Jön az inzulintabletta az injekciózás helyett

Az inzulinhiányos betegek jelenleg nem tehetnek mást, mint injekcióban adják be maguknak a szükséges mennyiségű hormont. A napi többszöri szurkáláshoz talán hozzá lehet szokni, de azért sokkal kellemetlenebb, mint meginni egy pohár vizet a szomjoltás érdekében.

A diabéteszesek régi vágya, hogy megszabadulhassanak az olykor frusztráló és elszánást kívánó gyógyszerbeviteli módszertől, és szájon át vehessék be az inzulint . Ez pedig most közelebb került a megvalósuláshoz az Amerikai Vegyészeti Társaság (American Chemical Society) kongresszusán bemutatott eljárásnak köszönhetően. A Niagara Egyetem kutatói ugyanis olyan újfajta hatóanyag-csomagolási megoldás kifejlesztéséről számoltak be, amely lehetővé teszi az inzulin szájon át történő adagolását.

Ezt a sejteknél is jóval apróbb gömböcskék – úgynevezett vezikulák – alkalmazása teszi lehetővé, amelyek megvédik a belsejükbe töltött gyógyszer-hatóanyagokat a gyomor savas közegének támadásától, ugyanakkor elősegítik a felszívódásukat a vékonybélben – olvasható az Origo.hu beszámolójában .

„Az általunk kidolgozott új technológiát kolesztoszóma (Cholestosome) névre kereszteltük. A kolesztoszóma nem más, mint egy semleges kémhatású, lipidalapú részecske, amely rendkívül érdekes dolgokra képes" – harangozta be az újdonságot Mary McCourt, a kutatócsoport vezetője.

Egy szájon át bevehető inzulinkészítmény kifejlesztésében a legnagyobb kihívást az jelenti, hogy miként vészelje át a fehérjetermészetű, s ezért durva behatásokra érzékeny hormonmolekula a gyomron való keresztülhaladást. Ugyanis védelem nélkül az inzulinnal ugyanaz történik a gyomorban, mint bármilyen más fehérjével, az erősen savas közegben lebomlik, elveszti eredeti szerkezetét, emésztőenzimek támadják meg, és felszabdalják. Azaz a gyomor éppen azt teszi vele, ami a dolga, a beérkező fehérjék (amelyek normálisan táplálékként érkeznek) lebontását megkezdje.

Hamarosan tabletta formájában is bevehetik az inzulint a cukorbetegek

A korszerű inzulinkezelés lehetővé teszi, hogy a kezelés a lehető legjobban illeszkedjék a páciens életviteléhez. Számos kiterjedt vizsgálat igazolta, hogy szoros anyagcserekontrollal a szövődmények kialakulása megelőzhető. Ehhez a kezelés három alapvető összetevőjét, az étrendet, a testmozgást és az inzulinkezelést kell összhangba hozni. Részletek!

A Niagara Egyetem kutatói – McCourt mellett Lawrence Mielnicki és Jamie Catalano – a fentiektől kissé eltérő megközelítést választottak. A McCourt és Mielnicki laboratóriumában kikísérletezett és szabadalmaztatott kolesztoszómák nem mesterséges polimerből, hanem természetesen előforduló lipidekből állnak, amelyek a tudósok elmondása szerint ugyanakkor különböznek a szintén lipidbázisú gyógyszerhordozó cseppecskéktől, a liposzómáktól .

„A legtöbb liposzómát polimer védőburokkal kell körülvenni, míg mi kizárólag egyszerű lipid-észterekből építjük fel a belsejükben hatóanyagot szállító vezikulákat" – magyarázza Mielnicki. Számítógépes modellezés segítségével kimutatták, hogy amint a lipidek összeállnak vezikulákká, a gyomorsav e kifelé semleges részecskéket már nem képes megtámadni. A vezikulákat ezért nyugodtan megtölthetik bármilyen gyógyszerrel, a bennük megbúvó rakomány érintetlenül fog áthaladni a veszélyzónán.

Amint aztán a kolesztoszómák biztonságosan átérnek a gyomor túlpartjára, a vékonybél felszívandó tápanyagként kezeli őket, bekerülnek a bélhámsejtekbe, majd tartalmuk a véráramba ürül.

Forrás: Origo.hu

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +4 °C

A Nyugat-Dunántúlon erősen felhős vagy borult lesz az ég, másutt délelőtt még csak kisebb körzetekben lehet felhős idő, csak délutántól várható felhőzet-növekedés. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon kicsivel 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Az előrejelzések alapján hétfőn frontmentes időnk lesz, így a frontérzékenyek tünetei várhatóan nem erősödnek fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra