Egészségesebb élettel elodázható a rák?

Ne legyenek elárvult betegek! - a közösséget szervező sorstársak célkitűzése egybeesik a betegjogi képviselők munkájával, mint a Rákgyógyítás Magazin tavaszi kiadása írja. A lapszám fókuszában a betegjogok mindennapokban való érvényesülése áll.

Nem pusztába kiáltott szó a betegjogi képviselők megkeresése, a panaszláda nem süllyesztő - szögezi le dr. Novák Krisztina, az Országos Betegjogi Központ főigazgatója a Rákgyógyítás Magazinban, amelyben gyakorlati példákon keresztül mutatják be, hogy a szorosan vett betegjogi képviseleten túl az egészségügyi adminisztráció milyen sok területén számíthatnak a betegek országszerte a betegjogi képviselőkre.

Tudjanak a betegek is a klinikai vizsgálatokról, legyen nyilvános melyik onkológiai centrumban milyen új, a napi rutinban még nem alkalmazott hatóanyaggal folynak vizsgálatok, hogy ezáltal a páciensek könnyebben tájékozódhassanak arról, saját betegségükkel összefüggésben bárhol az országban van-e aktuálisan lehetőségük bekapcsolódni tudományos tanulmányba - fogalmazza meg a Magyar Klinikai Onkológiai Társaságnak (MKOT) a közeljövőre vonatkozó egyik legfontosabb célkitűzését dr. Ruzsa Ágnes, az orvos szakmai szervezet új elnöke. A kaposvári kórház klinikai onkológiai centrumát vezető főorvos a lapnak adott interjúban arról is beszél: a betegeket fel kell vértezni, hogy reálisan értékelhessék a sokszor méregdrágán kínált, alternatívnak mondott kezeléseket, azok kockázatait is.

Egészségesebb élet, kevesebb rák?

Minden kutatás azt támasztja alá, hogy az életmód meghatározza a daganatos betegségek kockázatát, s a rákbetegségek egy jelentős hányada elkerülhető vagy legalábbis egy-két évtizeddel elodázható lenne, ha egészségesebben élnénk. A Rákgyógyítás összeállításából kiderül: daganatos betegként sem mindegy hogyan élünk, mennyire vigyázunk önmagunkra.

A rákbetegeknek az erőnlétén, úgy a fizikai, mint a mentális állapotán javíthat a gyógytorna, illetve a komplett fizioterápia, de csak akkor, ha az személyre szabottan, az orvossal egyeztetve történik, mert ami hathat, az árthat is. A daganatos betegekkel dolgozó Kapitány Zsuzsanna, a Semmelweis Egyetem Fizioterápia Tanszékének adjunktusa segít támpontokat találni ezen a sokszor ellentmondásosan megítélt területen.

Ne legyenek elárvult betegek!

Sehol se legyenek elárvult betegek - vallják az emésztőszervi daganatos betegekért létrejött Gyógyulj Velünk Egyesület tagjai, akik rámutatnak: idehaza még mindig jellemző, hogy gyenge a civil szféra, ezért kell, hogy minél több beteg és családtag megtapasztalja, milyen erő rejtőzik az összefogásban, s milyen sok segítséget tud nyújtani egy sorstársközösség.

A Rákgyógyítás Magazin ingyenes, hirdetések nélküli országos lap kiemelten foglalkozik a daganatos betegek - sokszor elmaradó - fizioterápiájával, irányt mutat a rákbetegek életmódjának kérdéseiben, elmagyarázza az onkológiai terápiaváltások lehetséges indokait, interjút közöl a Magyar Klinikai Onkológiai Társaság új elnökével. A rákbetegek és családjaik 2008 óta negyedévenként megjelenő országos magazinja eljut a kórházakba, klinikákra, a betegszervezetekhez, s postán is megrendelhető.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

A Tiszántúl mellett a Dunántúlon is szakadozik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre is kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra