Elpusztíthatja az agydaganatot a zikavírus

Brit kutatók megpróbálják a zikavírust úgy módosítani, hogy képes legyen laboratóriumi kísérletekben elpusztítani az agydaganatos sejteket.

A kutatás középpontjában az agydaganat leggyakoribb formája, a glioblasztóma áll, ennek ötéves túlélési aránya mindössze öt százalék. A zikavírus a magzat agysejtjeit támadja meg súlyos fejlődési rendellenességet okozva, felnőtteknél azonban gyakran csak influenzaszerű tüneteket vált ki.

A glioblasztóma esetében a rákos sejtek hasonlítanak a magzat fejlődő agysejtjeihez, ami felveti a lehetőséget, hogy a zikavírussal meg lehet célozni őket anélkül, hogy a felnőtt agysejtekben kárt okoznának. A jelenlegi kezeléseknél alacsony dózisokat kell alkalmazni, hogy az egészséges szövet ne károsodjon.

Az agytumorok különböző formájúak és méretűek lehetnek, a rájuk utaló tüneteket pedig elsősorban az határozza meg, hogy hol helyezkednek el. Ettől függetlenül vannak olyan tünetek, amelyek gyakoribbak a többinél - korábi cikkünkben ezeket gyűjtöttük össze.

A Cambridge-i Egyetem kutatói Harry Bulstrode vezetésével rákos sejtek laboratóriumi tenyészetein és egerekben vetik be a zikavírust, hogy megvizsgálják, elpusztítja-e a tumort.

A szúnyogok terjesztette zikavírus több mint 60 országban jelent meg, a járvány 2015-ben kezdődött Brazíliában. "A kórokozó leginkább a magzatok és csecsemők egészségére veszélyes, a kutatás arra irányul, hogy alaposabban megismerjük a vírust, és új kezelések alapjait dolgozzuk ki" - írta közleményében Bulstrode.

Megpróbálják a zikavírussal elpusztítani az agydaganatos sejteket
Megpróbálják a zikavírussal elpusztítani az agydaganatos sejteket

"Most másfelé indultunk, az új ismeretek birtokában kipróbáljuk, bevethető-e a zikavírus a daganatok egyik legnehezebben kezelhető fajtája ellen. Azt reméljük, hogy a vírus lelassítja az agytumor növekedését a labortesztekben" - olvasható a közleményben.

Bulstrode arra is kitért, hogy ha a zikavírus megmutatja nekik, hogyan képes áthatolni a vér-agy határon, akkor kezükben lesz az agydaganat jövőbeli kezelésének kulcsa.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

A Tiszántúl mellett a Dunántúlon is szakadozik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre is kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra