A mellrákot így előzhetjük meg (2)

Mi vezet a mellrák kialakulásához, és mit tehetünk, hogy csökkentsük a betegség kialakulásának kockázatát?

A mellrák elég gyakori ráktípus - az Egyesült Államokban élő nőknek átlagosan 12 százalék az esélyük rá, hogy életük során emlődaganattal diagnosztizálják őket -, és sajnos még mindig az egyik vezető halálok a rákos megbetegedések között (csak a tüdőrák előzi meg). Ami a férfiakat illeti, őket sokkal kevésbé veszélyezteti ez a betegség, de teljesen nem védettek: az Egyesült Államokban az emlődaganattal diagnosztizáltak egy százaléka férfi.

Tünetek

A mellrák leggyakrabban a tejcsatornákból, illetve a tejmirigyekből indul ki, és eleinte, míg a daganat kis méretű, nincsenek tünetei. Sokan később is csak akkor gyanakodnak bajra, ha csomót találnak a mellükben, holott számos egyéb tünet utalhat emlődaganatra.

Például a mell méretének, formájának vagy a mellbimbónak a megváltozása, váladékozása, a bőr kipirosodása, ráncosodása, illetve fokozott érzékenység vagy fájdalom is utalhat arra, hogy baj lehet.

Az emlőrák jelei: ismerje fel időben! A betegség megelőzésének van néhány alapelve, amelyeket egészen fiatal kortól érdemes megszívlelni, majd ennek megfelelően időnként oda kell figyelni testünkre, és megvizsgálni. Kattintson !

Mi okoz mellrákot?

A tudósok még mindig nem teljesen biztosak abban, hogy mi idézi elő a mellrákot okozó génmutációt, de számos kockázati tényezőt fel tudnak sorolni, amely elősegíti a betegség kialakulását. Ezek a kockázati tényezők lehetnek velünk születettek vagy életmódbeli rizikófaktorok.

A velünk született kockázati tényezőkön - például hogy nők vagyunk, idősödünk, volt a családunkban mellrák (nekünk vagy másnak), sűrű a mellszövetünk, későn estünk át a menopauzán - nem tudunk változtatni.

Az önvizsgálat mellett a rendszeres szűrés is nagyon fontos
Az önvizsgálat mellett a rendszeres szűrés is nagyon fontos

Az életmódbeli rizikófaktorokon viszont igen. Ezek közé tartozik például az alkoholfogyasztás, a testsúlyunk, az edzés hiánya, a kései gyerekvállalás, a szoptatás mellőzése, a hormonális fogamzásgátlás, illetve a menopauza utáni hormonterápia.

Fontos kiemelni, hogy attól még, hogy egy nőnél a fenti kockázati tényezők közül egy vagy több jelen van, egyáltalán nem biztos, hogy emlődaganattal fogják diagnosztizálni. Ugyanakkor az is lehet mellrákos, akinél egyetlen ismert kockázati tényezőre sem derül fény.

Mit tegyünk, hogy megelőzzük a mellrákot?

Persze, senki sem tudja megmondani a mellrák megelőzésének mindenki által száz százalékos sikerrel bevethető csodareceptjét, de van néhány lépés, amellyel - rendszeresen gyakorolva - tovább csökkenthető az emlődaganat kialakulásának esélye.

Egészséges testsúly

Mind a magasabb súly, mind a hirtelen súlygyarapodás növeli a mellrák kialakulásának esélyét, állítja az Amerikai Rákszövetség. Érdemes tehát akár online kalkulátorokkal, akár háziorvosunk segítségével kiszámítani ideális testsúlyunkat, és tenni az eléréséért.

Rendszeres sport

Az ideális súly eléréséhez vezető út egyik fontos alapköve a rendszeres testmozgás - ráadásul ez az emlőrák kialakulásától is segíthet megvédeni a szervezetünket. Az Amerikai Rákszövetség heti 150 perc mérsékelt intenzitású vagy 75 perc intenzív mozgást ajánl, amelyet természetesen mi magunk oszthatunk el a hétre.

Korlátozzuk alkoholfogyasztásunkat!

Mivel jó néhány tanulmány még a mértékletes alkoholfogyasztást is kapcsolatba hozza a mellrák kialakulásának magasabb kockázatával, az Amerikai Rákszövetség nőknél legfeljebb napi egy alkoholtartalmú ital elfogyasztását tartja elfogadhatónak - de inkább a szeszes italok mellőzését javasolják.

Szoptassuk kisbabánkat!

Kutatások alátámasztják, hogy akik az anyatejes táplálást választják, és néhány hónapon át szoptatják gyermeküket, azoknál kisebb eséllyel jelenik meg az emlőrák.

Forrás: Prevention

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A délire, délnyugatira forduló szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 20 fok között valószínű. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra