Így hat ránk a hír: rákosak vagyunk

Meggyógyult az áttétes emlőrákból, majd életét arra tette fel, hogy másoknak segítsen. Bányai Éva Magyarország egyik leginkább elismert pszichológus professzora, aki szerint a lelki segítség erősebb hatású, mint egy fájdalomcsillapító.

Dr. Bányai Éva pszichológus idén decemberben ünnepli 75. születésnapját, munkakedve azonban továbbra is töretlen: két napon az Országos Onkológiai Intézetben felügyeli az irányításával és emlőrákos betegek bevonásával futó kutatást, két napon az egyetemen oktat, egy napon végstádiumban lévő rákbetegeknek nyújt segítséget, a hétvégék pedig nem ritkán valamely hazai vagy külföldi tudományos fórumon érik. Szakmai segítséget saját tapasztalataira alapozva nyújthat, hiszen a rákkal neki is meg kellett küzdenie.

Mit mondjon az orvos a rákos betegnek? Letargia, düh, kétségbeesés - minden emberből más érzelmi reakciókat vált ki a hír, hogy rákot diagnosztizáltak nála. Az orvosokat felkészítik ugyan a kommunikációra a beteggel, sok esetben azonban a terheltség, az időhiány és a korlátozott lehetőségek is megkötik a kezüket, a nehéz beszélgetés pedig távolról sem a legoptimálisabb módon zajlik le. Alábbi cikkünkben Dr. Kahán Zsuzsanna onkológussal beszélgettünk arról, hogyan lehet a pácienssel kíméletes módon, a tényekhez mégis ragaszkodva tárgyalni a rá váró megpróbáltatásokról.

"Halálos beteg vagyok, és a világ is összeomlik"

2001. szeptember 8-án, egy önvizsgálat során fedezte fel mellében az apró csomót . Három napra rá a mammográfia is megerősítette gyanúját, hogy daganat van a mellében. Sokkolta a felfedezés, és csak később tudta meg, hogy egy másik esemény éppen ekkor rázta meg az egész világot: szeptember 11-én érte támadás az Egyesült Államokat. "Amikor bekapcsoltam a készüléket, az első képsor, amit láttam, hogy összeomlik a Világkereskedelmi Központ épülete. Az első gondolatom az volt: halálos beteg vagyok, és tessék, erre össze is omlik a világ! Rögtön a második gondolatom viszont már a felismerés: te jó ég, a diagnózis nyomán máris úgy gondolkodom, mint egy 3 éves gyerek, aki önmagát helyezi a világ középpontjába."

Elmélete szerint a rák híre egyfajta módosult tudatállapotot generál a betegben. Észlelése ilyenkor leszűkül, nemcsak kevésbé tud koncentrálni és gondolkodni, de mindennek jelentőséget, általában negatív értelmet is tulajdonít, és mindent magára vonatkoztat. Az orvosra ilyenkor kiemelt szerep jut, hogy a beteget két lábbal a földön tartsa, erre azonban a túlterhelt állami ellátórendszerben a legtöbbször sem idő, sem lehetőség nincsen.

A rák híre egyfajta módosult tudatállapotot generál a betegben
A rák híre egyfajta módosult tudatállapotot generál a betegben

Bizonyos módszerekkel a betegek önmaguknak is nyújthatnak lelki támaszt. "Több kutatás is tudományosan alátámasztotta, hogy például gyorsabb a műtét utáni lábadozás, és kevesebb fájdalomcsillapítót igényelnek azok a betegek, akikkel már az operáció előtt foglalkozott pszichológus, és megtanultak önsegítő technikákat. Kimutathatóan kevesebb mellékhatás gyötri azokat, akik sikeresen alkalmaznak feszültségoldó vagy a gyógyító képzeletet segítségül hívó módszereket. A hajhullást nem lehet pszichológiai beavatkozással befolyásolni, de például a hányingert vagy a fájdalomérzetet igen" - magyarázta Dr. Bányai Éva.

Hogyan gyógyítsa magát a rákbeteg?

Az egyik ilyen módszer a napló vezetése, amelybe a betegséggel kapcsolatos történések mellett az érzéseket is kiírhatják magukból a daganattal küzdők. Fontos emellett az információszerzés is, a forrást azonban alaposan vizsgáljuk meg, hiszen az internet tömve van féligazságokat és álhíreket terjesztő oldalakkal. Hiteles, ismert oldalakat érdemes böngészni, illetve különböző betegtámogató egyesületekkel, alapítványokkal is érdemes felvenni a kapcsolatot.

Fontos továbbá a pszichológus szerint, hogy a beteg feltöltődhessen, és megtalálja az örömöt a mindennapokban. Tegye a szabadidejében, amit igazán szeretne, legyen ez kertészkedés , tánc, sportolás vagy koncert. És fontos emellett az is, hogy észrevegye a pozitív dolgokat maga körül. "Egyszer egy kontrollvizsgálatra várakozva beszélgettem egy betegtárssal, aki arról beszélt, hogy semmi öröm nem érte mostanság. Elmeséltem neki, hogy bár engem is értek bosszúságok reggel óta, én mi mindennek örültem mégis aznap. Például a teraszon lévő kókadt petúniák feléledésének vagy a kontrollvizsgálatra való várakozásnak, mert ott végre lehetőségem nyílt nyugodt körülmények között egyetemi dolgozatokat javítani. Amikor végzett, visszajött, és azt mondta: átgondolta, és tényleg: akár örülhetett volna ő is aznap már néhány dolognak. Csak nem vette észre" - mondta a pszichológus.

Forrás: Rakgyogyitas.hu

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Derült lesz az ég, azonban főleg a Dunántúlon maradhatnak felhős körzetek, de csapadék nem valószínű. Párássá válik a levegő, helyenként - nagyobb eséllyel délnyugaton, nyugaton és északkeleten - köd is képződhet. A légmozgás gyenge vagy mérsékelt lesz. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 0 és +6 fok között alakul, de helyenként gyenge fagy is lehet. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra