Tévhitek a 2-es típusú cukorbetegségről

Kettes típusú cukorbetegség nem csak a túlsúlyos embereknél alakulhat ki, és a szénhidrátról sem kell teljesen lemondaniuk a betegeknek - megcáfoltunk néhány gyakori tévhitet!

A cukorbetegség egyike a leggyakoribb anyagcsere-rendellenességeknek, Magyarországon a betegszám már megközelíti az egymilliót, vagyis minden tizedik lakos szenved tőle. Alig van már család, amelyet valamilyen módon ne érintene ez a betegség, az emberek fejében mégis sok tévhit él a diabétesszel kapcsolatosan. Összegyűjtöttünk néhányat ezek közül!

cukorbetegség, tévhitek

1. tévhit: Minden cukorbeteg inzulinpótlásra szorul

Fontos különbséget tenni a cukorbetegség két típusa között. Az egyes típus leegyszerűsítve azt jelenti, hogy testünk nem termel megfelelő mennyiségű inzulint, míg a kettes típus esetén termelődik ugyan, a szervezet mégsem tudja hatékonyan felhasználni. Míg minden egyes típusú cukorbetegnek szüksége van inzulininjekciókra, addig a kettes típusúaknak csak mintegy 30 százaléka igényel csak ilyen kezelést. Utóbbiaknál gyógyszerekkel is lehetséges növelni a szervezet inzulinválaszát, valamint csökkenteni a vér cukortartalmát.

2. tévhit: A cukorbetegnek tilos szénhidrátot fogyasztani

Való igaz, hogy a cukorbetegeknek nagyon oda kell figyelniük a táplálkozásukra, ez azonban nem jelenti, hogy minden szénhidráttól el vannak tiltva. Fontos, hogy a diagnózist követően a beteg konzultáljon egy dietetikussal, aki segíthet összeállítani a megfelelő étrendet. Bár a cukorfogyasztást tényleg minimálisra kell csökkenteni, a hangsúly minden étkezés esetén a megfelelő arányok betartásán kell legyen.

Sokakon, amikor szembesülnek a cukorbetegség diagnózisával, úrrá lesz a pánik, mivel úgy gondolják, nehezen kordában tartható a betegség, és az életük gyökeresen felborul. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbeteg Központ diabetológusa ismerteti a tényezőket , amelyekre mindenképp figyelniük kell a betegeknek.

A szénhidrátok közül érdemes a rostban gazdag fajtákat választani: például krumplit, babot, lencsét vagy sütőtököt. Táblázatokat böngészni és számolgatni főleg csak az első hónapokban kell, a legtöbb cukorbeteg viszonylag hamar megtanulja, hogy miből mennyit ehet. Sokaknál ez a betegség egyfajta gasztronómiai megújulással jár, hiszen korábban nem ismert összetevőket, illetve új főzési módokat is kénytelenek használni.

3. tévhit: Csak az elhízott embereket érinti

A 2-es típusú cukorbetegség esetén a testsúly az egyik elsődleges kockázati tényező, mégsem csupán a túlsúlyos embereket érinti. A Harvard Medical School statisztikái szerint például a kettes típusú cukorbetegek 15 százaléka normális testsúlyú . Persze a súlytöbblet jelentősen megnöveli a diabétesz kialakulásának esélyét, sok más betegségével egyetemben.

4. tévhit: "Nem vagyok cukorbeteg, hisz nincs semmi panaszom"

A cukorbetegek pontos számát éppen azért nehéz megállapítani, mert sokan nem tudnak az érintettségükről: a cukorbetegség ugyanis a legtöbb esetben semmilyen specifikus tünettel nem jár. A kimerültség, gyakoribb mosdóhasználat vagy a falásrohamok mögött gyakorlatilag bármilyen betegség állhat, sokan pedig egyszerű túlhajszoltsággal vagy stresszel magyarázzák azt. Ha a panaszok tartósan fennállnak, mindenképp forduljunk vele orvoshoz, életmódváltás és megfelelő kezelés hiányában ugyanis a betegség komoly szövődményekkel járhat.

5. tévhit: A diabétesz ártalmatlan betegség

Bár tünetei nagyrészt enyhébbek és veszélytelennek tűnnek, a cukorbetegségnek hosszú távon komoly kockázatai vannak. A szem ideghártyájának károsodása fokozatos látásromlást eredményezhet, károsodhat a vese, potenciazavarok, szív- és érrendszeri megbetegedések és agyér-betegségek is kísérhetik a kezeletlen cukorbetegséget. Ezért fontos, hogy a betegséget komolyan vegyük és minden esetben betartsuk az orvos utasításait.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra