Fésüs László professzor a sejthalál kutatásáért részesült Gábor Dénes-díjban.

Nemcsak az idősek, hanem a fiatalok szervezetében is naponta több milliárd sejt pusztul el, helyükre azonban újak lépnek. Ennek a felfedezése Fésüs László professzor szerint forradalmasította az orvostudományt, hiszen számos súlyos betegség hatékony gyógymódjának kidolgozásához nyújt segítséget a kutatóknak. A terület legjelesebb hazai szakértője munkájáért megkapta a Gábor Dénes-díjat.

A múlt év végén vehették át a Gábor Dénes-díjakat az arra érdemesek a Parlament épületében. Egyikük, Fésüs László orvos biokémikus, akadémikus, a Debreceni Egyetem rektora a sejt és a molekuláris biológia, nevezetesen az immunrendszer és a véralvadás kapcsolatának vizsgálata, valamint a természetes sejthalál molekuláris mechanizmusának megismerése, a fehérje keresztkötő enzimek szerepének feltárása terén nyújtott kimagasló tudományos, kutatói és oktatói tevékenységéért részesült az elismerésben. Emellett az európai sejthalál-kutatási programok magas szintű koordinálását, tudományos iskolateremtő munkásságát is díjazta a kuratórium.

A falevelek hullása

"Mindennap több százmilliárdnyi sejt pusztul el a szervezetünkben, ez azonban nem jelent problémát, hiszen szinte mindegyik helyébe egy újabb lép" - mondta a professzor, kutatási területének alapjait magyarázva. Ezt a valójában meglehetősen összetett cserélődési folyamatot a kutatók sokáig nem ismerték fel, de a természetes sejthalál molekuláris vizsgálata új értelmezést adott az emberi testben zajló folyamatokra.

Sok esetben a félig elhalt sejteknek életfontosságú feladatuk van: a professzor példaként a bőr védőfunkciójának biztosítását említette. A tudományos köznyelv egyébként igen találóan apoptózisnak nevezi az elemi "építőkövek" elhalásának folyamatát. A görög szó magyarul nagyjából annyit tesz: a falevelek hullása.

A pusztító AIDS

Fésűs László felhívta a figyelmet arra, hogy ezeknek a naponta lejátszódó folyamatoknak az egyre behatóbb és sikeresebb vizsgálata hatékony eszköz lehet az orvostudomány szempontjából. A jelenség kutatásakor ugyanis számos olyan betegség okára is magyarázatot kaphatnak a szakértők, amelyeknél a természetes sejthalál helytelen működése okán lép fel valamilyen rendellenesség. "Elsősorban a daganatos megbetegedések értelmezésénél fontos ez. A tumor ugyanis úgy képződik és terjed tovább a szervezetben, hogy több sejt születik az adott részen, mint ahány elpusztul. Mai ismereteink szerint valószínűleg nincs olyan rosszindulatú daganat, amelynek a kialakulásában ne az elhalás képességének elvesztése lenne az egyik meghatározó esemény" - mondta a professzor.

Az apoptózis molekuláris részleteinek a feltárása, illetve az a felismerés, hogy az elhalási folyamat zavara gyakran fontos kóroki tényező, új perspektívákat nyit az igen sok embert, családot érintő súlyos betegségek gyógyításában. A daganatos megbetegedések egyik leggyakoribb és mégis legpusztítóbb módszeréről, a kemoterápiáról is kiderült, hogy lényegében apoptózissal öli meg a túlburjánzott sejteket, az újabb kutatási eredmények lehetővé teszik ennek az eljárásnak a finomítását, hatékonyabbá tételét.

A természetes sejthalál másik formája, amikor kevesebb sejt lép az elhullottak helyébe. Ennek egyik legismertebb fajtája, az Alzheimer-kór az idegsejtek pusztulásával jár, és mivel ezek a típusok nem születnek újjá, a károsodás maradandó és visszafordíthatatlan. De ilyen jellegű az AIDS is. A 20. század egyik legpusztítóbb betegségében szenvedőknél a meghatározóan fontos védekező immunsejtekből lesz egyre kevesebb.

Újabb lehetőségek

Az apoptózis jelenségének magyarázata Fésüs László szerint egyike a molekuláris orvostudomány gyógyítást forradalmasító eredményeinek. A felfedezés jelentőségét minden kétséget kizáróan bizonyítja, hogy 2002-ben három kutató orvosi Nobel-díjat kapott ennek az intellektuális keretnek a megalapozásáért. A hazai és a nemzetközi szakemberek évente több ezer közleményt adnak ki a témában, a publikációk egyre nagyobb száma is jelzi a terület fejlődését.

A Debreceni Egyetemen diagnosztikai eszközöket is fejlesztenek, számos szabadalom kidolgozói munkálkodnak a tudományos műhelyben. Emellett a professzorhoz köthető az egyetemi technológiai transzfer folyamatok fejlesztése is.

"Egyre jobban működik, hogy magáncégek tudományos kutatásokba fektetnek, majd segítenek piacra dobni a kifejlesztett módszert - tette hozzá Fésűs László. - Már tizenöt vállalattal van érvényben ilyen megállapodásunk."

Még nem lehet gyógyítani

Az AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome, azaz szerzett immunhiányos tünetegyüttes) a HIV-vírus által okozott, gyakorlatilag százszázalékos halálozási arányú betegség. 1981-ben azonosították, de már jóval régebben megjelent, 1959-ig vezethető vissza a vírus terjedésének menete. A fertőzést nyolc hét elteltével lehet kimutatni, a tünetek azonban csak évekkel később jelentkeznek, de időközben a fertőzöttek továbbadhatják a halálos kórt. A vírus az immunrendszer sejtjeit pusztítja. Ma már igen nagy hatékonyságú gyógyszerek léteznek, amelyekkel a vírus szaporodása jelentős mértékben lelassítható. Ezek nem gyógyítják meg ugyan a HIV-fertőzést, de nagymértékben lelassítják az immunrendszer pusztulását. Magyarországon mintegy ezer HIV-pozitív embert tartanak számon, a vírushordozók valós számát ennek négy-ötszörösére szokták becsülni azok miatt, akiket még nem szűrtek ki. Egyes kaukázusi csoportok veleszületett védettséggel rendelkeznek a fertőzéssel szemben, míg vannak olyan afrikai országok, ahol a lakosság harmada fertőzött.

(2008.01.18. 11:47)

Kacsoh Dániel - Magyar Hírlap

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Az átmenetileg megnövekvő gomoly- és fátyolfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, helyenként erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 25 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra