Ebből lesz bőrrák!

Egy lapos, smirgliszerű elváltozás, kezdetben nem is annyira feltűnő, mégis azonnali beavatkozást igényel. Ebből, tehát a szoláris keratózisból (sugárzás okozta károsodásból) lesz a leggyakrabban bőrrák.

A bőrünk nem felejt, a nyári leégés nyomai ugyan elmúlnak, de a bőr végérvényesen károsodott. Főleg a 18 éves kor előtti leégések, károsodások hatása káros: a sugarak 50-80 százalékát ebben az életkorban gyűjti össze a bőr.

A napfénykárosodás első jelei a gyerekkorban szerzett szeplők és a később kialakuló úgynevezett póklábú erecskék. Ez még nem betegség, csak a napfénykárosodásra figyelmeztető jel. Amennyiben továbbra sem védekezünk a nap sugarai ellen, kialakulhat a rákot megelőző bőrtünet: a solaris keratosis. Ha ekkor nem avatkozunk bele a folyamatba és továbbra is napfény éri a bőrt, akkor az elváltozások 10-16 százaléka rosszindulatú bőrdaganattá alakul át.

A veszély a világos bőrű, szőke vagy vörös hajú, kék, szürke vagy zöldszeműeket fenyegeti leginkább, ugyanis ezek az emberek kevés védő pigmenttel rendelkeznek, ők azok, akik egyébként is könnyen leégnek a napon.

Ugyanakkor a barnább bőrűek sincsenek védve: náluk is kialakulhat a betegség, ha sok napfény éri őket védelem nélkül, például szabadban dolgoznak, sportolnak rendszeresen. Szakemberek tapasztalata az, hogy leggyakrabban az 50 évnél idősebbeknél, főleg férfiaknál figyelhető meg a solaris keratosis.

Ausztráliában 40 évnél idősebbek felének, az USA-ban 15-26 százalékának van ilyen bőrelváltozása. Mivel az évtizedek alatt bekövetkező ultraibolya-sugárzás okozza a betegséget, ezért becslések szerint a 70 éven felüli korosztály 80 százalékánál van ilyen elváltozás.

A solaris keratosis a napfénynek kitett testfelületeken található leginkább, így leggyakrabban az arcon, fülön, karon, kézháton, a kopasz fejbőrön, illetve a szolárium használatának elterjedtével egyéb testfelületeken jelentkezhet.

A solaris keratosis a bőrön kialakuló barnás folt, pikkelyes, kérges, kiemelkedik a bőr felszínéből. A bőrt itt keményebbnek, száraznak, érdesnek érezzük, ez tulajdonképpen a bőr hámrétegének megvastagodása. Ezzel a szarusodással próbálkozik a bőr védekezni az UV-sugarak ellen. A tünet egy folyamat kezdete, mely azt jelenti, a szervezet elérte azt a szintet, ameddig károsodás nélkül képes volt elviselni az ultraibolya-sugárzást.

Fontos tehát a megelőzés, a megfelelő napvédelem minden időben, még felhős égbolt esetén is. Napsütéses időben az UV sugarakat felerősítve veri vissza például a homok és a hó. A felhőn keresztül az UV sugarak 80 százaléka jut le a föld felszínére. A szolárium használatát a bőrgyógyászok eddig is ellenezték, most is arra figyelmeztetnek, hogy még a napsütésnél is jobban károsíthatja a bőrt.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton egy-egy zivatar is lehet. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra