A kardiológiai halálozás csökkent, a daganatos nem. Miért?

Ennek kiderítésével is foglalkozik például több más probléma mellett az az onkológiai társaság, amelynek képviselői deklarációt írtak alá pénteken Budapesten. A címben említett kérdést prof. dr. Eduard Vrdolják, a társaság elnöke vetette fel előadásában.

A Délkelet-európai Onkológusok Társasága (angol rövidítése szerint SEEROG) azért jött létre, hogy erőteljesebben képviselje a daganatos betegségek elleni küzdelmet a 11 tagország egészségügyi döntéshozói és a kormányzatok előtt.

A világon évente 11 millióan betegednek meg valamilyen rákban, és majdnem 7 millióan meg is halnak évente, Európában 1 év alatt több mint 2 millió a beteg és egymilliónál is többen halnak meg.

A SEEROG végzett egy kutatást, melyben az egyes érintett országok megbetegedési statisztikáit vetették össze az onkológiai ellátás fókuszpontjaival és az erre elkülönített pénzzel. Szomorú, de nem meglepő az eredmény, hogy a SEEROG tagországai (Bosznia-Hercegovina, Horvátország, Szerbia, Montenegro, Csehország, Magyarország, Lengyelország, Románia, Oroszország, Szlovákia, Törökország) rákos megbetegedéseinek adatai sokkal rosszabbak, mint a Nyugat-európai országoké. A halálozási mutatók pedig még a megbetegedési mutatóknál is rosszabbak.

Kemoterápia A kinyilatkoztatás szerint minden embernek joga van az egészséghez és a gyógyuláshoz - függetlenül attól, hogy hol él. A világon mindenütt probléma az, hogy drágák az onkológiai terápiák, ezért például nagyon fontos feladat, hogy kidolgozzanak olyan szakmai protokollokat, amelyek alapján eldönthető, hogy kinek tud hatékonyan segíteni egy drága gyógyszer - és az kapja is meg a kezelést - fogalmazott prof. dr. Bodoky György, a SEEROG vezetőségi tagja.

A SEEROG sürgeti a rákkutatást, a diagnosztika és a kezelés színvonalának javítását, és ebben partnerként együtt kíván működni a nemzetek döntéshozóival.

A 10 pontba szedett deklaráció tartalmazza például, hogy fel kell számolni az emberek előítéletét, miszerint a rák gyógyíthatatlan. A szakemberek most is felhívták a figyelmet arra, hogy korán felismerve hatékonyan szembe lehet szállni a betegséggel.

A társaság elkészít több klinikai vizsgálatot, kutatást, mely segít feltárni a különböző országok daganatos megbetegedéseinek forrását, létrehoznak egy közös adatbázist a betegségekről.

Szeretnék ösztönözni az egészségügyi ellátórendszer fejlesztését, elérni, hogy a kezelések mindenki számára egyenlően hozzáférhetőek legyenek. Támogatják a klinikai kutatásokat, szeretnék, ha a gyógymódok kifejlesztése és a klinikai kezelés bevezetése közötti idő lerövidülne.

Ösztönöznék a prevenciót és a rendszeres szűrést - támogatnák a felvilágosítást, szorosan együtt működve a sajtóval.

Minderre nincs külön pénzügyi forrása a Délkelet-európai Onkológusok Társaságának, ez inkább szakmai és elvi támogatás - fogalmazta meg újságírói kérdésre dr. Bodoki György.

Kéky Kira

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

A Tiszántúl mellett a Dunántúlon is szakadozik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre is kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra