. A viseletnek persze akadnak hátulütői, ugyanis nem mindenkinek tűri meg a fejbőre ezt a kiegészítőt, ahogy a nyári hőség is okozhat kellemetlenségeket.

Bizonyos gyártók éppen ezért készítenek speciális kemoterápiás parókákat. Ezek belső része jól szellőző, bőrbarát anyagból áll, ezáltal kényelmesen hordható. Azt azonban hozzá kell tenni, hogy ez a viselet rendszerint nagyon drága.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt erősen vagy közepesen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra