Öt fontos kérdés a cukorbetegségről

A cukorbetegség egész életre kiható állapot, amely teljes életmódváltást kíván. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa a leggyakoribbak kérdéseket válaszolja meg.

Életünk végéig inzulinra/gyógyszeres kezelésre szorulunk?

A cukorbetegség a tudomány jelenlegi állása szerint nem gyógyítható, ám megfelelő kezeléssel a vércukorszint normalizálható. Ehhez az esetek többségében az életmódváltáson kívül valamilyen készítményre van szükség: ez lehet inzulin vagy orálisan szedhető tabletta (hogy kinek melyikre van szüksége, több tényező is befolyásolja). Ám érdemes tudni, hogy az állapot első számú terápiás módja a személyre szabott diéta és a rendszeres mozgás, így elképzelhető, hogy bizonyos idő után - vagy már a kezdetektől - elég csupán a megfelelő életmód követése. Természetesen a rendszeres kontroll ez esetben is elengedhetetlen!

A cukorbetegségben szenvedő betegek száma világszerte rohamosan emelkedik, ez alól Magyarország sem kivétel. A betegség kialakulásáról és a kezelés lehetőségeiről bővebben az alábbi cikkünkben írtunk!

Le lehet váltani az inzulint gyógyszerre?

"Sokan úgy gondolják, hogy ha egyszer el kellett kezdeni inzulinozniuk magukat, akkor már mindig ezt a kezelési módot kell követniük. Pedig lehet, hogy - ha például alacsonyabb a vércukor szintje - elég a gyógyszeres terápia. Természetesen az ellenkezőjére is szükség lehet, vagyis arra, hogy gyógyszerről inzulinra kell váltani- ilyen lehet pl. a terhesség/szoptatás, műtét, bizonyos betegségek, illetve az állapotban bekövetkezett romlás" - mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

A diabétesz még nem gyógyítható, de a vércukorszint kontrollálható
A diabétesz még nem gyógyítható, de a vércukorszint kontrollálható

Le kell mondani az alkoholról?

A felnőtt cukorbetegek bár ihatnak alkoholt, nem mindegy, mit, mennyit és hogyan. Fontos ugyanis, hogy az illető ropogtasson mellé valamit (például teljes kiőrlésű kekszet), valamint kerülje a cukros italokat (likőr, desszert bor). A legjobb, ha jó minőségű száraz vörös vagy fehér borra teszi le a voksát. Nőknél 1, míg férfiaknál 2 egység alkohol engedélyezett.

Változtat valamit az addigi kezelésen a változókor?

A menopauza egy sor hormonális változást indít el, melynek során először a progeszteron, majd később az ösztrogén szintje lecsökken. Mivel mindkét hormon komoly befolyást gyakorol az inzulin szintjére, nem csoda, ha sok változókorban lévő cukorbeteg nőnél vércukoringadozások figyelhetőek meg. Ilyenkor egyeztetni kell a továbbiakról a kezelőorvossal, aki az addigi dózis módosítását írhatja elő.

Mit tegyen a cukorbeteg, ha megbetegszik?

Amennyiben valaki cukorbetegként megbetegszik, úgy ez extra odafigyelést igényel. Ügyelni kell ugyanis a megfelelő folyadékfogyasztásra, valamint a gyakori keton/vércukorszint-ellenőrzésre. Ahogy harcol a szervezet a kórokozókkal, olyan hormonális változásokat indukál, amelyek megemelhetik a glükóz mennyiségét.

Hányás és hasmenés esetén pedig szabály, hogy amennyiben a tünetek még az inzulin beadása előtt jelentkeznek, gyakori (2 óránkénti) vércukorellenőrzés mellett az inzulin dózisát - persze csak miután egyeztettünk az orvossal - ideiglenesen csökkenteni kell. Ha a hányás az inzulin beadása után lép fel, nagyon fontos a megfelelő szénhidrátmennyiség bejuttatása. Inzulinhiányos cukorbetegeknél, ha alacsony vércukorszinthez társuló súlyos tünetek (például súlyos hypoglikémia) lépnek fel, sor kerülhet glukagoninjekció adására is.

Forrás: Cukorbetegközpont

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra