A félelem, a stressz előmozdítja a daganat kiújulását, az áttéteket

A Tel Aviv Egyetem pszichológia tanszékének professzora kutatócsoportjával arra a felfedezésre jutott, hogy ha sikerül a félelmet és a lelki stresszt kiküszöbölni a műtét során a rákbetegeknél, akkor sokkal, kétszer-háromszor nagyobb az esélyük arra, hogy ne újuljon ki a daganat, ne keletkezzenek áttétek és a beteg meggyógyuljon.

A professzor, Shamgar Ben-Eliyahu egy meglehetősen új, alig több, mint egy évtizedes határterületi tudomány: a pszichoneuroimmunológia művelője. Az új tudományág, mint neve is mutatja, a lelki folyamatok, az idegrendszer és az immunrendszer egymásrahatását vizsgálja az emberi szervezetben. Művelőinek száma összesen mintegy kétszázra tehető világviszonylatban.

"A műtéttel járó pszichikai stresszt nem veszik tekintetbe az orvoskollégák. Már a legelső vizsgálataink is kimutatták, hogy a félelem semmivel sem kisebb jelentőségű az immunrendszer teljesítőképességének csökkentésében, mint a testszövetek sérülése" - mondja a professzor.

Ezidáig az volt az általános felfogás, hogy az immunrendszer gyengülését a szövetek sérülése és a testnek erre adott stresszreakciója okozza. A legyengült immunrendszer pedig az egyik legfontosabb oka annak, ha az operáció után áttétek keletkeznek.

"Nem több, mint egy hét áll rendelkezésére az immunrendszernek az operáció után ahhoz, hogy teljes erejét bevetve elpusztítsa a tumor apró maradványait, amelyek szétszóródtak a szervezetben"- magyarázza a professzor.

De a műtét előtt és alatt keletkező stresszhormonok az operáció fizikai stresszhatását fölerősítve, letaglózó hatást mérnek az immunrendszer teljesítőképességére.

Ezeket a stresszhormonokat akarja blokkolni a professzor, már ma is létező gyógyszerek segítségével.

Korábbi kísérleteivel - állatokon - igazolta, hogy ha a stresszhormonokat gátolják, akkor a daganat-áttétek száma csökken, a most folyó kísérletei pedig azt mutatják, hogy a túlélési arány az állatoknál kétszeresére, háromszorosára nő.

A professzor elképzelése szerint már egy-két nappal a műtét előtt el kellene kezdeni gyógyszerekkel a pszichikai stressz gátlását az immunrendszer stimulálásával együtt, és folytatni a műtét alatt és után. Ezzel jó esélyei lennének az immunrendszernek arra, hogy a tumor eltávolítása után a rákos szövetmaradványokat megsemmisítse, mielőtt azok újra megtelepednének valahol. (EurekAlert)

fuggetlen.hu

(2008.02.28. 10:24)

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +4 °C

A Nyugat-, Északnyugat-Dunántúlon erősen felhős vagy borult lesz az ég, ott már a nap első felében lehet eső. Másutt csak délutántól növekszik meg a felhőzet, a legtöbb napsütés a Tiszántúlon valószínű. Késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor, délnyugaton néhol zivatar is kialakulhat. Az északkeleti, keleti, a Nyugat-Dunántúlon az északira forduló szél megélénkül, helyenként megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet döntően 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon kicsivel 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Az előrejelzések alapján hétfőn frontmentes időnk lesz, így a frontérzékenyek tünetei várhatóan nem erősödnek fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra