Együtt tehetünk a rák ellen

"(A)mit tehetünk, (a)mit tehetek a rák ellen" - idén a Nemzetközi Rákellenes Unió (UICC) ajánlása alapján ezt a szlogent választotta a Magyar Rákellenes Liga jelmondatául a február 4-i Rákellenes Világnapra. Az ebből az alkalomból szervezett esemény egyik fő mondanivalója a megelőzés jelentősége mellett az volt, hogy legyen mindenki számára elérhető az innovatív és minőségi onkológiai ellátás, melynek köszönhetően soha nem látott túlélési eredmények érhetők már el egyes ráktípusok kezelésében.

A Rákellenes Világnap témája. Idén ennek megfelelően a Magyar Rákellenes Liga által szervezett esemény az „(A)mit tehetünk, (a)mit tehetek a rák ellen” szlogen köré épült. A rendezvény résztvevői is ennek jegyében ismertették, hogy milyen tennivalóik vannak az orvosoknak, a betegeknek, illetve az egész társadalomnak. A mai rendezvényen több előadást követően kerekasztal beszélgetést szerveztek, melynek keretében elismert szakemberek és a Magyar Rákellenes Liga elnökségének tagjai fejtették ki véleményüket a témában.

A résztvevők kiemelték a megelőzés fontosságát, amire az UICC is felhívta a figyelmet az erre az évre kiadott ajánlásaiban. Emellett rendkívül fontos, hogy a rák ne legyen tabutéma, és az egészségügyi szakma, valamint a civil szervezetek erőfeszítéseket tegyenek annak érdekében, hogy eloszlassák a betegséggel kapcsolatos mítoszokat, tévhiteket .

Egyre több az áttörés a daganatos betegségek gyógyszeres terápiájában, ennek köszönhetően a korábban végzetesnek számító ráktípusok is nagyobb eséllyel lehetnek gyógyíthatók. Kattintson! A Magyar Rákellenes Liga által szervezett esemény egyik fő mondanivalója az volt, hogy az új, innovatív terápiáknak köszönhetően soha nem látott túlélési eredményeket láthatunk egyes ráktípusok kezelésében, emellett pedig a betegek életminősége is tapasztalhatóan javul. Kulcsfontosságú tehát, hogy mindenki számára hozzáférhetővé váljon a minőségi onkológiai ellátás, emellett közös érdek, hogy a már sikeresen törzskönyvezett, hatékony gyógyszeres terápiák minél hamarabb elérhetőek legyenek a rászorulók részére. Ahogyan arra az idei Rákellenes Világnap szlogenje is utal, annak érdekében, hogy a hazai és nemzetközi szakemberek által megfogalmazott ajánlások és célkitűzések megvalósulhassanak, széles körű összefogásra van szükség a kormány, a civil társadalom és a magánszféra bevonásával.

Együtt is tehetünk a rák ellen!

„Amikor valaki szembesül azzal, hogy a szervezetében rák van , az első érzés leggyakrabban a tehetetlen, szorongató félelem. Az orvos elmondja a diagnózist, a tüneteket, gyakran az életkilátásokat is, azonban ezután jönnek a nagy kérdések. Hogyan tovább? Kihez fordulhatok? Ekkor jön el az olyan szervezetek ideje, mint a Liga, ahol megértően fogadják, baráti hangulatú beszélgetések során segítik feldolgozni a történteket, ahol valóban mindent meg lehet kérdezni” - hangsúlyozta dr. Demeter Jolán, a Magyar Rákellenes Liga elnöke.

Az eseményen átadták a tavaly meghirdetett „Én és a rák” kreatív pályázat elismeréseit is. A felhívásra a rákot már sikeresen legyőzők , illetve a betegséggel jelenleg is küzdők jelentkezhettek, akik prózai műveket, verseket, fotókat, rajzokat, festményeket, illetve egyéb kreatív alkotásokat nevezhettek. Közel 80 alkotás érkezett a pályázatra, a zsűri döntése értelmében öt kategóriában születtek eredmények:

Győztesek

Próza:

I. Angyalkönny – Pricsákné Szekrényesi Judit

II. Luca/életfogytiglanra ítélve – Németh Károly

III. Útközben/Gyújts éjszakánkba fényt – Novák Nóra

Mellrákfórum különdíj (Földvári Barbara ajánlotta fel):

Nekem még feladatom van ebben az életben – Ács Ibolya

Vers:

I. Küzdeni kell – haikuk/Nem hívtalak – Mészáros Ildikó

II. Szilvalekvár – Szarvas Zoltánné

III. Minden úgy volt jó… - Slang Anikó

Festmény:

I. Kemo/nő vagyok – Sárosdy Zsuzsanna

II. Ragyogás – Igali Zsófia

III. Anya él, élni fog – Herpainé Napkori Éva

Festmény különdíj (Földvári Barbara ajánlotta fel):

Újjászületés – Bartus Beatrix

Fotó

I. Tövisek és virágok – Tallián Zsóka

II. Főnővér – Királyné Bostyai Mária

Egyéb: Szorongásból a remény felé – Kézenfogva klub Foltvarró csoportja

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra