Deutériummegvonás - Új irány a daganatellenes kutatásokban (x)

A HYD Rákkutató és Gyógyszerfejlesztő Kft. 21 éve áll a deutériummegvonás kutatásának élén, a dr. Somlyai Gábor biológus tudományos felfedezésére épülő módszer új típusú gyógyszer kifejlesztését teheti lehetővé a közeljövőben.

Dr. Somlyai Gábor és Boros G. László, a Kalifornia Egyetem professzora az elmúlt években közösen vizsgálta a deutériummegvonás hatását a daganatos sejtek anyagcsere-folyamataira, őket kérdeztük a közös kutatások eredményeiről, a gyógyszerfejlesztés aktuális állásáról.

Milyen eredmények születtek a deutériummegvonás több mint 20 éves kutatása során, mióta folytatnak közös kutatásokat Boros professzorral?

S.G.: Az elmúlt 21 év során tudományos kísérletekkel igazoltuk az élő szervezetekben jelen lévő nehézhidrogén, a deutérium, kitüntetett szerepét a sejtosztódás, a sejtanyagcsere szabályozásában. A kutatások évek óta nemzetközi szinten folynak, a tudományos együttműködésben kiemelt partnerünk Boros professzor, akivel már 8 éve dolgozunk együtt. A közös kutatások közelebb visznek bennünket a deutériummegvonás hatásmechanizmusának részletes felderítéséhez, a daganatsejtek anyagcsere-folyamatainak jobb megértéséhez.

Professzor úr, Ön jelzett cukormolekulák nyomon követésével vizsgálta a deutériummegvonás hatását. Milyen eredményre jutottak a kísérletek során?

B.L.: Az általunk kifejlesztett és a gyógyszeriparban napjainkra széles körben alkalmazott módszer jelzett cukormolekulák nyomon követésére épül. Segítségével követni tudjuk a nehéz szénatomok útját az anyagcserében, ezáltal közel 3000 anyagcsere-folyamat termékeit "jelölhetjük" meg egy órán belül, és a változásokat mérni tudjuk. A daganatos sejtekre jellemző anyagcsere-utak részletes ismerete hozzásegíthet bennünket ahhoz, hogy a kóros folyamatokat gátoljuk. A deutériummegvonás hatását sejtkultúrában, három daganatos; emlő-, tüdő- és hasnyálmirigy sejtvonal esetében vizsgáltuk, és azt tapasztaltuk, hogy az eljárással befolyásolni tudjuk a daganatos sejtekre jellemző anyagcsere-utakat, például gátoltuk a hosszú szénláncú zsírsavak szintézisét. A hatás erőssége összemérhető volt más, ismert zsírsavszintézis-gátló gyógyszerek hatáserősségével.

Miért van szükség új kutatási módszerekre és kezelési elvekre a daganatos betegségek kutatásában?

B.L.: Napjainkra tízezres nagyságrendben ismertek olyan genetikai események, amelyek kapcsolódnak a fennálló daganatos betegségek ismert genetikai rendellenességeihez, de közöttük sajnos egy olyan sincs, amely igazán jó gyógyszercélpontot kínálna. Az elmúlt években törzskönyvezett új rákgyógyszerek viszonylagos hatástalansága és magas költségei miatt a Harvard Egyetem orvosai rangos közleményben (Blood, 2013. április) fejezték ki véleményüket, hogy ezen készítmények ára csillagászatian magas, fenntarthatatlan, már-már az immoralitás határát súrolja. Az én véleményem is az, hogy a kutatóknak vissza kell ülniük a "tervezőasztalhoz", és olyan új terápiás eszközöket kell találniuk, amelyek szélesebb körben használhatóak, biztonságosabbak, annak érdekében, hogy igazán hatékony rákterápiás eszköz álljon rendelkezésre. A deutériummegvonásos eljárás hatásmechanizmusában minden más módszerhez jól illeszthető, alkalmas a rák kialakulásához vezető epigenetikus események megelőzésére.

Hogyan látja a deutériummegvonás jelenlegi és jövőbeli helyét a daganatellenes kutatások és a gyógyszerfejlesztés területén?

B.L.: A deutériummegvonásnak nagyon fontos és nagyon jelentős egészségügyi hatásai vannak a betegségmegelőzésben, a rákhoz vezető epigenetikus események valószínűségének csökkentésében. Az eljárás daganatellenes hatékonysága jelentős, és fontosnak tartom kiemelni, hogy az eljárás nem toxikus. A deutériummegvonás tudományos modellje egyedülálló módon hozza összhangba a modern tudomány elmúlt évtizedekben elért eredményeit közel száz év biokémiai alapkutatásaival, és megnyithatja az utat a tumorok széles spektrumának eredményes kezelése felé.

Hol tart a fejlesztés, mikorra várható a klinikai vizsgálat lefolytatása?

S.G.: Folyamatban van egy humán klinikai vizsgálat előkészítése (kb. 60-100 beteg bevonásával), ami várhatóan még ez évben elindulhat. Ennek egyik legfontosabb feladata, hogy a csökkentett deutériumtartalmú vizsgálati készítményt gyógyszergyári körülmények között tudjuk előállítani, ez a beruházás 2014 első negyedévében fejeződik be. A hazai és külföldi klinikákkal, centrumokkal már felvettük a kapcsolatot, várják a vizsgálat elindulását. Reméljük, hogy az elmúlt 21 év tudományos kutatási eredményei, a Boros professzorral folytatott közös kutatások sikere után két-három éven belül klinikailag is egyértelműen igazolni tudjuk a deutériummegvonás létjogosultságát az onkoterápiás módszerek között.

Somlyai Gábor, PhD Somlyai Gábor 1982-ben végzett a szegedi József Attila Tudományegyetem biológus szakán. 1982 és 1990 között az MTA Növényvédelmi Kutatóintézetének munkatársa, ezen időszakon belül 1983-1986-ig a Magyar Tudományos Akadémia Tudományos Minősítő Bizottságának ösztöndíjasa. Kandidátusi disszertációját 1988-ban védte meg molekuláris biológiai témában. 1988-ban 6 hónapig a göttingeni Georg August Egyetemen DFG-ösztöndíjasként dolgozott, majd 1988-1989-ben a Missouri Egyetemen (Columbia, Missouri, USA) folytatott molekuláris genetikai vizsgálatokat.
1990-től az Országos Onkológiai Intézet tudományos főmunkatársa. Ekkor kezdte vizsgálni a természetben és az élő szervezetekben jelen lévő deutérium (nehézhidrogén) biológiai jelentőségét, a deutériummegvonás élettani hatásait. 1993-ban megalapította a HYD Rákkutató és Gyógyszerfejlesztő Kft.-t a deutériummegvonáson alapuló daganatellenes kutatás, gyógyszerfejlesztés és gyógyszer-engedélyeztetés lefolytatására. 1993 és 1997 között a cég tudományos igazgatója, majd 1997-től ügyvezető igazgatója. Számos magyar, angol és német nyelvű publikáció szerzője, nemzetközi konferenciák előadója.

Laszlo G. Boros, MD, PhD (USA) Laszlo G. Boros a szegedi Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Egyetemen szerzett orvosi diplomát, ahol gasztroenterológiai területen kezdett dolgozni, majd elnyerte a Magyar Tudományos Akadémia belföldi tudományos ösztöndíját. Ezt követően az esseni Orvostudományi Egyetem vendégkutatója Németországban, majd az Ohio State University Sebészeti Intézetében folytat kutatásokat. Jelenleg a Kaliforniai Egyetem (UCLA) Orvostudományi Karának professzora és a SiDMAP, LLC. tudományos főtanácsadója.
Dr. Boros a SiDMAP (stable isotope-based dynamic metabolic profiling) technológia társfeltalálója, a technológia klinikai es kisérletes alkalmazásániak kifejlesztője. Fő érdeklődési területe a gyógyszer-rezisztencia mechanizmusának vizsgálata a preklinikai gyógyszervizsgálatok során, az anyagcsere-hálózat részletes analízisén keresztül.
Dr. Boros több amerikai tudományos kitüntetés tulajdonosa, számos tudományos szövetségnek és több rangos nemzetközi szakfolyóirat szerkesztőségének a tagja.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

Döntően borult lesz az ég, és dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra