A leukémia tünetei

A legtöbb új vérsejt, amelyet testünk termel, a csontvelőből származik. Azoknál, akik leukémiában szenvednek, ezek az új vérsejtek mutálódnak és elrákosodnak. Aztán osztódni kezdenek, és tulajdonképpen így fejlődik ki a betegség.

A felnőtteknél leggyakrabban 50 és 70 éves kor között alakul ki, de természetesen fiatalabbaknál, sőt sajnos gyerekeknél is előfordulhat. A leukémiának nincs egyetlen konkrét tünete, és mivel a betegségnek több típusa van, ez is befolyásolja, hogy milyen jelei lehetnek.

Sápadtság

Amikor a leukémia kifejlődik, az új, rák által károsított vérsejtek bejuthatnak a csontvelőbe, megnehezítve az egészséges sejtek termelődését. Mivel kevesebb az egészséges sejt, vérszegénység alakulhat ki, amely kóros sápadtsághoz vezethet, és az is előfordulhat, hogy kezünket állandóan hidegnek érezzük.

Fertőzések, láz

A vérsejtek fontos szerepet játszanak az immunrendszer működésében, és ha nem egészségesek, mint például a leukémiásoknál, akkor sokkal gyakrabban betegszünk meg, könnyebben kapunk el fertőzéseket, és gyakrabban is lázasodunk be.

A gyakori fertőzések és láz is utalhat leukémiára
A gyakori fertőzések, lázas állapotok is utalhatnak leukémiára. Fotó: Getty IMages

Kimerültség

Ahogy sok más betegségnél, a leukémiánál is jellemző tünet a krónikus fáradtság, levertség. Ha állandóan kimerültnek érezzük magunkat, annyira, amennyire még sohasem, intő jel lehet - főleg, ha korábban egyáltalán nem volt ránk jellemző. Ilyenkor érdemes erről beszámolni az orvosunknak.

Légzésgondok

Ha azt vesszük észre, hogy a korábban megszokottnak számító intenzitású sport vagy mozgás után egyszer csak kapkodni kezdjük a levegőt, és teljesen kifulladunk, akkor ez nem jelent jót. Persze, nem csak a leukémia lehet az oka, de mindenképp érdemes szakemberhez fordulni, ha minden előzmény nélkül leromlik az állóképességünk.

Még mindig sokáig láthatatlan betegség a leukémia .

Lassú gyógyulás

A leukémiásoknál az apróbb vágások, sebek, zúzódások gyógyulási ideje jelentősen hosszabbodik, illetve olyan érzésünk lehet, mintha állandóan megsérülnénk. Az sem ritka, hogy apró vörös pontok jelennek meg az alsó végtagokon.

Forrás: prevention.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra