Hogyan kell közölni a halálhírt?

A daganatos betegeket kezelő egészségügyi szakemberek embert próbáló feladata, hogy átadják a gyógyíthatatlanság üzenetét. Ez a beszélgetés mind a beteg, mind az orvos számára megterhelő.

Többféle orvosi közlési módszer létezik, hogy hogyan mondja el az orvos, hogy a beteg hamarosan meg fog halni. Nem feltétlenül kell közölni a haldokló beteggel, hogy mennyi ideje van hátra. A jellemző kommunikációs problémákról és a végstádiumba ért betegekkel való információközlésről mesélt a Magyar Hospice Alapítvány orvos-beteg kapcsolat programjának vezetője.

A halálhír közlésének formái

A kutatók összegyűjtötték a fizikai jeleket, melyek utalnak arra, hogy a végstádiumos beteg 3 napon belül meghal. Részletek Létezik olyan empatikus orvos , aki képet kér a betegtől, abból a korszakból, amikor még nem szenvedtek daganatos betegségektől. Ez az úgynevezett "hogy tudjam, kivel beszélek" gesztus nagy figyelmességről tanúskodik.

Egyes orvosok kertelés nélkül közlik a beteggel, hogy már nincs sok hátra. Ennek azonban komoly érzelmi vetületei, lélekgyötrő súlya van az orvos számára is. A nyers információközlés, az érzéketlenség az orvost szintén feldúlja. Belül ő is őrlődik, hogy kommunikáció tekintetében elégtelen, amit nyújt és ráadásul a beteg visszajelzéseivel szintén számolnia kell.

A tudatos, empatikus nyílt kommunikáció az orvos és beteg számára is megkönnyebbülést jelenthet. A betegek sokszor érzik, hogy nem gyógyítható a baj, ezért nincs szükségük hamis reményekre.

A másik tipikus orvosi hozzáállás ennek az ellentéte: a betegek nem akarják tudni az igazat. A kemoterápia az egyik ilyen tipikus mentsvár, amibe az orvos és/vagy beteg menekül a gyógyíthatatlanság elől. "...én ebből a betegségből már nem tudom meggyógyítani" -hangozhat a másik kitérő válasz.

Az orvost is megviseli a rossz hír közlése

Az orvost is megviseli a rossz hír közlése

A szenvtelenség oka

A Hospice alapítvány orvosokkal, ápolókkal, betegekkel és hozzátartozókkal készített mély interjúiból kirajzolódik, hogy az egészségügyi dolgozóknak egyszerűen nincs idejük feldolgozni az efféle történeteket. Több ápoló úgy nyilatkozott, hogy "csak annyit tudnak tenni, hogy leszaladnak egy cigire, és kisírják magukat. Nincsenek rítusok, nincsenek feldolgozási módok, esetmegbeszélések, szupervíziók - végső soron idő nincs - írja a magyarnarancs.hu

Előrelépés a kommunikációban

A civil szervezetek és más egészségügyi intézmények egyre nagyobb figyelmet fordítanak a témára. Ilyen előrelépés, hogy a Semmelweis Egyetemen a betegekkel való kommunikációt már a harmadévesek és nem az elsőévesek tantárgyaként vezették be a tanmenetbe. Ekkor már az orvostanhallgatók találkoznak betegekkel, átérzik az üzenetátadás tényleges súlyát.

A teljes cikket a magyarnarancs.hu -n olvashatja.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Délnyugat felől tovább folytatódik a felhősödés, ezzel együtt a csapadékhajlam is fokozatosan növekszik. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra