Vége az injekciózásnak? Jön az inzulintabletta

Új inzulintablettát fejlesztenek a University of California kutatólaborjaiban: ezzel a remények szerint nemcsak a cukorbetegek kapnak egy újabb lehetőséget arra, hogy vércukrukat jobban tudják kezelni, hanem a tabletta újszerű technológiája máshol is alkalmazható lesz.

A cukorbetegeknek naponta többször kell megszúrniuk magukat, a kellemetlenség miatt pedig egyre nagyobb igény van arra, hogy a gyógyszereket szájon keresztül szedhessék be - nyilatkozta a kutatásban résztvevő Samir Mitragotri vegyészmérnök-professzor.

Az amerikai egészségügyi és prevenciós központ tavalyi felmérései szerint Amerikában mintegy 29 millió diabéteszes él, legtöbbjük rendszeres inzulinpótlásra szorul. Azoknak, akik képtelenek elviselni a tűszúrást, ez nagy problémát jelent, oda is vezethet, hogy a tűszúrástól való félelmükben nem vagy nem pontosan adják be az inzulint , emiatt pedig akár kórházba is kerülhetnek.

Tudja, pontosan milyen szerepet játszik szervezetünk működésében az inzulin? És azt, hogy mi a különbség az inzulin egyes típusai között? Fontos információk a cikkben. Egy tabletta - mondják a kutatók - nem csak a tűfóbiások életét könnyítheti meg, hanem akár még jobb hatásfokot is biztosíthat. Amikor ugyanis injekcióval juttatjuk testünkbe az inzulint, az a perifériás véráramon keresztül jut el a májhoz, egy szájon keresztül lenyelt tabletta viszont közvetlenebb úton jutna el ugyanoda, ez pedig fiziológiai szempontból is jobb megoldásnak tűnik - mondta Mitragotri.

Hamarosan elhagyható az inzulin-injekció?

Már most is több olyan szájon át szedhető készítmény van, amelynek hatására testünk jobb inzulintermelésre képes, de az orvostudomány még mindig azt a tablettát vagy pirulát várja, amely képes inzulint szállítani. Annak is megvan persze az oka, hogy ez miért nem készült el mindeddig: a gyógyszert át kell juttatni a gyomron és a béljáraton, ezek pedig erős fehérjebontók.

Az új tabletta viszont felépítésének köszönhetően képes ellenállni a gyomorsavnak és el tudja juttatni a benne tárolt inzulint a vékonybélbe. A tabletta trükkje, hogy amikor a vékonybélben a kapszula kinyílik, abból minitapaszok áramlanak ki, amelyek feltapadnak a bél falára, az inzulin pedig ezekből jut el a véráramba. Így a fehérjebontó enzimek nem férnek hozzá, azaz a gyógyszer hatásfoka sem csökken. Természetesen hiába működik laborkörülmények között a mechanizmus, a pirulákat hosszas tesztelésnek és fejlesztésnek kell alávetni, mielőtt az FDA szabályozó testülete elfogadhatná azt.

Mitragotri azt is elárulta, hogy ezzel a módszerrel számos olyan fehérjét vagy fehérjealapú anyagokat (például növekedési hormonokat, antitesteket) lehetne juttatni a szervezetbe, amit most csak injekcióval tudunk.

Forrás: Sciencedaily.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Északnyugat felől lassan tovább növekszik, vastagszik a felhőzet, hajnaltájt már csak a keleti területeken lehet kevés a felhő. Kisebb eső, zápor helyenként fordulhat elő a Dunántúlon. A légmozgás döntően gyenge vagy mérsékelt marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 0 és +7 fok között valószínű, de a hidegre hajlamos, kevésbé felhős helyeken, kiemelten a Nyírségben gyenge fagy is lehet. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra